Dyskalkulia – przyczyna problemów z matematyką. Objawy, test na dyskalkulię, ćwiczenia.

Dziecko, które ma problemy z matematyką
Fot: Imgorthand / gettyimages.com
Dyskalkulia – co to takiego i ile dzieci naprawdę cierpi z jej powodu? Okazuje się, że problem ten dotyczy około 3-5% uczniów. Trudności z nauką, jakich doświadczają takie osoby, nie są wynikiem zaniedbań czy lenistwa, lecz braku rozumienia problemów matematycznych. Kłopot sprawiają wtedy nawet najprostsze zadania.

C: Dyskalkulia – objawy ujawniają się zwykle w szkole podstawowej, kiedy dziecko nie nadąża za materiałem i ma wyraźne problemy z nauką matematyki. Bez odpowiedniego wsparcia i diagnozy jego problemy będą się nawarstwiać przez kolejne lata.

Dyskalkulia – objawy, przyczyny, charakterystyka

Co to jest dyskalkulia? To specyficzne zaburzenie zdolności matematycznych, którego przyczyny leżą we wrodzonych wadach genetycznych lub mikrouszkodzeniach części mózgu odpowiedzialnych za rozwój zdolności matematycznych. Dyskalkulia rozwojowa sprawia, że pojawiają się trudności z rozumieniem problemów matematycznych. Dlatego jeśli u danej osoby występuje problem, taki jak dyskalkulia, przyczyny to nie lenistwo czy niechęć do nauki, ale wrodzone wady, na które nie mamy wpływu.

Objawy dyskalkulii dają o sobie znać zazwyczaj w pierwszych latach szkoły podstawowej. Dziecko, które na nią cierpi, będzie miało różne problemy w zależności od rodzaju dyskalkulii, jaki u niego występuje.

W dyskalkulii werbalnej pojawi się problem z nazywaniem pojęć matematycznych. Dyskalkulia leksykalna to kłopoty z odczytywaniem cyfr i symboli matematycznych. W dyskalkulii graficznej problematyczne staje się zapisywanie symboli matematycznych i liczb. Dyskalkulia operacyjna uniemożliwia dokonywanie operacji matematycznych (np. odejmowania). Dyskalkulia ideognostyczna wiąże się z niezrozumieniem idei matematycznych i zależności liczbowych. Zaś dyskalkulia proktognostyczna jest zaburzeniem manipulowania obiektami w celach matematycznych (np. problem z szeregowaniem od najmniejszego do największego).

Dyskalkulia – test diagnostyczny

Jeśli podejrzewasz, że u twojego dziecka może występować dyskalkulia, diagnoza powinna zostać wykonana w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Specjalista weźmie pod uwagę wiele aspektów rozwoju dziecka, a być może dokona również diagnozy komputerowej. Dlatego w problemach, takich jak dyskalkulia , test online nie może być wyłączną metodą diagnostyczną.

Przeprowadzona w gabinecie specjalisty diagnoza dyskalkulii będzie składała się z kilku etapów. Przeprowadza się testy osiągnięć umiejętności szkolnych (czytanie, pisanie, liczenie), testy inteligencji oraz testy zdolności specyficznych, istotnych w nauce czytania, pisania i liczenia.

Jakich zadań można się spodziewać?

- Test Kalkulia III – pozwala na ocenę umiejętności liczenia (głównie dodawania) w zakresie 1-100 i określenie wieku matematycznego dziecka.

- Trójkąt Liczbowy – dzięki niemu można zbadać umiejętność dodawania w określonym układzie przestrzennym.

- Skala Wechslera dla dzieci – narzędzie służy do badania poziomu inteligencji u dzieci.

- Test Nazywania Cyfr – szybkie odczytywanie pięciocyfrowych układów.

- Wzrokowo-Słuchowy Test Powtarzania Cyfr – służy do badania pamięci fonologicznej krótkotrwałej, jest pomocny w określaniu typy dyskalkulii.

- Figura Złożona Raya – ten test na dyskalkulię polega na kopiowaniu przedstawionego wzoru geometrycznego na kartce, a następnie rysowaniu go z pamięci. Służy do oceny umiejętności wzrokowo-przestrzennych, pamięci roboczej i uwagi.

Dyskalkulia – ćwiczenia

Jeśli specjalista stwierdził, że u twojego dziecka występuje dyskalkulia, terapia będzie konieczna, by pomóc mu w szkole i codziennym życiu. Terapia dyskalkulii polega na uczęszczaniu na zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, podczas których przeprowadzane są odpowiednio dobrane ćwiczenia. W zależności od tego, jaka to dyskalkulia, ćwiczenia dla dzieci będą dobierane indywidualnie. Warto także pomagać dziecku w odrabianiu zadań i pozwalać mu na korzystanie z pomocy naukowych – kalkulatora czy tabliczki mnożenia. Najważniejsze, że potwierdzona została dyskalkulia – leczenie można podjąć natychmiast.

Dyskalkulia – matura i dorosłe życie

Dyskalkulia a matura – czy osoba z tym zaburzeniem może spodziewać się taryfy ulgowej podczas egzaminu z matematyki? Wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej niemal co roku się zmieniają, dlatego warto sprawdzać, jakie warunki czekają osoby z dyskalkulią w danym roku.

Dyskalkulię można złagodzić odpowiednimi ćwiczeniami, ale nie da się jej zwalczyć w stu procentach. Dlatego dyskalkulia u dorosłych to nadal spory problem – takie osoby mogą nie radzić sobie z szacowaniem ilości, dysponowaniem pieniędzmi i innymi czynnościami matematycznymi, które wykonujemy w codziennym życiu. Jeśli nie wiedzą, co to dyskalkulia, nie mają świadomości swojego zaburzenia, będzie im tym trudniej zrozumieć, skąd biorą się te problemy. Dlatego jeśli obserwujesz u swojego dziecka objawy dyskalkulii, nie czekaj i umów je na diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Zobacz film: Jak wspierać dziecko w chorobie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości