Jurek Owsiak. Jak należy udzielić prawidłowo pierwszej pomocy?

Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jurka Owsiaka, z którym porozmawialiśmy o tym, Dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna. Jak zachęcić młode osoby do udzielania pierwszej pomocy? Czy wprowadzenie obowiązkowych lekcji z pierwszej pomocy to dobry pomysł?

Pierwsza pomoc może uratować życie!

Dzięki umiejętności udzielania pierwszej pomocy możemy komuś uratować życie. WOŚP już od 13 lat uczy dzieci w klasach 1-3, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Od tego czasu ponad 3 miliony polskich dzieci zostało profesjonalnie przeszkolonych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pod jaki numer zadzwonić i zgłosić zdarzenia.

Niestety jak zauważył Jurek Owsiak Polacy boją się udzielać pierwszej pomocy, ponieważ się wstydzą! Dlatego tak ważne jest, by uczyć udzielania pierwszej pomocy już małe dzieci.

Uczymy dzieci nawyku. W sytuacji zagrożenia często jesteśmy zestresowani. Kiedy zadzwonią na 112 zamiast opowiedzieć o sytuacji odkładamy słuchawkę. Walczymy o to, by przedmiot z udzielania pierwszej pomocy był obowiązkowy. To jest jedynie 11 godzin w ciągu całego roku. Nauczyciele dostają od nas specjalny podręcznik. Dzieci trenują na specjalnych fantomach.

- przyznał Jurek Owsiak w studiu Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

Co to jest RKO?

RKO, czyli resuscytacja krążeniowo – oddechowa to zespół czynności wykonywanych w przypadku ustania krążenia. Objawami sugerującymi taki stan jest zatrzymanie akcji serca, utrata przytomności, bezdech. Celem wykonywanej RKO jest przywrócenie czynności układu krążenia i utrzymanie ciągłości przepływu krwi do mózgu i mięśnia sercowego. RKO stosuje się nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Dopuszczalne jest także RKO noworodków.

Jak najszybsze rozpoczęcie resuscytacji u osób poszkodowanych zwiększa aż trzykrotnie szanse na przeżycie, dlatego każdy powinien poznać zasady prawidłowego wykonywania RKO. W skład resuscytacji krążeniowo – oddechowej wchodzą czynności podstawowe (BLS, czyli Basic Life Support ) oraz czynności zaawansowane (ALS, czyli Advanced Life Support ). Dlatego tak ważna jest znajomość wytycznych RKO.

Wytyczne RKO

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia, czyli NZK. Szacuje się, że jest ono główną przyczyną zgonów w Europie. Najnowsze zalecenia mówią, aby rozpocząć resuscytację w momencie pojawienia się zaburzeń oddychania wraz z występującym brakiem reakcji na bodźce zewnętrzne. Pierwszym krokiem jest więc stwierdzenie zatrzymania krążenia. Po rozpoznaniu należy jak najszybciej wezwać pomoc i rozpocząć RKO, czyli resuscytację krążeniowo – oddechową. Czas ma istotne znaczenia, ponieważ w wyniku NZK może dojść do zgonu, ale również do nieodwracalnych zmian w mózgu i innych narządach (do poważnych zmian w mózgu dochodzi już po kilku minutach niedotlenienia). Aby zapobiec takiej sytuacji należy wykonać masaż serca, sztuczne oddychanie, a następnie defibrylację (zabieg z użyciem impulsu elektrycznego). Akcja ratunkowa powinna być prowadzona zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, które w naszym kraju upowszechnia i wciela w życie Polska Rada Resuscytacji. Wytyczne RKO są sprawdzane i poprawiane każdego roku.

RKO krok po kroku

Trzeba pamiętać, że RKO to rodzaj pierwszej pomocy. Po upewnieniu się, że nastąpiło NZK oraz wezwaniu pomocy, należy przystąpić do kolejnych czynności.

Po pierwsze należy udrożnić drogi oddechowe, poprzez właściwe ułożenie poszkodowanego: na wznak, z głową odchyloną do tyłu, otwartymi ustami i uniesioną żuchwą. Pozycja zapobiega zamknięciu dróg oddechowych przez język. Aby odchylić głowę do tyłu, należy położyć jedną dłoń na czole poszkodowanego, opuszki palców zaś na żuchwie.

Po drugie należy sprawdzić, czy w drogach oddechowych nie ma ciała obcego. Jeśli znajduje się w ustach, należy je jak najszybciej usunąć, jeśli utknęło głębiej należy uderzyć pacjenta kilka razy w przestrzeń pomiędzy łopatkami, a jeśli to nie pomaga, nacisnąć kilka razy nadbrzusze obejmując poszkodowanego od tyłu. Czynności resuscytacyjne należy rozpocząć, jeśli nawet nie udało się usunąć tkwiącego przedmiotu.

Po trzecie trzeba sprawdzić oddech poprzez przyłożenie ucha do ust poszkodowanego i obserwację ruchów klatki piersiowej przez 10 sekund. Jeżeli pacjent nie oddycha lub oddycha w sposób nieprawidłowy należy wezwać pomoc i kontynuować działania resuscytacyjne. Czynności resuscytacyjne polegają na wykonywaniu uciśnięć serca oraz oddechów. Ważne jest, aby pamiętać, że RKO u dzieci (powyżej pierwszego roku życia), a szczególnie RKO u niemowląt (dzieci poniżej pierwszego roku życia) wykonuje się nieco delikatniej. U dzieci ucisk powinien być głęboki na 5 cm, a u niemowląt na 4 cm.

RKO u dorosłych

Zasady RKO mówią o masażu serca przeprowadzanym z częstotliwością 100 – 120 ucisków na minutę, na głębokość 5 – 6 cm. Należy wykonać 30 uciśnięć, a następnie 2 wdechy metodą usta – usta (można skorzystać z maseczki twarzowej). Prawidłowo wykonany wdech trwa około 1 sekundy i powoduje uniesienie klatki piersiowej poszkodowanego. Następnie klatka powinna swobodnie opaść, aby można wykonać kolejny wdech. Masaż serca może być wstrzymany jedynie na 10 sekund. Jeśli jest taka możliwość, należy skorzystać z automatycznego defibrylatora.

Kiedy można przerwać RKO? Jedynie w sytuacji, gdy poszkodowany zacznie reagować, czyli poruszać się i oddychać. Po udanym przeprowadzeniu RKO należy ułożyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.

RKO u dzieci

RKO u dzieci i niemowląt wykonuje się stosując głębokie uciśnięcia klatki oraz wdechy. W przypadku RKO u niemowląt uciski wykonuje się opuszkami palców . Zazwyczaj stosuje się podobny schemat, czyli 30 uciśnięć i 2 oddechy, choć możliwe jest wykonanie 5 wdechów ratowniczych, pamiętając, aby przerwa w masażu serca nie była dłuższa niż 10 sekund. RKO u noworodka ( dziecka mającego mniej niż 1 miesiąc) przeprowadzane jest najczęściej tuż po urodzeniu przez personel medyczny i przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Częstą przyczyną zatrzymania krążenia u noworodka jest niedotlenienie podczas porodu. RKO noworodka prowadzi się według specjalnego schematu – 3 uciśnięcia, 1 wdech. Uciśnięcia wykonuje się jednym palcem, dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby nie wdmuchiwać zbyt dużej ilości powietrza bowiem grozi to uszkodzeniem dróg oddechowych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas