Technologia

Stare gry komputerowe – dlaczego tak chętnie do nich wracamy?

Technologia

Aktualizacja:

W dzisiejszych czasach producenci gier komputerowych rozpieszczają graczy na wszystkie możliwe sposoby. Grafika, dźwięk, skomplikowana fabuła, interesujące postacie czy zaawansowana mechanika gry – wszystkie te cechy charakteryzują gry komputerowe z ostatnich lat. Mimo to wiele osób nadal chętnie sięga po stare gry komputerowe.

Gry komputerowe, które były hitami dziesięć czy dwadzieścia lat temu, u niejednego budzą dzisiaj wielki sentyment. Nic dziwnego – ogromne emocje, które towarzyszyły rozgrywkom, są niezapomniane. Właśnie dlatego wiele osób sięga po stare gry na pc – aby ponownie je poczuć.

Zobacz też: Komputer w monitorze – jak wybrać odpowiedni komputer typu All-in-one i jakie są jego zalety? >>> 

Stare gry komputerowe – dlaczego tak chętnie wracamy do dawnych rozgrywek?

Każdy gracz z pewnością pamięta emocje, które towarzyszyły mu podczas pierwszych rozgrywek w Diablo 2 – hitową grę, która w swoim czasie pobiła wszelkie rekordy popularności. Silne emocje podczas gry to właśnie to, o co chodzi graczom – pozwalają na całkowite zagłębienie się w rozgrywce i oderwanie od codzienności. Jednak z biegiem czasu emocje stają się coraz mniej intensywne, a kolejne gry nie powodują już takiej euforii. Choć producenci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych gier, które byłyby naprawdę niezwykłe, to problem leży gdzie indziej – wieloletni gracze przyzwyczajają się do nowości. Z tego powodu chętnie sięgają po stare gry komputerowe , które kilka lub kilkanaście lat temu sprawiały, że przenosili się w wirtualny świat. Niezależnie od tego, czy są to stare gry online , czy może stare gry na PC , cel jest jeden – powrócić do silnych emocji, które towarzyszyły dawnym rozgrywkom.

Stare gry – pegasus

Chyba każdy pamięta stare gry na pegasus , które niejednej osobie lub rodzinie pochłaniały nie tylko dni, ale też weekendy i kolejne tygodnie. Celem było zdobycie nowej gry na pegasusa – wymiany, handel i wszelkie inne metody były wtedy dozwolone. Dzisiaj pegasus jest artefaktem przeszłości – jego miejsce zajęły nowoczesne konsole do gier, które nieustannie zaskakują nowymi funkcjonalnościami. Wspomnienie starych gier na pegasusa pozostaje jednak żywe – w szczególności chodzi o stare gry przygodowe. Wystarczyło włożyć dyskietkę do pegasusa, aby przenieść się do wirtualnego świata na ekranie telewizora. Z pewnością każdy ma swoją ulubioną starą grę na pegasusa – niezależnie od tego, czy były to przygodówki, stare gry: tetris , wyścigi czy strategiczne, każdy gracz oddałby wiele, aby ponownie spędzić kilka godzin nad grami na pegasusa. Stare gry telewizyjne to coś, do czego każdy gracz chętnie wraca myślami.

Zobacz też: Escape room to zabawa dla wszystkich >>> 

Stare gry na telefon

Warto też wspomnieć o starych grach na telefon. Z pewnością każdy pamięta czasy legendarnego Snake'a – gra, która wciągała na długie godziny i wymagała całkiem sporej zręczności, dzisiaj występuje w bardziej nowoczesnych wersjach. Stare modele telefonów (o zgrozo bez ekranów dotykowych) również potrafiły zapewnić niezłą rozrywkę. Być może powrót do starych gier na telefon nie byłby tak dobrą rozrywką jak gry na pegasusa czy stare gry na pc, ale z pewnością byłoby to bardzo ciekawe doświadczenie. W dobie nowoczesnych smartfonów stare gry na telefon nie robią tak wielkiego wrażenia – szczególnie na osobach młodych, które od wczesnych lat mają do czynienia z dużymi ekranami dotykowymi. W tym przypadku powrót do starych gier, takich jak podstawowa wersja Snake'a, to rozrywka raczej dla osób dorosłych, które pamiętają czasy niewielkich telefonów z jeszcze mniejszą klawiaturą.

Zobacz też: Gry na nudy – jak się przygotować do walki z nudą? >>> 

Powrót do przeszłości – dlaczego nie?

Osoby, które uwielbiają gry i chętnie śledzą nowinki w branży, doskonale wiedzą, że wiele współczesnych gier to tylko udoskonalone wersje tego, co było kiedyś. Przykładem może być Diablo 2 – wiele dzisiejszych gier również działa na podobnej zasadzie, jednak mają o wiele lepszą grafikę, fabułę i kolorystykę – ta ostatnia budziła szczególnie wiele kontrowersji w przypadku Diablo 2. Niemniej jednak ci, którzy czują swoiste znudzenie nowymi grami, powinni pozwolić sobie na małą, sentymentalną odskocznię – spędzenie chwili przy grze, nad którą kilka lat wcześniej spędziło się naprawdę wiele czasu, to bardzo ciekawe doświadczenie. Taki sam będzie powrót do gry współczesnej – być może w tym kontekście uda się zauważyć wiele podobieństw. Warto również sięgnąć po stare gry planszowe – te, które były hitem rodzinnych wieczorów kilka lat wcześniej. W szczególności sprawdzą się stare gry dla dzieci – kto wie, może przetrwają kolejne pokolenie?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości