Diety i odchudzanie

Jak skutecznie zahamować apetyt suplementami diety czy domowymi sposobami?

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:
Fot. Hinterhaus Productions / Getty Images

Odchudzanie może być skuteczne tylko wtedy, gdy zacznie się od hamowania apetytu. Nie jest jednak łatwo zmniejszyć łaknienie, zwłaszcza jeśli żołądek jest rozciągnięty. Co hamuje apetyt? Co jest skuteczniejsze: suplementy diety czy domowe sposoby hamowania apetytu?

Dietetycy zgodnie twierdzą, że największym hamulcem powstrzymującym działanie diety jest podjadanie między posiłkami, napady głodu i źle dobrany jadłospis. Wszystkie te problemy są związane z nadmiernym łaknieniem. Istnieje wiele sposobów, by temu zapobiec: środki hamujące apetyt , zioła czy domowe sposoby.

Więcej:

Co hamuje apetyt?

Leki hamujące apetyt są powszechnie dostępne, szeroko reklamowane i z pewnością wspomagają proces odchudzania. Nie są jednak remedium na nadmierne łaknienie. Zanim więc po nie sięgniesz, zastanów się, czy problemem nie jest twoja dieta. Okazuje się bowiem, że włączenie do codziennych posiłków produktów bogatych w białko i błonnik znacznie ogranicza apetyt, nie powoduje nagłych i silnych napadów głodu, a w konsekwencji pozwala na osiągnięcie wymarzonej wagi szybciej niż bez tych składników.

Co hamuje apetyt? Na przykład twaróg czy jajka. Te ostatnie zawierają nie tylko cenne witaminy: A, E, B12, ale także minerały, takie jak: cynk czy fosfor. Ponadto są bogate w pełnowartościowe białko zwierzęce, które zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Istnieje wiele diet opartych na częstym spożywaniu jajek, których skuteczność wynika właśnie z faktu, że takie białko redukuje chęć podjadania między posiłkami.

Innym bogatym w białko produktem spożywczym jest twaróg, który również może powodować zahamowanie apetytu . Jeśli jesteś na diecie, sięgaj raczej po ten chudy i mieszaj go na przykład ze szczypiorkiem i jogurtem naturalnym. W ten sposób otrzymasz pożywną pastę do pieczywa, która w dodatku zwalcza nadmierny apetyt. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że twaróg zawiera bardzo dużo białka . Poza tym charakteryzuje się obecnością tryptofanu w składzie. Jest to aminokwas biorący udział w syntezie serotoniny – hormonu szczęścia. Dodatkową korzyścią ze spożywania białego sera jest więc także poprawa nastroju i odprężenie.

Odpowiedzią na pytanie: „Co hamuje apetyt?” jest także błonnik. Znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, takich jak: razowe pieczywo, płatki owsiane, otręby, brązowy ryż czy pełnoziarnisty makaron. Dlaczego na diecie jedzenie błonnika jest takie ważne? Wymienione produkty są bogate w węglowodany złożone, które trawią się dłużej, dając uczucie sytości i dostarczając energii. Zawarty w nich błonnik wypełnia żołądek, przez co hamuje apetyt.

A co jeśli ochota na zjedzenie czegoś między posiłkami jest nieodparta? Jak zahamować apetyt na słodycze? W takich przypadkach sprawdzonym sposobem jest podjadać mądrze. W roli przekąski między drugim śniadaniem a obiadem idealnie sprawdzą się owoce i warzywa bogate w błonnik i pektyny (np. jabłka). Są słodkie, więc skutecznie odpędzą myśl o batoniku, a surowa marchewka czy plasterek papryki między posiłkami mają tak mało kalorii, że z pewnością nie spowodują wzrostu masy ciała. Jeśli i to nie wystarczy, warto mieć pod ręką migdały. Migdały są nie tylko środkiem hamującym apetyt , ale również sposobem na młody wygląd. Zawierają pełnowartościowe tłuszcze, przez co dają uczucie sytości na długo i wpływają na skuteczność odchudzania. Pamiętaj jednak, że garść migdałów w trakcie diety to absolutne maksimum, ponieważ orzechy te są bogate w tłuszcze i dostarczają sporo kalorii.

Leki hamujące apetyt – czy to działa?

Kiedy brakuje silnej woli, a efektów diety nie widać, wiele osób sięga po tabletki na zahamowanie apetytu . Nie jest to rozwiązanie szkodliwe, jednak należy mieć na uwadze, że część z nich zawiera substancje, które pęcznieją w żołądku tak, żeby wypełnić go i „oszukać” głód. Tych specyfików lepiej unikać. Z pewnością warto jednak sięgnąć po takie suplementy hamujące apetyt , w których składzie są zioła i ekstrakty z roślin: Garcinia Cambogia , Gymnema Sylvestre . Popularne są również suplementy na bazie chromu. Co ciekawe, to właśnie chrom jest bardzo skuteczny w walce z apetytem na słodycze . Wspiera regulację gospodarki węglowodanowej i lipidowej w organizmie, a przez to znacząco wpływa na skuteczność odchudzania. Suplementacja codziennej diety preparatami zawierającymi chrom uwalnia także od napadów wilczego głodu i problemów z nadmiernym apetytem. Z tego powodu poleca się ich zażywanie osobom odchudzającym się, walczącym o utratę wagi i zmagającym się z nadmiernym apetytem na słodycze.

Dobrym sposobem na zahamowanie apetytu jest również picie dużej ilości wody. Przede wszystkim dlatego, że wypełnia ona żołądek, dając uczucie sytości. Żelazną zasadą w trakcie odchudzania powinno być również picie szklanki wody przed posiłkiem, co sprawia, że jest się w stanie zjeść dużo mniej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości