Naturalne kosmetyki nie muszą być kosztowne a zrobienie domowej apteczki opartej na ziołach - trudne czy czasochłonne. Mamy dla Was - przygotowane przez zielarkę - przepisy z leczniczych roślin, które znajdziecie na łące, w parku, a nawet przydomowym trawniku.
Jakie kosmetyki są najlepsze dla Twojej skóry? Ile razy to pytania zadajecie sobie stojąc przed półką w drogerii, która ugina się od propozycji dla każdego rodzaju cery? Kremy na zmarszczki, toniki, płyny do demakijażu. Co zawierają? Po co sięgnąć w sytuacjach kryzysowych, gdy skóra jest przesuszona, podrażniona, pęka albo pokrywają ją wypryski? Przy pierwszych objawach przeziębienia biec do apteki czy sięgnąć po zioła i domowe sposoby walki z chorobą? Od tych wszystkich pytań może rozboleć głowa i popsuć się humor. Dlatego wspólnie z zielarką Agnieszką Waszak chcemy zachęcić Was do sięgnięcia po naturalne sposoby dbania o ciało i duszę.
Kociołek wiedźmy. Jak przygotować naturalne kosmetyki
Agnieszka Waszak to autorka popularnego fanpage'a „Kociołek Wiedźmy”. Szerzy wiedzę o ziołach i dziko rosnących roślinach, które od wieków są stosowane jako pożywienie, mają właściwości zdrowotne i są wykorzystywane w domowej kosmetyce. Agnieszka Waszak łączy mądrość przodków z najnowszymi odkryciami zielarzy i szacunkiem dla natury. Reporterka Dzień Dobry TVN, Alicja Myśliwiec rozmawiała z zielarką o tym, które rośliny dobrze mieć w domu i jak z nich korzystać. Razem przygotowały dla Was cykl o ziołach mających dobroczynne właściwości dla naszego zdrowia.
Problemy skórne. Skąd się biorą i jak je łagodzić?
Problemy skórne to bardzo często odpowiedź ciała i głowy na nasz sposób życia: pośpiech, stres i złą dietę. Spokojnie, nie musicie rzucać wszystkiego i wyjeżdżać w Bieszczady. Ale warto zajrzeć chociaż na pobliską łąkę, by z zerwanych tam ziół i roślin przygotować domowej roboty mikstury, które pomogą w przywróceniu zdrowia. Na początek warto sięgnąć po pospolity, ale bardzo wartościowy wrotycz.
Jest to zioło o wielkiej mocy i dlatego z wrotyczem trzeba postępować ostrożnie. Najlepiej stosować go zewnętrznie
– mówi zielarka Agnieszka Waszak.
Wrotycz pospolity. Działanie
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) działa przeciwalergicznie i silnie przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwbólowo. Kąpiele w naparze, smarowanie maceratem olejowym i maść przyspieszają gojenie, wygładzają skórę przy zmianach trądzikowych (trądzik pospolity i różowaty), łuszczycowych oraz AZS i innych chorobach z autoagresji immunologicznej (reumatyzm, toczeń). Obecnie wrotycz jest zalecany do stosowania zewnętrznego. Tę roślinę o intensywnie żółtych kwiatach znajdziecie rosnącą przy drogach i polach. Ale z powodzeniem można ją również uprawiać w przydomowych ogródkach. Jej intensywny zapach skutecznie odstrasza muchy, mrówki, mszyce, komary oraz kleszcze.
Wrotycz pospolity/fot: getty image/AYImages
Jak stosować wrotycz pospolity. Przepisy
Wrotycz łagodzi wszelkie podrażnienia. Bardzo przydaje się przy atopowym zapaleniu skóry. Przygotowuję z niego ocet wrotyczowy, z którego po rozcieńczeniu można robić okłady na skórę, jak również przemywać skórę trądzikową
– tłumaczy zielarka.
Przepis na ocet z wrotyczu
- rozdrobnione, świeże ziele
- ocet 10 proc.
Zioła umieszczamy w słoiku, zalewamy octem i szczelnie zakręcamy na 7 dni, po tym czasie przecedzamy przez gazę.
Z rozcieńczonego octu wrotyczowego (łyżka na ok. 1/2 szklanki wody) można robić okłady przy stłuczeniach, urazach stawów, siniakach, a także stosować do płukania włosów.
Jak odstraszyć komary i kleszcze wrotyczem?
Charakterystyczny, terpentynowy zapach wrotyczu odstrasza owady. Można po prostu natrzeć skórę roztartymi liśćmi albo rozpylić napar wrotyczowy. Zabieg ten należy powtarzać co ok. 2 godz., gdyż olejek eteryczny łatwo się ulatnia.
Napar i nalewka z wrotyczu
Napar:
- 1,5 łyżki rozdrobnionego, świeżego lub suszonego wrotyczu
- szklanka wody
Zioła zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy do naciągnięcia pod przykryciem na dwa kwadranse.
Stosuje się do okładów i przemywania podrażnionej skóry, płukania błon śluzowych i włosów.
Nalewka:
- rozdrobniony, świeży wrotycz
- alkohol 40 proc.
Zioła wkładamy do słoika, zalewamy alkoholem, zakręcamy. Po 7 dniach nalewkę przecedzamy przez gazę.
Nalewkę stosujemy zewnętrznie do okładów, przemywania skóry trądzikowej i z objawami autoagresji, przy oparzeniach oraz bólach nóg i stawów.
Czeremcha amerykańska. Zastosowanie i działanie
Zioła to nie tylko zielone roślinki. Ziołem jest również kora
– mówi Agnieszka Waszak.
W przypadku trudno gojących się ran czy bolesnych ropni, zielarka zachęca do sięgnięcia po czeremchę amerykańską. Nalewka z młodej kory lub pociętych i zalanych alkoholem 40 proc. gałązek świetnie działa przy zmianach skórnych – zapewnia zielarka.
Czeremcha amerykańska/fot: getty images/Andreas Steidlinger
Czeremcha amerykańska (Prunus serotina) jest w Europie gatunkiem inwazyjnym, więc możemy korzystać z jej darów z korzyścią dla środowiska. Roztarte liście i kora pachną migdałami. Mikstury z liści, kwiatów, młodej kory działają nawilżająco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie. Pomagają w stanach zapalnych skóry, rozjaśniają przebarwienia, chronią przed UV. Szczególnie przydadzą się przy cerze trądzikowej oraz w przypadku chorób z autoagresji, jak łuszczyca i toczeń. Dla kobiet roślina ta ma działanie estrogenne i antyandrogenne.
Napar z kwiatów sprawdza się do płukania błon śluzowych przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Można robić z niego też okłady na oczy w celu odmłodzenia skóry, zmniejszenia obrzęków i cieni, złagodzenia podrażnień, np. przy zapaleniu spojówek. Odwar z kory przyda się do przemywania owrzodzeń i podrażnionej skóry.
Czeremcha amerykańska. Przepisy
Napar z czeremchy amerykańskiej - przepis:
- łyżka kwiatów czeremchy amerykańskiej
- szklanka wrzątku
Łyżkę kwiatów należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać kilka minut. Pić można do 4 razy dziennie, po 50 ml, w razie potrzeby. Napar stosowany zewnętrznie wygładza i rozjaśnia skórę, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Nalewka z kory czeremchy amerykańskiej - przepis:
- kora
- alkohol 40 proc.
Rozdrobnioną świeżą lub suszoną korę układamy w słoiku, zalewamy alkoholem, zakręcamy i pozostawiamy na 2 tygodnie.
Można przyjmować 30-60 kropli nalewki dziennie, w razie potrzeby.
Napar i nalewka nie są wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i małych dzieci. Jeśli przyjmujesz lekarstwa rozkładane w wątrobie, również skonsultuj się z lekarzem.
Odwar z kory czeremchy amerykańskiej - przepis:
- łyżka kory
- szklanka wody
Aby uzyskać odwar, gotuj łyżkę kory w szklance wody przez 10 minut. Stosowany jest on zewnętrznie do przemywania skóry (1-2 razy dziennie).
Kwiaty czarnego bzu. Działanie i zastosowanie
Kwiaty bzu czarnego (Sambucus nigra) pojawiają się w maju. W pozostałe miesiące – suszone możesz kupić w sklepach zielarskich. Ale w przyszłym roku warto je zebrać samodzielnie. Kwiaty czarnego bzu mają bowiem działanie uszczelniające i wzmacniające naczynia włosowate. Dodatkowo wygładzają zmarszczki i blizny, czynią skórę elastyczną, nawilżają i odmładzają ją, pobudzając produkcję kwasu hialuronowego. Zmniejszają pory i ślady po trądziku, działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie.
Od czego zacząć swoją przygodę z czarnym bzem? Możesz zdecydować się na napar lub nalewkę.
Przepis na napar z kwiatów czarnego bzu
- łyżka kwiatów bzu czarnego
- szklanka wrzącej wody
Łyżkę kwiatów bzu czarnego zalewamy szklanką wrzątku. Napar przydaje się przy przeziębieniach. Możemy przemywać nim podrażnioną skórę, a także oczy w czasie zapalenia spojówek, zmniejsza również opuchnięcia i cienie pod oczami.
Nalewka z kwiatów czarnego bzu - przepis:
- kwiaty bzu czarnego, świeże lub suszone
- alkohol 40 proc.
Kwiaty układamy w słoiku, zalewamy alkoholem i zakręcam. Ważne, aby kwiaty nie wystawały ponad powierzchnię płynu. Nalewka jest gotowa po 2-3 tygodniach. Do przecedzonej nalewki można dodać nieco miodu.
Możesz urozmaicić nalewkę, dodając do niej płatki innych kwiatów takich, jak dzika róża.
Ważne: Podane tu wiadomości mają charakter informacyjny, nie zastępują wizyty u lekarza, a podane receptury nie są receptami lekarskimi. Zioła mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Receptury próbujecie na własną odpowiedzialność.
AGNIESZKA WASZAK to zielarka szerząca wiedzę o ziołach w prowadzonym przez siebie Kociołku Wiedźmy . Od zawsze żyje wśród natury, żywi się dzikimi roślinami, zbiera zioła, stosuje je dla zdrowotności, w kosmetyce i dobrej magii. Kocha rośliny rodzime, rosnące w zasięgu ręki, znane już w dawnych wiekach przez Słowian, wyczarowuje też nowe przepisy na mikstury. Fascynują ją wierzenia i tradycje słowiańskie. Jest autorką ponad 500 artykułów i mnóstwa fotografii opublikowanych w czasopismach oraz książkach ogrodniczych i ekologicznych. Maluje obrazy intuicyjne, energetyczne, jest autorką książek dla dzieci i ilustratorką.
>>> Zobacz także:
Naturalny spokój. Agnieszka Cegielska poleca zioła, które ukoją umysł i ciało
Roślinne wsparcie domowej apteczki
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu?
Autor: Aleksandra Pietrzak
Reporter: Alicja Myśliwiec