Związki i seks

Edukacja seksualna w Polsce. "Z pytaniami zgłaszają się osoby między 11. a 75. rokiem życia"

Związki i seks

Edukacja seksualna w Polsce stoi na niskim poziomie. Młodzi ludzie nie dostają rzetelnej wiedzy ani w szkole, ani w domu. Informacji szukają w Internecie, niestety bardzo często są one przekłamane i prezentują nieprawdziwy obraz seksu. Na szczęście taki obraz edukacji seksualnej w Polsce powoli odchodzi do lamusa. Wszystko dzięki Anji Rubik i powstałej z jej inicjatywy fundacji sexed.pl oraz zaangażowaniu młodych ludzi.

Edukacja seksualna w Polsce

Z mówieniem o seksie problemem mają zarówno rodzice, jak i nauczyciele. W szkołach edukacja seksualna traktowana jest po macoszemu lub nie ma jej wcale. Tę sytuację chce zmienić Anja Rubik, modelka. Założona przez nią fundacja sexed.pl przekazuje młodym rzetelną wiedzę o seksie. Dzięki jej działaniom grupa młodzieży mogła przejść specjalne szkolenia i przekazywać wiedzę swoim rówieśnikom.

- Dzięki fundacji wiedzieliśmy, że dzieciaki chcą się uczyć. Tak powstał pomysł, aby zorganizować konkurs na projekty, dzięki, którym młodzi ludzie mogliby edukować swoich rówieśników, ze swojego najbliższego otoczenia, przekazywać im rzetelną wiedzą o ludzkiej seksualności. Dostaliśmy ponad pół tysiąca zgłoszeń. Wybraliśmy 20 osób - mówiła w Dzień Dobry TVN Anja Rubik.

W gronie zwycięzców znaleźli się Maja Hnatów i Adam Bukowski. - W lipcu zeszłego roku założyłam swój projekt "Dziewczyny z głosem". Mówi o rzeczach prostych, ale niekoniecznie oczywistych. Do tej pory poruszyliśmy takie tematy jak napaść seksualna, czy historia feminizmu. Na razie działamy w social mediach. W przekazywaniu wiedzy o samym seksie pomaga nam fundacja sexed.pl - mówiła Maja Hnatów.

Jak na ich działalność reaguje najbliższe otoczenie? - Spotkałam się z wielkim wsparciem w moim środowisku. Ludzie chcą to czytać, chcą dowiadywać się więcej - mówiła Maja. - Ten odzew jest bardzo pozytywny, zarówno ze strony rówieśników, jak i mojej rodziny - dodał Adam Bukowski.

Jak rozmawiać o seksie?

Wiedza o seksie musi być dostosowana do wieku dziecka. Jego rozwoju emocjonalnego, ale i poznawczego. - To bardzo ważne. Dzięki temu młoda osoba będzie w stanie wszystko zrozumieć. Musi także otrzymać praktyczne informacje, dopasowane do jej wieku i aktualnych potrzeb - mówiła Barbara Baran, seksuolożka, sexed.pl.

Musimy pamiętać, że w edukacji seksualnej nie chodzi o sam seks, a o seksualność, czyli cechę, którą każdy z nas ma. - Braki w edukacji seksualnej w Polsce są bardzo duże. Do fundacji z pytaniami zgłaszają się osoby między 11. a 75. rokiem życia. Często poruszają bardzo osobiste kwestie - dodała seksuolożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Marianna Gierszewska ostrzega kobiety. Tłumaczy, w jaki sposób niszczą związki na własne życzenie. Większość popełnia ten błąd

Pedofilami są nie tylko mężczyźni. "Kobiety działają w białych rękawiczkach"

Wygląd to nie wszystko. Co przyciąga nas do innych? "W dzisiejszych czasach ceni się ludzi, przy których można odetchnąć"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości