Profilaktyka zdrowia

Choroba przyzębia zamieniła jej życie w koszmar. "Byłam skrępowana nawet iść do szkoły na zebranie"

Profilaktyka zdrowia

Zęby Luizy, na skutek choroby, zaczęły się przemieszkać i wypadać, zamieniając życie kobiety w koszmar. Leczenia podjęli się specjaliści z Malo Klinik w Warszawie, którzy dosłownie i w przenośni przywrócili jej uśmiech. Specyfikę chorób przyzębia wyjaśniła w naszym programie stomatolog Anna Grabowska.

Metamorfoza uśmiechu Luizy

- Nie wiedziałam, jak jej pomóc - wspominała mama Luizy, Ewa. - To był szok, nikt w rodzinie nie miał takiego problemu. Nieraz miała duże załamania. Bałam się, że nie będzie chciała do pracy chodzić, żeby się nie spotykać z ludźmi, bo to ją przerażało - opowiadała.

Luiza również przyznała, że choroba rzutowała na całe jej życie. Bała się, że może być źródłem wstydu dla swoich dzieci, a nieestetyczny uśmiech ogranicza jej perspektywy zawodowe.

- Zęby uniemożliwiają mi zmianę pracy, żeby mieć z niej większą satysfakcję - wyjaśniała. - Każdy, patrząc na mnie, myśli, że są zaniedbane. Tak naprawdę nie ma dla mnie aparatu ani nawet protezy. Jak mam komuś wytłumaczyć, że zaraz wypluję zęby - mówiła z żalem.

Tak było do aż do momentu, w którym na drodze Luizy stanęli specjaliści z Malo Clinic. Doktor Armando Lopes przeprowadził ekstrakcję wszystkich zębów bohaterki, a następnie wszczepił implanty.

- W końcu pomaluję usta czerwoną szminką - cieszyła się 36-latka, podziwiając efekty zabiegu.

Czym jest choroba przyzębia

Choć przypadek Luizy był skomplikowany, wcale nie jest jednostkowy. Jak przyznaje Anna Grabowska z Malo Clinic, niewiele mówi się o tym schorzeniu, a boryka się z nim wielu Polaków.

- Pacjenci najczęściej mówią, że to jest paradontoza - tłumaczy specjalistka. - W nomenklaturze stomatologicznej to choroba przyzębia, czyli nie dotyka ona zębów, a tych tkanek, które ząb utrzymują na swoim miejscu: kości i dziąseł - wyjaśnia Anna Grabowska.

Problem może mieć podłoże genetyczne, istnieją również czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. To bez wątpienia palenie tytoniu, zła dieta, cukrzyca czy niewłaściwa higiena jamy ustnej.

- Na początkowym etapie najważniejsze jest szybkie działanie - podkreśla lekarka. - Jeśli pacjenci zauważają, że przy szczotkowaniu dziąsła krwawią, zaczynają się ruszać, przesuwają się, powinni się zgłosić do stomatologa lub higienistki na zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów. Jeżeli choroba jest bardzo zaawansowana, jak u pani Luizy, czyli zęby już praktycznie nie trzymają się w kości, przemieszczają się i nachylają, podejmujemy drastyczne kroki i je usuwamy - mówi specjalistka z Malo Clinic.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz wideo: Metamorfoza uśmiechu

Zobacz także:

Jak rozpoznać czerniaka? Kilka słów o prostym alfabecie ABCDE

Irena Santor żegna się z estradą. "Za dużo pracowałam i miałam konkretny powód"

Premiera nowej książki Katarzyny Bondy. "Dosyć makabryczna i mocna jest ta opowieść"

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości