Dla 19-letniej Pauliny Mroncz powrót z wakacji w Egipcie zakończył się tragicznie. 7 kwietnia razem z grupą polskich turystów jechała autokarem na lotnisko w Hurghadzie. W miejscowości Safadża autobus wpadł w poślizg i przewrócił się na remontowaną drogę pokrytą smołą.
Michał Raczkowski, w ramach szkolnego projektu, postanowił opracować sterowaną cyfrowo protezę ręki dla nauczycielki języka hiszpańskiego, Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział o swojej pracy i planach na przyszłość. Jak długo pracował nad protezą? W jaki sposób ona działa? Naszym gościem była również Pani Paulina. Jak zareagowała, kiedy dowiedziała się o pomyśle Michała?
Córka Bodo Hoenena na skutek bardzo rzadkiej choroby została sparaliżowana. W powrocie do sprawności mógł jej pomóc egzoszkielet. Niestety urządzenia te okazały się bardzo drogie. Kosztowały od 50 tys. do 100 tys. dolarów. Mężczyzna nie był w stanie wyłożyć takiej kwoty, postanowił więc skrzyknąć specjalistów z całego świata i razem zaprojektowali podobne urządzenie, ale dużo tańsze. Jak udało mu się dotrzeć do specjalistów? Czy robo-ręka pomogła dziewczynce odzyskać sprawność? Czy z jego urządzenia mogą korzystać inni chorzy? Z Bodo Hoenenem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Dima Szutak przyjechał do Polski, aby zarobić na studia. Pracował po 15 godzin. Obsługiwał maszynę produkującą opakowania na owoce. Pewnego dnia doszło do straszliwego wypadku, w wyniku którego Dima musiał mieć amputowaną rękę. Dzięki odszkodowaniu i zbiórce w internecie chłopak otrzymał nowoczesną protezę. O swojej walce o powrót do sprawności powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Żeni Klimakinowi. Co dobrego wydarzyło się w życiu Dimy po wypadku? Wiąże z Polską swoją przyszłość?
Druk 3D robi furorę. Niedawno w Dzień Dobry TVN mówiliśmy o pingwinie z warszawskiego zoo, który stracił kawałek dzioba. Brakujący fragment został przygotowany właśnie tą techniką. Za pomocą druku 3D można też zrobić bardziej skomplikowane przedmioty, np. protezę ręki. W jaki sposób to zrobiono? Czy proteza spełnia swoje zadania?