Śnieżna zima wróci do Polski. "W prognozach widać konkretny mróz"

Odśnieżanie
Zima wróci do Polski. "W prognozach widać konkretny mróz"
Źródło: WDnet/Getty Images

"Jaka będzie końcówka zimy?" - to pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, co widać w modelach meteorologicznych na drugą połowę lutego oraz początek marca. Kiedy możemy się spodziewać opadów śniegu?

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20250125_Pogoda_REP

DD_20250125_Pogoda_REP
Sezon narciarski w pełni
Źródło: Dzień Dobry TVN

Prognoza pogody na luty/marzec 2025 r. - ile będzie stopni?

Zarówno grudzień, jak i styczeń upłynęły w Polsce pod znakiem dodatnich temperatur z pojedynczymi dniami zimowej aury. Luty zaczął się dość chłodno i wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie miesiąca i na początku marca może nastać zima - odczuwalna zarówno termicznie, jak i opadowo.

"W prognozach dla Polski na drugą połowię lutego widać konkretny mróz. Zima zostanie wybita z letargu, choć pozostały zaledwie trzy tygodnie do meteorologicznej wiosny, która rozpoczyna się 1 marca. W fazę silnego ochłodzenia wkroczyć mamy w walentynki. Wtedy od północnego wschodu ma postępować w naszym kierunku zimna masa powietrza, która stopniowo rozleje się nad Europą" - tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Od 16 lutego możemy się spodziewać temperatury poniżej 0 st. C, a około 20 lutego w nocy może być -10 st. C, a później nawet -15 st. C.

Kiedy spadnie w Polsce śnieg?

Dla miłośników prawdziwej zimy, którzy mają niedosyt śniegu, mamy dobrą wiadomość. W drugiej połowie lutego w Polsce możemy spodziewać się utworzenia znaczącej pokrywy śnieżnej na północy kraju. Tam ma być do 5-10 centymetrów, a w obszarach podgórskich i górskich do 20-40 cm.

"Na pozostałym obszarze kraju zalegać miałoby średnio do 1-3 cm. Szacunki na okres od 20 do 24 lutego są obiecujące. W związku z dużą zmiennością wszystkich składowych pogody prognozy mogą oczywiście ulec zmianie. Ale od pewnego czasu widoczny w wyliczeniach modeli spływ zimna w drugiej połowie lutego pozwala prognozować powrót zimy" - zaznacza Arleta Unton-Pyziołek.

Zobacz także:

podziel się: