Kiedy ludzie zaczęli się całować? Naukowcy przedstawiają kilka hipotez

Kiedy ludzie zaczęli się całować?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pocałunek w miejscu publicznym...
Pocałunek w miejscu publicznym...
Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Sandra Kubicka o związku z Baronem
Sandra Kubicka o związku z Baronem
Aktorskie małżeństwo ponad 30 lat razem
Aktorskie małżeństwo ponad 30 lat razem
Basia Ritz opowiedziała o kulisach swojego małżeństwa
Basia Ritz opowiedziała o kulisach swojego małżeństwa
 „Małżeństwo do poprawki”
„Małżeństwo do poprawki”

Encyklopedia Brockhausa podaje, że pocałunek to "dotknięcie innego człowieka ustami na znak miłości". Sęk w tym, że w przeszłości wcale nie wiązał się z uczuciem. Jaka jest geneza buziaka w usta? Kiedy zaczęliśmy się całować?

Historia pocałunku

Pocałunki kojarzą nam się z bliskością, romantycznością, czułością. Ale czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie - od kiedy ludzie dają sobie buziaka w usta? Jeśli nie, to naukowcy zrobili to za was. Uwaga! Udało im się to ustalić dzięki wirusowi opryszczki.

Jak czytamy w czasopiśmie "Science Advances", wirusy opryszczki zadomowiły się w Europie ok. 5000 tys. lat temu. "Imigranci ze stepu eurazjatyckiego, którzy parli na Zachód, zwłaszcza w epoce brązu, mieli w bagażu nowe wirusy opryszczki. I nie tylko je, lecz także sposób na jak najszybsze rozprzestrzenianie się wirusa. Podczas gdy wcześniej wirus opryszczki przenosił się głównie z matki na dziecko, imigranci przywieźli do Europy nowinkę: romantyczny pocałunek" - podaje gazeta "Forum".

Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

DD_20211009_Dzikowska_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Naukowcy stwierdzili, że najwcześniejszym znanym zapisem pocałunku był rękopis z Azji Południowej, co sugeruje, że zwyczaj ten mógł również migrować z Eurazji do Europy. Współautorka badania Christiana Scheib z Uniwersytetu Cambridge przyznała, że istnieją dowody tekstowe w epoce brązu dotyczące romantycznych pocałunków między partnerami. Co ciekawe, w pierwszym wieku naszej ery cesarz rzymski Tyberiusz zabronił całowania się podczas oficjalnych okazji, aby ponoć zapobiec rozprzestrzenianiu się opryszczki.

Pocałunki - ciekawostki

Jakob Wetzel na łamach "Forum" zebrał kilka hipotez, jak doszło do pocałunku w usta. Oto niektóre z nich:

  • "Grecki pisarz Plutarch twierdził, że Romulus, założyciel miasta, zabronił kobietom picia wina, a mężczyźni mieli sprawdzić w ten sposób ustami czy kobiety faktycznie tego przestrzegają";
  • "Austriacki zoolog i etolog Irenäus Eibl-Eibesfeldt i jego brytyjski kolega Desmond Morris zinterpretowali pocałunek jako relikt karmienia się nawzajem metodą usta-usta.";
  • "Inni naukowcy wywodzili pocałunki z zachowania zwierząt";
  • Zdaniem niektórych całowanie było strategią wyboru partnera. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości