prawa kobiet

  prawa kobiet

  W odpowiedzi na próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej polskie kobiety wyszły na ulicę. O czarnym proteście rozpisują się polskie i zagraniczne media. Słuszna interwencja czy zaplanowana gra polityczna? W jaki sposób kobiet walczyły o swoje prawa na przestrzeni lat? Jakie skutki mogą mieć tego typu protesty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy historyka dr Janusza Siborę i socjologa dr Karolinę Wigurę.

  Za nami VIII Kongres Kobiet. Hasłami tego wydarzenia była równość, aktywność, demokracja. Czy wartości te w obecnych czasach mogą zostać zachwiane? Na Zachodzie wiele się mówi o mansplainingu. Co to takiego? Jak wygląda perspektywa praw kobiet i równouprawnienia? Jak obecnie żyje się kobietom w Polsce? Czy kreatywność i ambicje Polek są wykorzystywane? Rozmawialiśmy na ten temat z naszymi gośćmi. Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadły: Agata Kurzyk – pracownik naukowy Centrum Onkologii, wiolonczelistka, Ewa Woydyłło-Osiatyńska – psycholog, panelistka Kongresu Kobiet oraz prof. Monika Płatek – prawniczka, nauczyciel akademicki, feministka.

  "Mamy Głos" - to inicjatywa mająca na celu uświadomienie młodym kobietom ich praw i tego, jak te prawa egzekwować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy inicjatorki projektu: Kamilę Gołdykę, Sylwię Wodzińską, Aleksandrę Sobiech i Michalinę Ferencz, by powiedziały, co je skłoniło do zajęcia się prawami nastolatek i jakie działania podejmują.

  Ayaan Hirsi Ali to pochodząca Somalii działaczka polityczna. Państwo islamskie wydało na nią wyrok śmierci po tym, jak w obronie kobiet odważyła się wystąpić przeciwko religii. Ayaan musiała uciekać. Czy w Stanach Zjednoczonych czuje się bezpiecznie? Jakie ma obecnie plany? I jakie ma zdanie na temat problemu imigracyjnego, z jakim obecnie mierzy się Europa? Z Ayaan Hirsi Ali rozmawiała Anna Kalczyńska.

  Ograniczona dostępność do mediów, niemożliwość przebicia się w polityce czy dyskryminacja w podejmowaniu decyzji to tylko nieliczne z wielu problemów, z którymi zmagają się Polki. Jakie inne przeszkody napotykają współczesne kobiety na drodze zawodowej? Kto blokuje równomierne rozłożenie praw dla kobiet i mężczyzn? O tym i tegorocznym Kongresie Kobiet Polskich rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Kingą Rusin, współorganizatorką Centrum Młodych Kobiet Alicją Tatarczuk-Nowik oraz redaktor naczelną miesięcznika "Znak" Dominiką Kozłowską.

  Co 11 sekund gdzieś na świecie jedna mała dziewczynka zostaje obrzezana. Waris Dirie, autorka kultowej już pozycji "Kwiat pustyni", właśnie wydaje kolejną książkę, w której również porusza ten dotkliwy problem. W Polsce, w pierwszą kampanię przeciwko obrzezaniu zaangażowały się gwiazdy. Jaki jest jej cel? Dlaczego Omenaa Mensah, Justyna Kowalczyk, Michał Piróg czy Martyna Wojciechowska zdecydowali się wesprzeć tę akcję? W jaki sposób Fundacja Waris Dirie wspiera i chroni kilkulatki przed obrzezaniem?

  Żeby kobieta zastąpiła słowo "powinnam" słowem "chcę" - to idea marki, którą stworzyła Agnieszka Orłowska. Prawniczka, która chciała zostać projektantką. I to się jej udało. Przyznała kobietom prawo do różowej sukienki. Jak zareagowała rodzina na jej spontaniczny pomysł? Agnieszka była gościem Dzień Dobry TVN.

  Raz na minutę w Demokratycznej Republice Konga dochodzi do gwałtu. W Kenii panuje przekonanie, że seks z nieletnią jest lekarstwem na AIDS – im młodsza dziewczynka, tym silniejsze antidotum na tą chorobę. Jej książka "Wojna kobiet" przedstawia historie kobiet od Nowego Jorku po Nairobi. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sally Armstrong, kanadyjska dziennikarka i dokumentalistka, która walczy o prawa kobiet.

  Włoska organizacja broniąca praw kobiet wyemitowała spot, w których chłopcy są proszeni o uderzenie dziewczynki. Wszyscy jednak odmawiają podając swoiste powody. Ma to świadczyć o tym, że mężczyźni mają wdrukowaną w psychikę odmowę krzywdzenia słabszych, w tym kobiet. Jednak nie wszystkim ta kampania się spodobała i nie wszyscy się z jej tezą zgadzają. Zobaczcie.

  Oto historia niezwykłej kobiety, która 20 lat temu postanowiła pomóc kobietom wyklętym, czyli pochodzącej z najniższych kast. Durga Sob założyła organizację, która walczy o prawa tych kobiet. Jolancie Pieńkowskiej opowiedziała o smutnym losie kobiet wyklętych. Poruszająca rozmowa...

  Z letnimi temperaturami musimy się już niestety pożegnać... na kilka miesięcy. Bartek Jędrzejak w poszukiwaniu ciepła wybrał się do Uniejowa. W tamtejszych termach spotkał aktorkę Aleksandrę Szwed i karatekę Tomasza Puzona.