Uprawa i pielęgnacja marcinków

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
rbkomar/Getty ImagesMarcinki - uprawa i pielęgnacja

Jesień to dla wielu roślin czas, gdy szykują się do zimy i powoli tracą swój urok. Nie dotyczy to jednak marcinków, które właśnie o tej porze roku cieszą feerią ciepłych barw. Sprawdźmy, jak o nie dbać. 

Marcinki – kwiaty ozdobne jesienią 

Astry (Aster) to rośliny należące do rodziny astrowatych (Asteraceae). W warunkach naturalnych występują na półkuli północnej, w strefie klimatu umiarkowanego. Nazwa "aster" w języku starogreckim oznacza "gwiazdę".

Ciekawym przykładem astrów są marcinki, które kwitną w październiku i listopadzie. Wielu z nas na pewno zastanawia się nad tym, skąd wzięła się nazwa tych astrów. W obu miesiącach, w których ten rodzaj astrów kwitnie najobficiej, Marcin ma imieniny aż 6 razy (po 3 razy w każdym miesiącu) – stąd właśnie wzięła się potoczna nazwa marcinków, kwiatów kwitnących w tym okresie.

Marcinki to byliny zimujące w gruncie. Najmniejsze odmiany marcinków osiągają zaledwie 20 centymetrów wysokości, ale najwyższe już nawet 2 metry. Marcinki kwitną od końca lata do pierwszych przymrozków, w kolorach białym, różowym, fioletowobordowym i niebieskim. Znajdziemy także odmiany o mieszanych kwiatach. Zazwyczaj z jednego pędu wyrasta od kilku do kilkunastu kwiatów, co może sprawić, że roślina zacznie się lekko pokładać i wyginać. Liście marcinków są pojedyncze, ciemnozielone i całobrzegie. Czasami pokrywają je włoski.

Kwiaty marcinki – uprawa

Słońce lub lekki półcień – takie stanowisko preferują astry marcinki. Uprawa powinna odbywać się na żyznej, przepuszczalnej glebie, do której warto dodać kompostu. Na suchym i ubogim podłożu dolne liście marcinków mogą zacząć brązowieć lub całkiem usychać, a w konsekwencji opadać. Marcinki najlepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Rośliny zasilamy zazwyczaj nawozem wieloskładnikowym, ale należy pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością azotu, który w nadmiarze może osłabić nasze marcinki.

Rośliny są mrozoodporne i nie wymagają przykrywania zimą. Przy uprawie wysokich odmian prawdopodobne będzie trzeba zastosować ich podwiązywanie, ponieważ pod wpływem obfitych kwiatostanów mogą się one wyginać, a nawet łamać. Klika razy w sezonie marcinki należy uszczykiwać, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój – kępy kwiatów będą dzięki temu niższe, ale bardziej gęste.

Astry marcinki warto przesadzać co 3–4 lata. Mniej więcej po takim czasie kępy astrów zaczynają obumierać od środka. By temu zapobiec, wczesną wiosną roślinę należy podzielić na kilka mniejszych części i posadzić na nowych stanowiskach. Nie należy astrów sadzić zbyt gęsto i zbyt blisko siebie, gdyż wówczas może dojść do rozwoju groźnych chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy lub zgorzel naczyń. Odmładzanie astrów to także dobry sposób rozmnażania marcinków przez podział. Marcinki możemy rozmnażać także poprzez wysiew nasion na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej robić to na rozsadniku lub w ciepłym inspekcie. W temperaturze około 15℃ kiełkowanie trwa od 7 do 14 dni. Dodatkowo siewki warto pikować, co wzmacnia ich system korzeniowy. Rośliny wysadzamy do gruntu po 15 maja, dobierając rozstawę w zależności od odmiany.

Zastosowanie marcinków

Z uwagi na bogactwo kolorów marcinków i innych astrów, można użyć ich do skomponowania interesującej jesiennej rabaty. Ciekawy efekt możemy uzyskać, sadząc je w otoczeniu traw albo innych jesiennych bylin. Pamiętajmy, by dobierać rośliny z myślą o zasychających liściach marcinków, które najlepiej zasłonić. Marcinki to także cenne rośliny pyłko- i nektarodajne, wabiące do siebie różne ciekawe owady. Astry jesienne nie nadają się ani do bukietów, ani też do tworzenia różnego typu wieńców, wiązanek. Po deszczu i cięciu rośliny bardzo szybko się zamykają. Marcinki będą pasowały do ogrodów w stylu wiejskim.

Ciekawe gatunki i odmiany marcinków

Aster krzaczasty (Aster dumosus) – jest to bylina o kulistym pokroju, dorastająca do 20–50 cm wysokości. Ma wąskie, lancetowate, ciemnozielone liście i kwiaty koloru niebiesko-liliowego. Na rynku znajdziemy ciekawe odmiany kwiatów o różnych barwach. Kwiaty niebiesko-fioletowe mają odmiany "Lady in Blue" oraz "Blue lagune". Jeśli wolimy kwiaty w różnych odcieniach różu, to spodobają się nam odmiany "Kassel Marjorie" lub "Herbstgruss von Bresserhof".

Aster nowoangielski (Aster novae-angliae) – to przedstawiciel marcinków wysokich. Dorasta nawet do 200 cm wysokości, tworząc gęste kępy. Kwitnie do sierpnia do października. Kwiaty w zależności od odmiany są ciemnoczerwone (odmiana "Septemberrubin"), różowe lub różowo-fioletowe (np. "Paul Gerber" lub "Purple Dome").

Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii) – ten aster dorasta do 40–160 cm wysokości. Rośnie gęsto, ma silne i sztywne pędy. Ciekawe odmiany to "White Ladies" o białych kwiatach, "Winston Churchill" o kwiatach purpurowych oraz "Fellowship" kwitnąca na jasnoróżowo.

Zobacz wideo: Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych

Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: rbkomar/Getty Images