Styl życia

Twój mężczyzna przestał cię słuchać? Zobacz, jaki może być powód

Styl życia

Według badań przeprowadzonych na wydziale psychologii amerykańskiego Rutgers University mężczyźni słuchają kobiet nie dłużej niż sześć minut. Co więcej, używają do tego tylko połowy mózgu, podczas gdy kobiety są w stanie słuchać dwóch rozmów naraz. Z czego to wynika i co zrobić, aby mężczyzna nie wyłączał się podczas monologu kobiety? O tym opowiedzieli nam dzisiaj psycholog Magdalena Chorzewska, psychoedukator relacji Damian Parcel oraz aktorka Katarzyna Grabowska.

Mężczyźni nie słuchają kobiet?

Damian Parcel przyznał, że w większości przypadków temat poruszany podczas rozmowy ma duży wpływ na to, czy mężczyzna będzie słuchał kobiety. W momencie, gdy kobieta zaczyna opowiadać o czymś, co wydaje się mało interesujące dla mężczyzny, ten wyłącza się i myśli o czymś innym. Sytuacja wygląda analogicznie, gdy mężczyzna opowiada kobiecie np. o piłce nożnej.

My kobiety patrzymy na świat troszeczkę inaczej, mówimy o tym, co nas spotkało, co spotkało znajomych, co jadłyśmy, gdzie byłyśmy, patrzymy na świat w kategoriach opisu i w kategoriach emocji. Mężczyźni są konkretni i pytają się właściwie, po co mi o tym mówisz

- powiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.

Damian Parcel jasno wytłumaczył, że mężczyźni rozmawiają o rzeczach, a kobiety o emocjach. Ta znacząca różnica może wpłynąć na brak porozumienia w komunikacji między kobietą a mężczyzną. Płeć piękna lubi opowiadać i opisywać wszystkie zdarzenia, dla mężczyzny takie informacje są zbędne, chce on wiedzieć tylko to, co najważniejsze.

Jaki może być tego powód?

Jest kilka powodów, dla których mężczyźni przestają słuchać kobiet. Są to: nudne tematy dyskusji, zmęczenie, a także brak zainteresowania partnerką. Badania, które wykazały, że mężczyźni słuchają kobiet tylko 6 minut, nie są dosłowne. Jak przyznał Damian Parcel, jest to średnia oszacowana na podstawie zachowania przebadanej grupy. Istnieją mężczyźni, którzy będą w stanie słuchać i rozmawiać z kobietą godzinami, znajdą się też tacy, którzy nie wytrzymają nawet 3 minut.

Żeby kogoś słuchać, najpierw musi być uwaga, a żeby była uwaga, musi być ciekawość. Jeżeli jesteśmy ciekawi tej drugiej osoby, to nagle słuchamy. Na początku związku załatwia to biologia, jeżeli ta ciekawość będzie podtrzymywana, to wtedy ten mężczyzna może słuchać

– powiedział Damian Parcel.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości