Rozejście spojenia łonowego – w trakcie ciąży i po porodzie

Rozejście spojenia łonowego
Rozejście spojenia łonowego
Źródło: SDI Productions/Getty Images
Rozejście spojenia łonowego budzi obawy wielu kobiet. Niepokoi przede wszystkim ból z tym związany. W większości przypadków jest to normalny objaw, który oznacza przygotowanie się organizmu do porodu. Jeśli jednak rozejście jest zbyt duże lub nie goi się po ciąży, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Rozejście spojenia łonowego i związany z tym ból powinien ustąpić do kilkunastu dni po porodzie. Nieprzyjemne objawy związane z rozejściem się spojenia łonowego obejmują ból oraz uczucie "osłabienia" całej miednicy. Zdarza się, że po porodzie konieczne jest wdrożenie odpowiedniej fizjoterapii czy stosowanie specjalnych pasów ortopedycznych. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się repozycja kości łonowych.

Objawy rozejścia spojenia łonowego w ciąży

Rozejście spojenia łonowego w ciąży wiąże się z procesem przygotowania się organizmu do naturalnego porodu. Naturalnym zjawiskiem jest rozejście się kości miednicy do 10 mm. Większe rozejście uznaje się za patologię ciąży. Najczęściej wiąże się ono z bolesnością w okolicy spojenia łonowego oraz uczuciem „osłabienia miednicy“. Bóle te mogą być na tyle silne, że niepokoją przyszłą mamę, mimo iż ostatecznie rozejście się spojenia nie musi mieć żadnego wpływu na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.

Charakterystyczne objawy rozejścia spojenia łonowego w ciąży to:

  • bolesność towarzysząca ciężarnej cały dzień i uniemożliwiająca jej codzienne funkcjonowanie, ból nie ustępuje po odpoczynku,
    • rozchodzący się ból,
      • poczucie osłabienia całej miednicy,
        • brak stabilności w okolicy bioder i dolnej części kręgosłupa,
          • trudność ze staniem na jednej nodze,
            • bolesność przy dłuższym chodzeniu,
              • bolesność przy przewracaniu się na bok oraz wstawaniu.

                Rozejście spojenia łonowego a cesarskie cięcie

                Pas na rozejście spojenia łonowego w ciąży to skuteczne rozwiązanie łagodzące wiele uciążliwych objawów tego stanu. Często zdarza się jednak, że rozejście jest na tyle duże, iż stanowi ryzyko dla naturalnego porodu. Rozejście się spojenia łonowego w ostateczności może prowadzić do decyzji o cesarskim cięciu, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie matki.

                Przyczyny rozejścia spojenia łonowego a poród naturalny

                Rozejście się spojenia łonowego to efekt naturalnego mechanizmu, w ramach którego miednica kobiety przygotowuje się do porodu. Chrząstka, bo tym właściwie jest spojenie łonowe, pod wpływem działania relaksyny rozpuszcza się. Dzięki temu możliwe jest rozchodzenie się kości miednicy. W efekcie dziecko może bezpiecznie przyjść na świat. Niestety w niektórych przypadkach proces ten rozpoczyna się zbyt wcześnie lub prowadzi do zbyt dużego rozejścia się kości. Predyspozycje do wystąpienia rozejścia się spojenia łonowego wiążą się z:

                • nadwagą ciężarnej jeszcze przed ciążą,
                  • zbyt dużym wysiłkiem związanym z podnoszeniem ciężkich przedmiotów,
                    • słabym gorsetem mięśniowym,
                      • kolejną ciążą.

                        Rozejście spojenia łonowego po porodzie

                        Leczenie rozejścia spojenia łonowego po porodzie wiąże się przede wszystkim z odpowiednią fizykoterapią. Ból spojenia po porodzie najczęściej traktować należy jako element połogu. Świadczy on o tym, że organizm regeneruje się po ciąży. Bolesność występująca po porodzie najczęściej nie ma związku z ewentualnym rozejściem, aczkolwiek zbyt duża aktywność, zbyt intensywne ćwiczenia lub podnoszenie ciężkich przedmiotów mogą sprzyjać rozwojowi patologii. W takim przypadku konieczne jest poddanie się badaniu fizjoterapeutycznemu oraz USG.

                        Rozejście spojenia łonowego – ćwiczenia

                        Rozejście spojenia łonowego w ciąży i związany z tym ból można złagodzić dzięki odpowiedniej fizjoterapii. Nie bez przyczyny już przed ciążą kobietom zaleca się ćwiczenie mięśni Kegla. Ćwiczenia na rozejście spojenia łonowego bardzo często związane są z zaciskaniem mięśni krocza w pozycji leżącej. Podobne ćwiczenia można wykonywać siedząc na piłce. W trakcie fizjoterapii warto zadbać również o wzmocnienie mięśni nóg oraz dolnego odcinka pleców.

                        Leczenie rozejścia spojenia łonowego po porodzie powinno obejmować również odpowiednią regenerację i stymulację blizny po zabiegu. Pomocne mogą okazać się także taśmy kinesiotaping oraz techniki powięziowe.

                        Przydatny może się okazać także specjalistyczny pas na rozejście spojenia łonowego. Można go nosić także w ciąży. Jego zadaniem jest stabilizacja miednicy i podtrzymywanie struktur mięśniowych w obrębie bioder. Należy jednak pamiętać, że pas na rozejście spojenia łonowego w ciąży i po porodzie jedynie minimalizuje ból i stabilizuje postawę. Nie leczy on jednak samego rozejścia.

                        Pas ortopedyczny na rozejście spojenia łonowego w wielu przypadkach to jednak za mało i konieczne okazuje się wdrożenie poważnych form leczenia. W uzasadnionych przypadkach po porodzie w znieczuleniu ogólnym wykonuje się zabieg repozycji kości łonowych. Dodatkowo zakłada się także opaskę, która pozwala na utrzymanie ich optymalnej pozycji.

                        Zobacz także:

                        Autor: Adrian Adamczyk

                        Źródło zdjęcia głównego: SDI Productions/Getty Images

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                        Materiał promocyjny

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana