Zdrowie

Duży brzuch u dziecka – czy zawsze jest symptomem poważnych problemów zdrowotnych?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Weerameth Weerachotewong/EyeEm/Getty ImagesBrzuch dziecka

Duży brzuch u dziecka z reguły wzbudza niepokój u rodziców. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze bywa on objawem poważnej choroby. Co więcej, u noworodków i niemowląt jest całkiem naturalnym stanem fizjologicznym, który nie stanowi dla niego zagrożenia.

Należy jednak pamiętać, że duży brzuch u dziecka starszego może być spowodowany przez wiele czynników – zarówno przez niewłaściwe odżywianie, jak i choroby czy zaburzenia. Warto poznać przyczyny dużego brzuszka u dziecka, by móc interweniować w porę.

Duży brzuch u małych dzieci

Małe dzieci bardzo często mają urocze wypukłe brzuszki. Nie powinno to stanowić powodu do niepokoju (jeśli nie występują także inne symptomy), ponieważ stanowi naturalny stan fizjologiczny. Wynika z nieproporcjonalności rozmiarów narządów wewnętrznych w stosunku do wielkości ciała oraz słabo wykształconych mięśni. Wpływ ma też to, że przepona małego dziecka znajduje się nisko, przez co podczas oddychania unosi się jego brzuszek w okolicy pępka. Za kształt dziecięcego brzucha odpowiada także naturalne zaokrąglenie kręgosłupa. Z czasem zaczyna się on robić coraz bardziej płaski. Najczęściej ma to miejsce między 2. a 3. rokiem życia (warto pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie). Jeśli duży brzuch u dziecka 3-letniego nie zmniejsza się stopniowo, należy udać się do specjalisty i poszukać przyczyny innej niż fizjologiczna.

Przyczyny żywieniowe dużego brzucha u dziecka

Jedną z częstszych przyczyn nienaturalnie zaokrąglonego brzucha u dziecka jest niewłaściwe odżywianie. Maluch na skutek spożywania ciężkostrawnych produktów cierpi na wzdęcia i odczuwa dyskomfort, a jego brzuch jest twardy. Warto zaznaczyć, że może to być efektem niewłaściwego wypróżniania się. Duży brzuch, jeśli towarzyszy mu ból lub napięcie, wywołany jest przez zaparcia. W takim przypadku należy zadbać o lekkostrawną dietę dziecka i stałe godziny posiłków. Jeżeli to nie pomoże, warto podać maluchowi bakterie probiotyczne.

Duży brzuch jako efekt nietolerancji pokarmowej

Za duży brzuch u dziecka może odpowiadać także inna kwestia związana z żywieniem, a mianowicie nietolerancja pokarmowa. Jedną z najczęściej spotykanych stanowi nietolerancja laktozy, czyli cukru zawartego w mleku matki, modyfikowanym oraz krowim. Brzuch dziecka jest wtedy wzdęty, dochodzi także do wydzielania gazów podczas leżenia na brzuszku, maluchowi doskwierają biegunki i kolki. Drugą z nietolerancji odpowiedzialnych za duży brzuch u dziecka jest celiakia – choroba genetyczna związana z nietolerancją glutenu.

Oprócz wzdęć pojawia się wysypka i nawracające biegunki, skóra dziecka jest bardzo jasna, a nogi i ręce chude. Celiakia wymaga konsultacji z pediatrą, ponieważ prowadzi do spowolnienia lub zahamowania wzrostu dziecka.

Duży brzuch u dziecka? To mogą być pasożyty

Małe dzieci znacznie bardziej niż dorośli narażone są na zarażenia pasożytami. Bardzo często wzdęty brzuch jest jednym z symptomów zakażenia lambliami. Wywołują one także inne objawy, takie jak: wodniste biegunki, nudności oraz ból brzucha. Podejrzewając u dziecka obecność pasożytów, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje chorobę oraz zleci odpowiednie leczenie. Zbagatelizowane zakażenie może wywołać poważne powikłania.

Uwaga na zapalenie wyrostka!

Nienaturalnie wypukły brzuch bardzo często jest pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Schorzenie to może wystąpić u ludzi w każdym wieku, dlatego należy zwracać uwagę zarówno na duży brzuch u dziecka 7-letniego, jak i u 15-letniego. Z czasem zaczynają mu towarzyszyć: ból w prawej dolnej części brzucha, nudności, złe samopoczucie oraz gorączka. W przypadku podejrzenia zapalenia wyrostka robaczkowego należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli na zoperowanie zapalenia i niedopuszczenie do "rozlania się" wyrostka, czyli stanu zagrożenia życia dziecka.

Duży brzuch a wady postawy

Przyczyna dużego brzucha u dziecka wcale nie musi być zlokalizowana w obrębie jego układu pokarmowego. Wiele wad postawy wpływa na nienaturalne wypchnięcie go do przodu. Jedną z nich jest wada układu kostnego, zwana klatką piersiową lejkowatą. Maluch z tym schorzeniem ma zapadnięta dolną część mostka i żeber, a także widoczne wgłębienie między piersiami. To wada możliwa do wykrycia już w pierwszych godzinach życia dziecka. Leczy się ją za pomocą ćwiczeń lub operacyjne. Za duży brzuch u dziecka może odpowiadać również lordoza albo hiperlordoza – jest on wtedy wypchnięty do przodu, pośladki wysuwają się do tyłu, a na plecach malucha robi się "dziura". Najczęściej dochodzi do tej sytuacji na skutek szybkiego wzrostu dziecka, gdy mięśnie rosną wolniej niż układ kostny. Można wspomóc układ mięśniowy dziecka odpowiednią dietą, suplementacją oraz ćwiczeniami.

Zobacz wideo: Skąd biorą się wzdęcia i jak sobie z nimi poradzić?

Skąd biorą się wzdęcia i jak sobie z nimi poradzić?
Skąd biorą się wzdęcia i jak sobie z nimi poradzić?
x-news

Zobacz także:

Co to jest wolontariat i komu można w ten sposób pomagać?

Nowy cykl w Dzień Dobry TVN. Ewa Drzyzga: "Chciałabym, żebyśmy mówili o dobrym, zdrowym jedzeniu"

Zwolnienie lekarskie wstecz. Jak to działa i kiedy lekarz może je wystawić?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Weerameth Weerachotewong/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości