Sekielski miesiąc po operacji bariatrycznej. "Pan Tomasz schudł już kilkanaście kilogramów" - mówi jego lekarz

Pod koniec sierpnia Tomasz Sekielski napisał w mediach społecznościowych, że poddał się operacji bariatrycznej. Zabieg laparoskopowego rękawowego wycięcia części żołądka wykonał chirurg Wiesław Pesta. Jak czuje się dziennikarz miesiąc po operacji? Ile zrzucił kilogramów? Gościem Dzień Dobry TVN był chirurg dr Wiesław Pesta.

Tomasz Sekielski od lat zmagał się z dużą nadwagą i efektem jojo, stąd decyzja, aby poddać się operacji bariatrycznej. Zabieg zmniejszenia żołądka został wykonany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Przeprowadził go chirurg dr Wiesław Pesta. Lekarz wykorzystał metodę laparoskopowego rękawowego wycięcia części żołądka.

Dziennikarz jest już miesiąc po operacji i do dzisiaj udało mu się zrzucić kilkanaście kilogramów.

>>> Zobacz także:

Kiedy wykonuje się operacje bariatryczne?

Operację zmniejszenia żołądka poddawane są osoby z otyłością trzeciego stopnia, nazywaną inaczej otyłości olbrzymią, u których dotychczasowe odchudzanie zachowawcze okazało się nieskuteczne.

Bierzemy pod uwagę wskaźnik masy ciała (BMI). W przypadku otyłości olbrzymiej BMI musi przekraczać 40 kilogramów na metr kwadratowy.

- powiedział dr Pesta.

Operacji poddawane są również osoby z BMI poniżej czterdziestu, ale mające schorzenia współistniejące, takie jak na przykład:

  • cukrzyca typu 2,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia w gospodarce tłuszczowo-lipidowej,
  • obturacyjny bezdech senny.

Jak wykonuje się zabieg laparoskopowego rękawowego wycięcia części żołądka?

Zabieg polega na odcięciu 4/5 żołądka od strony krzywizny większej i usunięciu zredukowanego fragmentu z organizmu. W zmniejszonym żołądku mieści się ok. 125-150 ml połkniętej treści.

Chory nie może więcej zjeść, bo inaczej będzie się to wiązało z nieprzyjemnościami.

- wyjaśnił nasz gość.

Jeżeli jednak pacjent nie będzie przestrzegał diety, nie ma zagrożenia, że zmniejszony żołądek się rozciągnie.

Ryzyko tego zabiegu jest na poziomie laparoskopowego wycięcia pęcherzyka żółciowego. Ale trzeba pamiętać, że jest to ingerencja chirurgiczna i wiąże się z możliwymi powikłaniami.

- powiedział dr Pesta.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!