Jak oszczędzać na praniu? Te cztery sposoby sprawią, że pranie będzie jeszcze tańsze

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
prorankingi.pl/o2.pl
Wlewanie detergentów do prania

Rosnące ceny energii dotykają niemal każdego z nas. W związku z tym poszukujemy różnych sposobów na reperowanie budżetu. Czy da się oszczędzać na tak prozaicznych czynnościach jak pranie? Sprawdź, co warto zrobić, aby pralka nie była zbyt energochłonna.

Jak oszczędzać na praniu w pralce

Oszczędzać na praniu można w różny sposób i wbrew pozorom, nie tylko poprzez ograniczanie ilości prania. Można to zrobić poprzez zmniejszenie enrgochłonności samej pralki, ale również stosując inne, dodatkowe triki. Ważna jest w tym przypadku temperatura, tryb prania oraz tryb wirowania, ale również używane detergenty czy pora nastawiania prania. 

Oszczędzanie

OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄDDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Temperatura prania a oszczędzanie

Obniżenie temperatury podczas prania może nawet czterokrotnie zmniejszyć nasze wydatki. Dotyczy to przede wszystkim temperatury 20 st. C., ale również jeśli zazwyczaj pierzemy w 60 st. C, to obniżenie do 40 st. C będzie również dobrym rozwiązaniem, które pozwoli na zmniejszenie kosztów. Część osób może się obawiać, czy pranie w niższych temperaturach nie będzie powodować, że materiały będą brzydko pachnieć. Jeśli nasza odzież lub inne tkaniny ciężko oczyścić z nieprzyjemnych zapachów, wystarczy dodać 2-3 łyżki octu do prania, a całość będzie pachniała świeżością nawet przy praniu w 20 st. C. 

Pralka a oszczędzanie

Ważna jest również sama pralka - najlepiej, aby model był energooszczędny, czyli w wysokich klasach energetycznych. Takie urządzenia zużywają bardzo niewiele prądu, co pozwala na dodatkową oszczędność. Jeśli jednak nie mamy takiej pralki i nie możemy jej wymienić, to warto zwrócić szczególną uwagę na wybierane tryby oraz odpowiedni wsad. Kluczowe jest, aby bęben nie był pusty ani przeładowany, a dodatkowo powinno się wybierać dedykowane programy do rodzaju tkanin i ich zabrudzenia. Jeśli są jakieś uporczywe plamy - to warto je zaprać przed włączeniem pralki. 

Oprócz wybrania odpowiedniego trybu, warto również zwrócić uwagę na ilość obrotów podczas wirowania. Jeśli nie ma konieczności stosowania najwyższych wartości, dzięki którym ubrania są najlepiej odciśnięte z wody, to warto zdecydować się na 900, 800 lub nawet 600 obrotów. Jedyny minus - ubrania mogą nieco dłużej schnąć.

Detergenty do prania a oszczędzanie

Warto zastanowić się nad środkami do prania, z których korzystamy. Część z nich można zastąpić domowymi sposobami, dzięki czemu będą one nie tylko tańsze, ale bardziej ekologiczne. Jeżeli jednak wolimy korzystać z gotowych produktów to warto kupować je w dużych opakowaniach, a najlepiej takie, które można ponownie napełniać. W ten sposób oszczędzimy dodatkowe pieniądze. 

Pranie a pora dnia

Ważna jest również pora dnia, w której nastawiamy pranie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że są godziny, za które sprzedawcy prądu pobierają niższe opłaty. Najczęściej jest to między 22:00 a 6:00, warto jednak sprawdzić to u swojego dystrybutora. Jeśli więc mamy taką możliwość, to warto wtedy nastawiać pranie. Powinno się jednak pamiętać o współlokatorach i obowiązującej ciszy nocnej - aby nasze pranie nie zakłóciło spokoju innych domowników. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: prorankingi.pl/o2.pl

Źródło zdjęcia głównego: Capelle.r/Getty Images

Pozostałe wiadomości