Kiedy ludzie zaczęli się całować? Naukowcy przedstawiają kilka hipotez

Źródło:
"Forum"
Pocałunek

Encyklopedia Brockhausa podaje, że pocałunek to "dotknięcie innego człowieka ustami na znak miłości". Sęk w tym, że w przeszłości wcale nie wiązał się z uczuciem. Jaka jest geneza buziaka w usta? Kiedy zaczęliśmy się całować?

Historia pocałunku

Pocałunki kojarzą nam się z bliskością, romantycznością, czułością. Ale czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie - od kiedy ludzie dają sobie buziaka w usta? Jeśli nie, to naukowcy zrobili to za was. Uwaga! Udało im się to ustalić dzięki wirusowi opryszczki.

Jak czytamy w czasopiśmie "Science Advances", wirusy opryszczki zadomowiły się w Europie ok. 5000 tys. lat temu. "Imigranci ze stepu eurazjatyckiego, którzy parli na Zachód, zwłaszcza w epoce brązu, mieli w bagażu nowe wirusy opryszczki. I nie tylko je, lecz także sposób na jak najszybsze rozprzestrzenianie się wirusa. Podczas gdy wcześniej wirus opryszczki przenosił się głównie z matki na dziecko, imigranci przywieźli do Europy nowinkę: romantyczny pocałunek" - podaje gazeta "Forum".

Zobacz wideo: Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Naukowcy stwierdzili, że najwcześniejszym znanym zapisem pocałunku był rękopis z Azji Południowej, co sugeruje, że zwyczaj ten mógł również migrować z Eurazji do Europy. Współautorka badania Christiana Scheib z Uniwersytetu Cambridge przyznała, że istnieją dowody tekstowe w epoce brązu dotyczące romantycznych pocałunków między partnerami. Co ciekawe, w pierwszym wieku naszej ery cesarz rzymski Tyberiusz zabronił całowania się podczas oficjalnych okazji, aby ponoć zapobiec rozprzestrzenianiu się opryszczki.

Pocałunki - cieakowstki

Jakob Wetzel na łamach "Forum" zebrał kilka hipotez, jak doszło do pocałunku w usta. Oto niektóre z nich:

  • "Grecki pisarz Plutarch twierdził, że Romulus, założyciel miasta, zabronił kobietom picia wina, a mężczyźni mieli sprawdzić w ten sposób ustami czy kobiety faktycznie tego przestrzegają";
  • "Austriacki zoolog i etolog Irenäus Eibl-Eibesfeldt i jego brytyjski kolega Desmond Morris zinterpretowali pocałunek jako relikt karmienia się nawzajem metodą usta-usta.";
  • "Inni naukowcy wywodzili pocałunki z zachowania zwierząt";
  • Zdaniem niektórych całowanie było strategią wyboru partnera. 

Zobacz wideo: Dlaczego warto się całować?

Dlaczego warto się całować?
Dlaczego warto się całować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: "Forum"

Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images

Pozostałe wiadomości