Powstała szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów. Sprawdź, kiedy będzie można przyjąć preparat

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Dzienniknaukowy
Kobieta, którą bolą stawy, siedząca na kanapie

Naukowcom z Uniwersytetu z Toledo udało się opracować szczepionkę na reumatyzm, a konkretnie reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Wszystko wskazuje na to, że produkt nie tylko zabezpiecza przed zachorowaniem, ale też leczy trwające choroby autoimmunologiczne. Kiedy będzie można się szczepić?

Reumatoidalne zapalenie stawów często określane jest potocznie reumatyzmem, w pojęcie to tak naprawdę wchodzi znacznie więcej chorób niż tylko RZS. Dokonano przełomowego odkrycia, które może sprawić, że osoby cierpiące na to schorzenie będą mogły wrócić do normalnego życia - bez bólu i przyjmowania dużej ilości leków.

Eksperymentalna szczepionka na reumatyzm

Szczepionka przeszła fazy testów na zwierzętach. Badania potwierdziły, że u zwierząt chorych na RZS choroba nie tylko się cofnęła, ale także miała działanie długofalowe - pozytywnie wpłynęła na kościec i zabezpieczyła przed ponownym zachorowaniem. Szczepionkę okryto... przypadkiem. Naukowcy, pracując nad białkiem wywołującym autoimmunologiczną chorobę, zauważyli, że poprzez jego usunięcie, przy użyciu technologicznej edycji genów, możliwe jest osiągnięcie zupełnie odwrotnego rezultatu. Dzięki usunięciu proteiny możliwe było skonstruowanie szczepionki, która nie tylko zapobiega, ale także leczy.

Organizm, któremu zostanie podany lek, reaguje szybką i bardzo mocną odpowiedzią immunologiczną, która prowadzi do wygaszenia objawów reumatyzmu.

Kiedy będzie można przyjąć szczepionkę na reumatyzm?

Szczepionka przeszła już fazę testowania na zwierzętach. Zatem kolejnym krokiem jest przeprowadzenie eksperymentalnych badań na ludziach, czyli przeprowadzenie tak zwanych badań przedklinicznych. Do tego celu konieczne jest znalezienie kontrahentów farmaceutycznych, którzy wesprą badania. Naukowcy złożyli już wniosek patentowy i liczą na owocną współpracę z koncernami farmaceutycznymi. Możliwymi metodami leczenia obecnie jest podawanie kortykosteroidów i leczenie objawowe.

Zobacz wideo: Wynalazek studentki - samodezynfekujące się krzesło

Wynalazek studentki – samodezynfekujące się krzesło
Wynalazek studentki – samodezynfekujące się krzesło Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Dzienniknaukowy

Źródło zdjęcia głównego: eclipse_images/Getty Images