C: Nowotwór powstaje w wyniku uszkodzenia komórek, które zaczynają się szybko namnażać bez żadnej kontroli. Konsekwencją jest powstanie tkanki nowotworowej, najczęściej w postaci guza. Szybki postęp technologiczny umożliwia jednak coraz więcej badań i daje nadzieję na wyleczenie raka z przerzutami .
Jak wygląda leczenie raka?
Jeszcze w XX wieku rak był uważany za chorobę nieuleczalną. Dzisiejsza medycyna przy pomocy naukowców opracowała kilka metod leczenia raka , które wydłużają życie pacjentów lub poprawiają komfort ich życia z chorobą i umożliwiają godne odejście bez bólu.
Dobranie odpowiedniego leczenia raka zależy nie tylko od rodzaju nowotworu i jego umiejscowienia. Wpływ na wybór terapii ma także stadium zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia chorego. Uwzględnia się również życzenie pacjenta, który ma prawo nie zgadzać się na proponowaną metodę lub leczenie w ogóle.
Po postawieniu diagnozy i rozpoznaniu choroby nowotworowej u pacjenta zespół lekarzy zapoznaje się z wynikami badań i podejmuje decyzję o dalszym leczeniu. Inaczej przebiega terapia onkologiczna białaczki, a inaczej czerniaka czy guzów nerki, dlatego nie ma jednej uniwersalnej terapii onkologicznej.
Leczenie miejscowe raka
Leczenie miejscowe jest leczeniem nowotworu, który obejmuje konkretny narząd i jego najbliższą okolicę. W niektórych typach raka jest to jedyna i konieczna metoda leczenia. Do leczenia miejscowego należy chirurgiczne wycięcie guza i radioterapia.
· Wycięcie guza. Nowotwory często leczone są operacyjnie. Niekiedy jest to jedyna metoda leczenia lub łączy się ją z innymi rodzajami terapii (chemioterapią, radioterapią, hormonoterapią). Może to być radykalne wycięcie tkanki nowotworowej, całego narządu dotkniętego nowotworem lub zmniejszenie masy guza. Dzisiaj chirurgiczne leczenie nowotworu coraz częściej przeprowadzane jest w taki sposób, aby oszczędzić jak największą ilość zdrowej tkanki.
· Radioterapia . Kolejną metodą leczenia o działaniu miejscowym jest radioterapia, która polega na naświetlaniu guza promieniowaniem X, gamma lub neutronowym, w zależności od jego rodzaju i umiejscowienia. Naświetlanie powoduje uśmiercenie tkanki nowotworowej.
Leczenie ogólnoustrojowe raka
Podczas wyboru metody leczenia raka z przerzutami lekarz może zdecydować o zastosowaniu terapii, która zadziała na cały organizm. Jest to tak zwane leczenie systemowe , do którego należy:
· Chemioterapia. Polega na podaniu leków, których zadaniem jest uśmiercenie komórek rakowych. Jej wadą jest toksyczne działanie również na zdrowe komórki i tkanki.
· Hormonoterapia. Niektóre rodzaje guzów rozrastają się dzięki działaniu hormonów. Należy do nich na przykład rak piersi lub prostaty. Leczenie hormonalne raka polega na doprowadzeniu do zmiany środowiska hormonalnego organizmu poprzez zahamowanie ich wydzielania, co uniemożliwi rozrost nowotworu.
· Immunoterapia. Leczenie immunologiczne raka to najnowsze podejście do leczenia nowotworów. Polega ono na pobudzeniu i aktywacji układu immunologicznego pacjenta za pomocą leków immunostymulujących, szczepionek antynowotworowych i specjalnych przeciwciał. Jest to nieinwazyjna metoda, która nie działa szkodliwie na zdrowe tkanki. Onkolodzy przewidują, że stanie się ona wiodącą metodą leczenia raka.
Niektóre znane dzisiaj terapie dotyczą i są skuteczne tylko dla jednego konkretnego rodzaju nowotworu. Jest to na przykład leczenie raka prostaty metodą HIFU . Polega ona na niszczeniu guza za pomocą fal ultradźwiękowych.
Leczenie paliatywne raka
Leczenie paliatywne raka (inaczej objawowe) jest postępowaniem, które ma na celu złagodzenie objawów choroby i ciężkich dolegliwości, które jej towarzyszą. Zajmuje się także leczeniem dolegliwości związanych ze stosowaną terapią przeciwnowotworową. Może być podjęte na każdym etapie choroby. Celem opieki paliatywnej nie jest usunięcie nowotworu, lecz poprawa jakości życia pacjenta. Jest to nie tylko minimalizowanie bólu lub innych dolegliwości, ale również wsparcie psychiczne pacjenta i jego rodziny w trudnym okresie choroby.
Naturalne i niekonwencjonalne leczenie raka
W obliczu choroby, jaką jest rak, ludzie starają się zrobić wszystko, aby wyzdrowieć. Coraz popularniejsze stają się więc metody naturalne i niekonwencjonalne leczenie raka . Ciężko jest określić ich skuteczność, ponieważ brakuje lub jest bardzo mało badań naukowych, które mogłyby ją potwierdzić.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN