Chiny

  Chiny

  Chengdu (Chiny) to miasto o wielowiekowej historii, sięgającej XI wieku p.n.e. Chengdu to miejsce, w którym nowoczesna, przemysłowa i biznesowa tkanka miejska łączy się z tradycją i wieloma historycznymi zabytkami. Poznaj historię i atrakcje Chengdu.

  Wielkimi krokami zbliża się Chiński Nowy Rok, który jest obchodzony 12 lutego. Będzie to rok Metalowego Wołu, przez niektórych nazywanym też rokiem Złotego Bawołu. Co przyniesie poszczególnym znakom zodiaku? Które miejsca w domu powinniśmy najbardziej wykorzystywać, by odnieść sukces i zapewnić sobie dobrobyt? Opowie nam o tym ekspertka i konsultantka feng shui Korina Hortyńska.

  Na początku grudnia władze Chin zapowiedziały ogromny projekt eksperymentalny dotyczący modyfikacji pogody. Do 2025 r. sztucznie wywoływane opadów deszczu i śniegu ma być możliwe nad powierzchnią blisko 5,5 mln km kwadratowych. W jaki sposób Chińczycy chcą zapanować nad pogodą? Czy ich projekt może okazać się skuteczny? Na te pytania odpowiedział nam prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery.

  Changsha to czteromilionowe miasto w południowo-wschodniej części Chin. Przez Changshę przebiega rzeka Xiang Jang, a na niej znajduje się tzw. pomarańczowa wyspa – ciekawa atrakcja turystyczna i miejsce pamięci studiującego w Changsha Mao Zedonga.

  Doktor Li Yinan jest kierownikiem Katedry Języka Polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, dlaczego zdecydowała się na naukę polskiego, ilu studentów uczy się naszego języka na jej uczelni, co im daje znajomość polskiego. Co wspólnego - według naszego gościa - mają Polacy i mieszkańcy Państwa Środka? Co ją zaskoczyło w naszym kraju?

  Do kuchni Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chińskiego kucharza Li Chi. Przygotował dla nas: ogórka w sosie czosnkowym, pierogi z ciastem jajecznym faszerowane wieprzowiną oraz kulki ryżowe faszerowane czarnym sezamem.

  Wiele osób robi zakupy w chińskich sklepach internetowych. Są kuszone między innymi atrakcyjnymi cenami. Czym jeszcze? Jak dotrzeć do chińskich produktów dobrej jakości? Jakie prawa ma konsument robiący zakupy w chińskich sklepach? Po jakim czasie docierają przesyłki z Państwa Środka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka Joanna Grabowska.

  Nasze smartfony, komputery, konsole do gier aplikacje i programy zostawiają w sieci mnóstwo śladów. Wiadomo było od dawna, że Wielki Brat sięgnie kiedyś po te informacje. W Chinach znają już datę. Stanie się to w 2020 roku. Od tego momentu każdy obywatel dostanie swój numer, czyli wycenę w punktach, która pokaże, na ile godna lub godny jest zaufania.

  Popularny w Chinach polski zespół Roan już drugi raz zabrał Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na trasę koncertową do Państwa Środka. Towarzyszy im obecnie Jurek Owsiak. Czy jest przygotowany na opowiadanie Chińczykom o WOŚP? Jakie atrakcje będą czekały chińskich fanów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Z Jurkiem Owsiakiem i muzykami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Przed nami, kolejny, 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jurka Owsiaka. - Będziemy się bawili nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce, Europie i na całym świecie. (...) Robimy coś wspólnie. Nie dzielimy. Możecie wziąć w tym udział - mówił w studiu Jurek Owsiak. W tym roku WOŚP zagra "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Za kilka dni WOŚP zacznie grać w Pekinie, później w Szanghaju, Sydney, Tokio i innych miejscach na świecie. Czy to oznacza, że Chińczycy będą zbierać pieniądze dla polskich noworodków? Jakie przedmioty będą licytowane na aukcji w Chinach? I ile pieniędzy już udało się zebrać przed 26. finałem WOŚP? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN Jerzy Owsiak.

  Magdalena Bieńkowska reprezentuje Polskę podczas wyborów Miss Świata 2017. W tym roku finał konkursu odbędzie się w Chinach. Przygotowania do wyjazdu do Azji obserwowała dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek. Jak długo powstawała najważniejsza suknia? Co znajduje się na oficjalnej liście rzeczy do wzięcia otrzymanej przez polską kandydatkę do korony?

  Zgodnie ze staropolskim obyczajem, przed wejściem na salę weselną, młoda para witana jest przez swoich rodziców chlebem i solą. A jakie tradycje weselne panują w Rosji i Chinach? Czym wznosi się toast w tych krajach? Jakie prezenty daje się młodej parze? Zapytaliśmy po to gości Dzień Dobry Wakacje Anna Mandes-Tarasov i Ling Ding.

  Tomasz Jakimiuk od pięciu lat podróżuje po świecie. W zeszłym roku wyruszył do Chin. Jego środkiem transportu była hulajnoga. W czasie podróży korzystał także z autostopu. O tej niezwykłej wyprawie Tomek opowiedział w Dzień Dobry Wakacje. Kogo spotkał na swojej drodze? Czego się nauczył w czasie tej podróży? Zobaczcie, czy do naszego studia też przyjechał na hulajnodze :)

  Tomasz Jakimiuk podróżował do Chin na hulajnodze. O tej niezwykłej wyprawie opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Żeni Klimakinowi. Na rozmowę zapraszamy w sobotę do Dzień Dobry Wakacje.

  Po programie "You Can Dance" Ida Nowakowska wyjechała do Los Angeles, by tam studiować i robić karierę. I to właśnie tam znalazła miłość swojego życia - Jacka Herndona. Pobrali się dwa lata temu. A w sierpniu przeprowadzą się na rok do Chin. Dlaczego? Co będą robić w Chinach? O czym marzy Ida Nowakowska-Herndon? Z tancerką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra wielu miastach świata. Dotrze także do Chin. Podczas tamtejszego finału zagra zespół Roan, który ma bardzo wielu fanów w Państwie Środka. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z grupą tuż przed jej odlotem do Chin. W jakich miastach zagra Roan? Członkowie grupy będą śpiewali po chińsku? Mieliśmy również okazję usłyszeć jedną z piosenek, którą Roan zagra w Chinach. Czy WOŚP dotrze też do San Escobar? ;)

  Jej przygoda z Chinami zaczęła się ponad 7 lat temu. Przyjechała tam jako studentka i postanowiła zostać na dłużej. Na wycieczkę po chińskiej fabryce pociągów, w której pracuje, zabrała nas Marta Kucmierz.

  Zespół Roan powstał w 1991 r. Od kilku lat grupa odnosi spektakularny sukces w Chinach ciesząc się tam statusem międzynarodowej gwiazdy. Jakiś czas temu zespół rozpoczął współpracę z chińskim wokalistą Da Shu. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, od kiedy zaczęli koncertować w Chinach, czy w Państwie Środka brakuje zespołów rockowych, jak brzmi płyta, którą tam nagrali i co się dzieje w czasie ich występów.

  Cudzoziemcom przebywającym w Chinach czasami trudno się przekonać do tamtejszych orientalnych przysmaków, bardzo ostrych przypraw i nabitych na patyczek przekąsek. Jest jednak dla nich ratunek - mogą wybrać się do baru z pierogami, który prowadzą Polki: Małgorzata Modlińska i Joanna Boczek. Powiedziały nam, jakie pierogi mają w ofercie, skąd biorą składniki i z jakich krajów są ich klienci.

  Oto raper o polsko-kongijskich korzeniach, który rapuje po... chińsku. Wiktor Inokomis, wychował się i mieszka w Pekinie. To tu stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki. Wystąpił w kilku chińskich programach muzycznych i zagrał w filmach. Raper ma też na swoim koncie pięć płyt. Dziennikarz Piotr Zieliński odwiedził Wiktora w Chinach.

  Stawianie baniek to, pochodząca z Chin, tradycyjna metoda leczenia m.in. ostrych i przewlekłych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz dolegliwości bólowych. W Dzień Dobry TVN goście: naturoterapeuta dr Dorota Radwańska i pielęgniarka Alicja Należyta powiedziały, w których miejscach i na jak długo można stawiać bańki, jak przygotować skórę do zabiegu. Mogliśmy zobaczyć, jak prawidłowo stawia się i zdejmuje bańki.

  Minął już miesiąc odkąd Zbyszek i Asia Bartmanowie wylądowali w Chinach. Na początku wiele rzeczy ich dziwiło, a jak jest teraz? Czy jest coś, co wciąż szokuje naszego siatkarza? W dzisiejszej relacji Zibiego mogliśmy zobaczyć najprzystojniejszego Chińczyka, kawałek Pekinu, prawdziwą kaczkę po chińsku i... salon masażu.