Poznaj najlepsze sposoby na katar

katar
Fot. TommL / Getty Images
Katar może być czymś więcej niż niewinną przypadłością. Może uprzykrzyć nam życie codziennie i, co gorsza, doprowadzić do o wiele poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Jakie są najbardziej skuteczne sposoby na katar?

Katar, inaczej nieżyt nosa, najczęściej wywołany jest przez wirusy. Uporczywej wydzielinie z nosa towarzyszy także ból głowy i gardła, złe samopoczucie, kichanie czy zatkany nos, kaszel, a nawet gorączka – są to typowe objawy infekcji. Katar jest reakcją naszego organizmu, który w ten sposób walczy z wirusami. Istnieje też inny rodzaj kataru – sienny, który jest objawem alergii. Może mu towarzyszyć także swędzenie i łzawienie oczu. Zanim udamy się do lekarza po lekarstwa, warto wypróbować domowe sposoby na katar.

Więcej:

Naturalne sposoby na katar

Najważniejsze w leczeniu kataru jest przywrócenie drożności nosa – wydzielina bowiem utrudnia oddychanie i powoduje dyskomfort. Istotne w leczeniu infekcji jest też picie dużej ilości płynów. W czasie przeziębienia najlepiej pić gorące, ziołowe herbaty z sokiem z malin lub czarnego bzu, a także z miodem. Jakie inne domowe sposoby na katar są skuteczne?

· Inhalacje – świetnie nawilżają śluzówkę i odblokowują zatkany nos, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się uporczywej wydzieliny. Do inhalacji możemy użyć naparów z ziół czy soli fizjologicznej. Zabieg możemy wykonać samodzielnie w domu – pomoże nam w tym inhalator lub nebulizator, ale jeśli takiego nie mamy, możemy wykorzystać garnek z gorącą wodą. Inhalacje powinny trwać około 15 minut.

· Wygrzewanie – pierwsza pomoc w przeziębieniu. Gorąca kąpiel, wymoczenie nóg w ciepłej wodzie, wełniane skarpetki, gorące napoje, a przede wszystkim odpoczynek pod ciepłym kocem. Wszystko to pomoże zahamować rozwój infekcji. Można także nacierać stopy i klatkę piersiową maścią kamforową. Taka napotna kuracja jest bardzo skutecznym sposobem na katar.

· Odpowiednia dieta – w czasie kataru zadbaj o odpowiedni jadłospis. Jedz ciepłe zupy, do kanapek dodawaj czosnek i cebulę, włącz do menu produkty z dużą ilością witaminy C.

· Nawilżanie nosa – wodą morską w sprayu lub solą fizjologiczną.

Sposoby na katar zatokowy

Katar zatokowy to nieco poważniejsza sprawa. W takim przypadku wydzielina jest gęsta, ma zielony lub żółty kolor, trudno się jej pozbyć. Powoduje silny ból głowy, głównie w okolicy czoła u nasady nosa oraz trudności z oddychaniem. Ból nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Katar zatokowy powoduje ogólne rozbicie i osłabienie , często towarzyszy mu też gorączka. Z domowych sposobów na katar zatokowy polecana jest inhalacja. W przypadku zapalenia zatok przynosowych należy udać się do lekarza.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Leczenie kataru w ciąży powinno się zacząć od metod naturalnych. A jeśli nie pomogą, należy skonsultować się z lekarzem. W ciąży trzeba uważać z lekami, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Niektóre substancje mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu .

Kobieta w ciąży, której dokucza katar, przede wszystkim powinna zadbać o odpoczynek, który pozwoli jej się zregenerować i wrócić do zdrowia. Świetnym naturalnym sposobem na katar są inhalacje lub parówki – najlepiej z dodatkiem naparu z rumianku, lawendy czy majeranku. Domowym sposobem na katar w ciąży jest także naturalna witamina C – można ją znaleźć w owocach cytrusowych i niektórych warzywach. Sprawdzonym sposobem na katar jest także cebula oraz czosnek – naturalny antybiotyk.

Naturalne i proste sposoby na najczęstsze dolegliwości

Sposoby na katar u niemowlaka

Katar u malucha to trudna sprawa – niemowlę nie potrafi jeszcze samodzielnie dmuchać noska, więc wydzielina gromadzi się, utrudnia oddychanie, a spływając do gardła i ucha, może szybko doprowadzić do poważniejszych infekcji, np. zapalenia zatok czy ucha środkowego. Kataru u dziecka nie można ignorować. Zwłaszcza że niemowlakowi z katarem trudno jeść i spać.

Najważniejsze jest oczyszczanie i nawilżanie noska. Przyda się zatem popularna frida oraz sól morska w atomizerze. Domowym sposobem na katar u dziecka są także inhalacje.

Warto również pamiętać o tym, by dbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza – przesuszone powietrze sprzyja infekcjom.

Inne skuteczne sposoby na katar

W walce z katarem pomogą nam także preparaty dostępne w aptece bez recepty:

· leki doustne z pseudoefydryną, które obkurczają błonę śluzową nosa,

· leki w postaci kropli, żelu lub aerozolu, które zmniejszają obrzęk i ułatwiają oddychanie

· leki przeciwhistaminowe.

W walce z katarem stosuje się także tabletki z witaminą C oraz preparaty z rutyną. Zastosowanie leków zawsze należy skonsultować z lekarzem – niektóre preparaty można stosować tylko przez określony okres, inne mogą mieć szereg skutków ubocznych. Warto pamiętać także o tym, że jeśli katar trwa dłużej niż tydzień, a wydzielina staje się ropna, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli pojawiają się dodatkowe dolegliwości oraz pogorszenie samopoczucia.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości