Porady

Pomysły na prezent dla obcokrajowca

Porady

Aktualizacja:
Wręczanie prezentu

Wybierasz się za granicę lub chcesz u siebie przyjąć zagranicznych gości? Warto obdarować ich prezentem, który kojarzy się z naszym krajem. Co można podarować obcokrajowcowi, aby sprawić mu przyjemność? Podpowiadamy!

Pomysłów na prezent dla obcokrajowca jest wiele. Można wybierać spośród gadżetów, dzieł literatury, muzyki, a także artykułów spożywczych. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

>>> Zobacz także:

Artykuły spożywcze – doskonały prezent z Polski dla obcokrajowca

Polska słynie z bardzo smacznych produktów spożywczych. Przede wszystkim wszelkie wyroby z owoców cieszą się ogromną popularnością wśród osób przyjeżdżających do naszego kraju. Dżemy, powidła, gęste soki – pyszne, zdrowe i zrobione z polskich owoców, a do tego w pięknych opakowaniach i słoiczkach – bez problemu znajdziesz w wielu sklepach. Ogórki kiszone czy marynowane grzybki również zachwycają podniebienia obcokrajowców. Koszyczek z takimi przysmakami nie tylko będzie zdrowym i przepysznym podarunkiem, lecz także będzie bajecznie wyglądał. Popularnością cieszą się także wyroby mięsne, zwłaszcza kiełbasa i kabanosy. Przed zakupem takiej niespodzianki warto jednak dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań dotyczących przewozu wyrobów mięsnych do danego kraju. Jeżeli obcokrajowiec przyjeżdża do nas, z pewnością warto poczęstować go mięsnymi wyrobami.

Polskie słodycze na prezent dla obcokrajowca

W Polsce różnorodność słodyczy jest ogromna. Produkujemy galaretki, pyszne czekolady (zwłaszcza z małych pracowni cukierniczych o długich tradycjach), ptasie mleczka, sękacze oraz krówki. Warto poszukać wyrobów rodzimych producentów, tak aby obcokrajowiec dostał coś faktycznie polskiego, czego nie znajdzie nigdzie indziej.

Polski alkohol

Wybór alkoholi jest spory. Dobrym pomysłem na fajny prezent dla gościa z zagranicy jest polska wiśniówka lub oryginalna śliwowica z Łącka. Często dla obcokrajowców kupowany jest także pięknie zapakowany miód pitny, mający długą tradycję w naszym kraju. Oczywiście w Polsce nie brakuje też winnic. Polskie wina nie są może tak znane jak francuskie, ale niektóre są równie smaczne! Wystarczy wybrać region, z którego ma pochodzić wino. Pyszne wina wytwarza się na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim.

Polskie kosmetyki

W Polsce powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w produkcji kosmetyków, zwłaszcza naturalnych. W ich składzie znajdują się wyłącznie substancje ekologiczne, pochodzące z upraw na terenie naszego kraju. Oczywiście warto dawać w prezencie kosmetyki sprawdzonych marek. Dzięki temu można być pewnym, że upominek będzie udany.

Wyroby rękodzielnicze i biżuteria

W Polsce jest wiele interesujących regionów, a każdy z nich wyróżnia się odmienną artystyczną kulturą ludową. Rękodzielnictwo w Polsce ma bardzo długą tradycję. Przyjaciół i znajomych z zagranicy można obdarować pięknie wyszytym obrusem lub serwetką, wycinankami umieszczonymi w ramkach na zdjęcia czy naczyniami glinianymi zdobionymi w regionalne wzory. W czasie świąt Bożego Narodzenia pięknym upominkiem będzie zdobiona bombka, a w czasie Wielkiej nocy – pisanka. W regionie kaszubskim tworzy się przepiękne fajki i tabakiery, a Koniaków słynie z haftów. Można także zakupić w prezencie ceramikę, szkło albo ręcznie malowaną porcelanę, np. z Bolesławca czy Ćmielowa.

Biżuteria z bursztynu

Polska kojarzona jest bardzo często z bursztynem. Elegancka srebrna lub złota biżuteria z bursztynem to piękny, typowo polski prezent dla obcokrajowca, zwłaszcza dla kobiety. Jest to prezent kosztowny, jednak stanowiący wyjątkową pamiątkę.

Co jeszcze na prezent dla obcokrajowca?

Polska literatura i muzyka jest znana na całym świecie. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jaki prezent dla obcokrajowca wybrać, możesz postawić na klasykę: zarówno tę w literaturze, jak i muzyce. Płyta polskiego kompozytora, ale też popularnego w Polsce piosenkarza to świetny pomysł na prezent. Jeżeli chodzi o książki, można podarować książkę kucharską z przepisami na polskie potrawy, przewodnik po Polsce lub tomik poezji polskiego poety lub poetki. Można także poszukać dzieł polskich klasyków przetłumaczonych na język naszego przyjaciela z zagranicy.

Drobiazgi, ale też piękne!

Kubek z motywem regionalnym, zakładka do książki, magnes na lodówkę, pocztówka – wszystkie te rzeczy są drobiazgami, jednak bardzo pięknymi, które na pewno ucieszą obdarowanego. Jeżeli wiemy, że obcokrajowiec, którego odwiedzimy lub który odwiedzi nas, jest człowiekiem religijnym, możemy podarować mu obrazek z wizerunkiem świętego, np. jednego z patronów Polski lub z wizerunkiem Matki Boskiej, np. Częstochowskiej.

Produktów kojarzonych zarówno ogólnie z Polską, jak i z poszczególnymi jej regionami jest bardzo dużo – mamy zatem bogaty wybór przedmiotów na prezent. Warto jednak znać preferencje obcokrajowca, aby nie podarować upominku, który w ogóle nie przypadnie mu do gustu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości