savoir-vivre

  savoir-vivre

  W kąciku kulturalnego Polaka: guma do żucia. Jak ją dyskretnie wypluć? Czy można do tego użyć kwiatka? Czy są sytuacje, w których żucie gumy jest dopuszczalne? A może lepiej zupełnie ją sobie odpuścić? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer dopowiedział się od eksperta Wojciecha Wocława, dlaczego savoir-vivre to prawdziwy survival. Czy twarz osoby żującej gumę najczęściej przybiera wyraz "bezmyślnie przeżuwającej krowy"? ;-)

  Osoby, którym wydaje się, że w internecie wszystko jest dozwolone - zwłaszcza w mediach społecznościowych, są w błędzie. Nawet tutaj obowiązują zasady savoir vivre. Jakie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to eksperta wizerunkowego Wojciecha S. Wocława. Kto i komu może wysyłać zaproszenia do grona znajomych? Jakie zdjęcia można publikować, a jakich raczej nie? Czy wypada komentować posty nieznajomych?

  Trwa sezon na "firmowe śledziki". Wspólnie z Miłoszem Brzezińskim, korzystając z pomocy aktorów Teatru XL: Izabeli Górskiej, Diany Karamon, Sandry Stencel, Grzegorza Jarka i Patryka Pawlaka, postanowiliśmy zastanowić się, co podczas takiego spotkania wypada, a czego powinniśmy kategorycznie unikać, żeby ustrzec się wpadki, a nawet utraty pracy!

  Marcin Meller: "Nie wiem co zrobić z nogami, nie wiem co zrobić z rękami, nie wiem jak mówić, nie wiem jak się patrzeć (...) jak wasi znajomi z tym żyją?" W studiu gościliśmy dr Irenę Kamińską-Radomską i Dominikę Grodowską, córkę dr Ireny. Obie panie są specjalistkami z zakresu etykiety oraz savoir-vivre. Jak powinniśmy się ubrać na kolację wigilijną, czy goście powinni zdejmować buty i które zasady etykiety można w czasie świątecznych spotkań lekko nagiąć?

  Jak zachować się przy stole zgodnie z zasadami savoir-vivre? Spytaliśmy o to, eksperta w tej dziedzinie, Mikołaja Reya. Jak prawidłowo zasiąść do stołu, w jakiej kolejności należy używać sztućców i, który kieliszek jest do wina, a który do wody?

  Znajomość zasad savoir vivre przydaje się nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z ekspertem od etykiety Wojciechem S. Wocławem, aby zapytać, jak powinien zachować się mężczyzna, który odwozi do domu dziewczynę, jakie miejsce zajmować w aucie, kiedy nie jest się kierowcą i kto z grupy znajomych powinien zrzucić się za wspólny przejazd taksówką. Okazało się, że w złym tonie jest trzaskanie drzwiami samochodu. A dlaczego w aucie Marcina można to robić? ;)

  Jak prawdziwy gentleman powinien zachować się na randce? Łukasz Kielban, który prowadzi bloga dla mężczyzn z klasą sprawdził specjalnie dla Dzień Dobry TVN, jak na pierwszym spotkaniu z dziewczyną poradził sobie uczestnik programu Top Model Michał Baryza. Czy model zachowywał się zgodnie z randkowym savoir-vivrem?

  Wedle przyjętych zasad savoir vivru dojrzały wiek w wielu kwestiach stanowi spore ograniczenie. Dlaczego mając kilkadziesiąt lat czegoś już nam nie wypada? Czy nasz prywatny wizerunek zawsze musi iść w zgodzie z wiekiem lub wykonywanym przez nas zawodem? Zrezygnować ze swojego prawdziwego "ja" i dostosować się do przyjętych norm czy pozostać sobą? Na temat niekonwencjonalności rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: tancerką Krystyną Mazurówną, bizneswoman Beatą Kornacką i byłym modelem Rafałem Młodzikowskim.

  Czym jest dress code? Jak go definiujemy, a może już redefiniujemy? Jakie zasady obowiązują w savoir-vivrze ubioru? Co to znaczy, że trzeba się odpowiednio ubrać np. do pracy? O czym powinniśmy pamiętać, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i jednocześnie wyróżnić się z tłumu? W studiu Dzień Dobry TVN o dress codzie rozmawiali: Tomasz Ossoliński, projektant i Monika Jurczyk, stylistka.

  Jak powiedziała założycielka Szkoły Dam Małgorzata Rytel, "jest to miejsce dla dziewczynek. Miejsce pełne ciepła, radości i przyjaźni. Miejsce, gdzie w miłej atmosferze poznają one sekrety ładnego poruszania się, ubioru ale też tajniki savoir vivre oraz dobrych manier, co wypada a czego nie wypada robić w danym miejscu, czasie, towarzystwie". Skąd wziął się pomysł na założenie takiej szkoły? Czego dokładnie uczą się dziewczynki w szkole? Czy tego typu edukacja nie „szufladkuje” dzieci w stereotypowych rolach? O tym goście Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba i właścicielka szkoły dla dam Małgorzata Rytel.