Ograniczenie kalorii a wpływ na zdrowie
Co wspólnego ze zdrowym trybem życia mają kalorie? Jak się okazuje, wiele. W czwartek 9 lutego w czasopiśmie Nature Aging opublikowano wyniki badań sfinansowanych przez amerykański Narodowy Instytut ds. Starzenia (NIA).
Zdrowa dieta
W badaniu wzięło udział 220 dorosłych, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił między 22 a 27, oznaczających wagę prawidłową lub nadwagę. Respondentów podzielono na dwie grupy. Pierwsza miała ograniczyć spożycie kalorii o 25 proc., druga miała kontynuować swoją dotychczasową dietę. Ostatecznie po poradach z zespołem dietetyków badan z grupie pierwszej obniżyli kalorykę o 12 proc.
- Te 12 proc. wystarczyło, aby zauważyć znaczące zmiany – podkreślał dr Evan Hadley z NIA.
Mniej kalorii, więcej zdrowia
Naukowcy wyniki badań śledzili przez dwa lata. W tym czasie wykorzystywali specjalny algorytm, który sprawdzał biomarkery DNA we krwi. Analizy wykazały, że u osób, które ograniczyły spożycie kalorii, starzenie przebiegało o 2-3 proc. wolniej niż u osób będących na "swojej" diecie. Co więcej, autor badań Dan Belsky dodał, że parametry te wpływają także na zmniejszenie prawdopodobieństwa wczesnej śmierci o około 10-15 proc.
- Wszyscy mamy moc, aby zmienić trajektorię starzenia się - wskazał.
Dlaczego ograniczenie kalorii wpływa na proces spowolnienia starzenia? Tego naukowcy nie są jeszcze pewni.
- Może to wywoływać pewnego rodzaju mechanizm przetrwania w organizmie, który ma wpływ na oczyszczanie go. Dla organizmu to sygnał, że musi on wykorzystywać wszystkie swoje zasoby efektywnie - stwierdził Belsky.
Podkreślamy jednak, że mimo pozytywnych wyników badań, ograniczenie kalorii warto skonsultować z lekarzem i zrobić to w sposób kontrolowany. Długotrwałe i nieodpowiednie prowadzenie diety "redukcyjnej" może źle wpływać na samopoczucie i zdrowie. Głodówka doprowadzi bowiem do osłabienia systemu odpornościowego, a także do spowolnienia metabolizmu.
- Może to powodować znaczące konsekwencje przeciw starzeniu się, ale do pewnego stopnia może osłabiać też organizm – powiedział Valter Longo, dyrektor Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.
Więcej przeczytasz na stronie tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile trzeba zrobić kroków dziennie, by być zdrowym? Badacze wskazują: wcale nie 10 tysięcy
- Są dyskryminowane, bo są plus size. "Słowa gruby używa się w charakterze obelgi"
- Nie ma jednej otyłości. "Mają ją nawet osoby z prawidłową masą ciała"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Postumitenko/ Getty Images