To słynne hasło wciąż jest aktualne. Tylko jak wcielić ten plan w życie? Odpowiedź jest prosta - wsiądź do ulubionego środka komunikacji i eksploruj niezwykłe miejsca w Bieszczadach. Oto nasze propozycje, które reprezentują "bieszczadzki klimat".
Wąwóz Homole w Pieninach jest nazywany jednym z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Powstał około 10 tysięcy lat temu w wyniku erozji rzecznej, jego kształt został wyrzeźbiony przez potok płynący obecnie na dnie. Na terenie jaru utworzono Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole, który chroni wyjątkowe zasoby przyrodnicze przed zniszczeniem.
Bariloche to miasto w Argentynie, które jest otoczone jeziorami oraz górami. To miejsce atrakcyjne i urokliwe, które zapewnia fantastyczne krajobrazy. Miasto słynie jednak nie tylko z widoków, ale także ze sportów wodnych, alpinistyki i czekolady.
Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, która jest drugą pod względem wielkości doliną w Tatrach. Ze względu na dużą liczbę wąwozów, jaskiń oraz pięknych, wapiennych skał, co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Po raz pierwszy Jaskinia Mylna została zbadana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego – ekonomistę, polityka i działacza na rzecz ochrony przyrody.
Pieniny to niezwykle charakterystyczne pasmo górskie, przebiegające przez Polskę i Słowację. Znajdziemy tam mnóstwo rezerwatów przyrody, urokliwe miasteczka i szlaki, których piękno pozostawia wrażenie jeszcze na długi czas. Pozostaje spakować odpowiednie buty i ruszać w drogę!
Izabela Tymich Janasik jest tancerką, nauczycielką tańca, a także babcią. Do tego skacze ze spadochronem oraz na bungee. Niedawno kobieta zdobyła najwyższy szczyt w Europie - Mont Blanc. Skąd bierze energię do działania? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Jaskinie i wierzchołki góry Ural pochodzą sprzed tysięcy lat. Według naukowców są to jedne z najstarszych gór na Ziemi. Jednak Ural znany jest przede wszystkim jako pasmo górskie oddzielające Europę od Azji. Sprawdź, kiedy warto tu przyjechać i co należy wiedzieć o górach Ural.
Choć nadal jeszcze jest sierpień, lato i wakacje, to coraz bardziej czuć już zbliżającą się jesień. Na szczytach Tatr pojawiły się już nawet pierwsze opady śniegu, które wyraźnie zwiastują zbliżającą się zmianę pogody i pory roku. Obecni na miejscu turyści udostępnili w sieci nagranie.
Pierwsze kroki w zdobywaniu szczytów są bardzo ważne, bo to od nich zależy, czy dzieci połkną górskiego bakcyla, czy wręcz przeciwnie – zrazimy ich do wędrówek. Psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno, prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem", w rozmowie z Dominiką Czerniszewską z dziendobry.tvn.pl radzi, na co zwrócić uwagę.
Morskie Oko, największe jezioro w polskich Tatrach, już od kilkuset lat działa jak magnes na turystów. Choć nie tylko na nich, bo inspiruje również poetów i malarzy. Jak wygląda trasa i dojazd nad Morskie Oko?
Daria Widawska spędza urlop w górach. Podczas wypadu do Austrii, aktorka przełamała jeden ze swoich największych lęków. Mowa o lęku wysokości. Jak przyznaje gwiazda, dla takich widoków warto było to zrobić.
Góry Sowie to najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce. Jest najstarszą częścią Sudetów. Jakie atrakcje warto tam zwiedzić? Czy można pojechać w Góry Sowie na narty lub rower?
Góry Ałtaj znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, obecnie są również jednym z rezerwatów biosfery. Wybierając się tam, warto odpowiednio zaplanować swoją podróż, aby móc zobaczyć jak najwięcej niepowtarzalnych miejsc i na długo zapamiętać przepiękne widoki. Sprawdź, jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto umieścić na swojej liście "do zobaczenia".
Miłośnicy górskich wędrówek muszą zaopatrzyć się w odpowiedni strój, którego podstawą są wygodne buty. Wybór odpowiedniego obuwia górskiego powinien być uzależniony od warunków terenowych i pogodowych. Inne buty przeznaczone są do wędrówek w wysokich górach, inne na zimę czy ciepłe pory roku. Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj obuwia, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając buty górskie damskie, męskie czy dziecięce.
Michał Cessanis podczas tegorocznych wakacji odkrył Azory, którymi jest zachwycony. Punktem kulminacyjnym jego podróży po wyspach archipelagu należącego do Portugalii było wejście na szczyt wulkanicznej góry Pico. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl dziennikarz podzielił się wrażeniami z wyprawy. Jakie jeszcze aktywności poleca na Azorach?
Rozpoczynasz swoją przygodę z górami? A może wydaje Ci się, że wyjazd w góry z dzieckiem jest niemożliwy? Przedstawiamy wam łatwe szlaki z widokami zapierającymi dech w piersiach, które pokona zarówno młody piechur, jak i ten nieco starszy.
W Tatrach więcej wypadków zdarza się latem niż zimą. To wszystko dlatego, że gdy pogoda dopisuje, w góry ruszają tłumy turystów. Zdaniem ratownika TOPR Andrzeja Górki, wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli wyprawy będą dobrze zaplanowane.
Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.
Orla Perć to jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Nie jest to na pewno szlak dla amatorów rozpoczynających dopiero przygodę z górskimi wędrówkami. Wymaga dużej kondycji i doświadczenia w wędrówkach po szczytach.
Ukochane przez Polaków Tatry często okazują się śmiertelnie niebezpieczne. Nasz reporter, Tomasz Zubilewicz, udał się do Zakopanego, gdzie spotkał się z przedstawicielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który poinstruował turystów przed wyjściem na szlak. Dodatkowo Tomasz Pyzałkaopowiedział o współpracy marki Skoda z TOPR-em.
Płaskowyż Altiplano rozciąga się na terenie Boliwii i Peru. Wyróżnia się charakterystycznym krajobrazem – w otoczeniu wysokich gór można podziwiać jeziora Titicaca i Poopó oraz rozległe solniska. Ogromne przestrzenie skąpo porośnięte półpustynną roślinnością przyciągają podróżników z całego świata doceniających wyjątkowe walory widokowe okolicy.
Pireneje to góry dla koneserów. Ten leżący na granicy Francji i Hiszpanii łańcuch górski przyciąga miłośników dzikiej przyrody, którzy nie boją się wyzwań. To miejsce, do którego ciągnie trekkingowców znudzonych Karpatami czy Alpami. Dowiedz się, jak przygotować się na trekking w Pirenejach.
Orawa to historyczna kraina znajdująca się przy polskiej granicy ze Słowacją. Tutejsza oferta wypoczynkowa jest bardzo bogata. Coś interesującego dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sportu, jak i obiektów historycznych.
Na początku XX wieku wspinaczka była typowo męskim zajęciem. Mimo to znalazły się kobiety, które z miłości do gór odważyły się zdobywać szczyty. Kim były pierwsze taterniczki i jak odnajdowały się w świecie zdominowanym przez mężczyzn? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Król, pisarką i autorką książki "Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach".
Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.
Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zdobył Yawash Sar II w Karakorum i zjechał ze szczytu na nartach. Skialpinista na tym nie poprzestał, zaledwie 10 dni później osiągnął drugi cel swojej wyprawy, zjazd z Laila Peak, góry uznawanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. W zdobywaniu marzeń towarzyszył mu Jędrzej Baranowski. Panowie byli gośćmi w naszym programie i opowiedzieli o największych trudnościach, jakie pojawiły się na ich drodze.
Nieodłącznym elementem górskiego krajobrazu są owce, które wypasają na halach. Czy opieka nad tymi zwierzęta jest bardzo wymagająca? Dlaczego w tym roku ich wypasanie zaczęło się dużo później niż zazwyczaj? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Już 8 maja, czyli w sobotę, właściciele hoteli czy zajazdów będą mogli - po długiej przerwie - otworzyć swoje obiekty. To dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców, ale i tych, którzy tęsknili za wyjazdami. Gdzie warto wybrać się na weekend? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z podróżnikiem Wojciechem Łopacińskim.
Choć wszyscy doskonale wiedzą, że w Polsce mamy niezwykłe bogactwo ukształtowania terenu - od wysokich Tatr, poprzez płaskie Mazowsze aż do piaszczystych plaż Bałtyku, to niewielu zdaje sobie sprawę, że mamy również... wulkany. Góry Kaczawskie, będące pozostałością po ziejących lawą wulkanach skrywają niejedną tajemnicę.
Ślęża to miejsce o wyjątkowej historii, która sięga epoki brązu. Jest najwyższym szczytem masywu Ślęży, a także Przedgórza Sudeckiego, położonego na północ od właściwego pasma Sudetów. Szlaki na górę wiodą między innymi z miejscowości Sobótka, a po drodze można zobaczyć ciekawe posągi z okresu łużyckiego.