Proces tworzenia naturalnego mydła to także duża ilość zabawy i przyjemność z oglądania efektów swojego działania. Domowe mydła można zrobić na wiele sposobów, by miały różne składniki, a tym samym działanie. Dodatkowo można je pięknie przyozdobić i są doskonałym pomysłem na własnoręcznie wykonany prezent.
Pierwsze domowe mydło - które wybrać?
Najlepiej glicerynowe. Dlaczego? Ponieważ jego wykonanie jest najłatwiejsze, co sprawia, że będzie dobrym początkiem przygody z własnoręcznie wykonanymi mydłami. Jak zrobić mydło glicerynowe? Tworzymy je z bazy glicerynowej, której nie przygotowujemy sami, można ją kupić w wielu sklepach internetowych lub stacjonarnych do produkcji kosmetyków. Jakie działanie ma gliceryna? Mydło glicerynowe bardzo dobrze sprawdzi się u osób z przesuszoną i popękaną skórą. Odczyn gliceryny oscyluje wokół pH 5. Skóra człowieka ma odczyn kwaśny - pH waha się od 5,5 – 6,5. Z kolei odczyn większości mydeł to ok. 10 pH. Aby wzmocnić działanie nawilżająco–łagodzące, do mydła glicerynowego można dodać oleje, zioła czy nasiona, które poprawią kondycję suchej skóry.
Jak zrobić mydło glicerynowe?
Po pierwsze trzeba skompletować potrzebne przyrządy do jego wykonania:
- szklaną miskę
- garnek z wodą
- silikonową szpatułkę do mieszania
- silikonowe foremki na babeczki lub forma na ciasto
Teraz czas na składniki do wykonania masy mydlanej:
- 250 g bazy glicerynowej
- 15 g oleju kokosowego, migdałowego lub innego
- kilka listków mięty, gałązki lawendy
Wykonanie masy:
- Najpierw należy przygotować tzw. łaźnię lub kąpiel wodną. W garnku zagotować 2–3 litry wody. Ważne, by dno szklanej miski było zanurzone w wodzie, która nie może wlewać się do miski.
- Gdy woda się zagotuje, trzeba włożyć do niej szklaną miskę z 250 g bazy glicerynowej. W momencie gdy gliceryna zacznie się rozpuszczać, należy dodać do niej 15 g oleju.
- Całość mieszamy silikonową szpatułką, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Po wyjęciu bazy mydlanej z kąpieli wodnej można dorzucić do masy miętę lub lawendę. Następnie płynną masę przelać do silikonowych foremek na babeczki lub formy na ciasto.
- Gotowy produkt trzeba zostawić do wystygnięcia przez około 12–24 godziny w chłodnym i zacienionym miejscu . Po upływie tego czasu można wyciągać mydła z foremek.
Mydło robione z gotowej masy glicerynowej jest łatwe w przyrządzaniu i bezpieczne. Spokojnie można zrobić je w domu wraz z dziećmi. Mając więcej czasu i chcąc jeszcze bardziej kontrolować proces i składniki, można zrobić mydło od podstaw i nie korzystać z bazy glicerynowej.
Wtedy musimy zaopatrzyć się w wodorotlenek sodu (NaOH), zwany inaczej sodą kaustyczną. Mydło powstałe min. z takiego roztworu również będzie zawierać glicerynę, ale całość składników musimy przyrządzić samemu. Do tego będą potrzebne okulary, rękawice gumowe oraz fartuch, gdyż NaOH jest żrący. Sam proces powstania masy mydlanej jest bardzo podobny. Dodatkowo można przygotować mydło z resztek różnych mydeł. Wystarczy resztki mydła rozgrzać w rondelku z niewielkim dodatkiem wody i oliwą bądź olejem, np. kokosowym. Najlepiej jest to zrobić w kąpieli wodnej (miska w garnku).
Jak zrobić mydło ozdobne i zapachowe?
To jak zrobić mydło ozdobne lub zapachowe nie różni się od poprzednio wymienionych metod. W przypadku zapachu, koloru czy innych walorów estetycznych liczą się dodatki. Ważne, by do mydła dodawać składniki naturalne, które nie będa szkodzić skórze, za to pomogą w jej pielęgnacji.
- naturalne oleje, tj. arganowy, jojoba czy olej z marchwi bądź pestek dyni. Dzięki nim skóra będzie nawilżona i delikatna w dotyku
- składniki spożywcze, np. miód, skrobia ziemniaczana, sok z owoców, tj. jagody, porzeczka
- zioła, kwiaty i inne dodatki , np. spirulina zabarwi mydło na zielono, a czerwona glinka na czerwono, goździki za to dodadzą specyficznego aromatu
- olejki eteryczne - pozyskiwane są z surowca roślinnego przy pomocy destylacji parą wodną bądź ekstrakcji, są więc naturalne i dają piękne walory zapachowe.
Najważniejsze, by wybrane dodatki roślinne czy olejki dodać do masy przed samym wylaniem jej w formach i dobrze zamieszać.
Domowe mydło to świetna alternatywa dla tradycyjnych, kupnych mydeł. Jest naturalne, a sam proces jego przygotowania sprawia dużo przyjemności. Nadaje się świetnie na spersonalizowany prezent i zabawę z domownikami podczas jego przygotowywania.
Zobacz też:
Marokańskie czarne mydło – jak stosować i dlaczego nie nadaje się do włosów?
Mydło marsylskie - skład, właściwości, zastosowanie
Domowy płyn do mycia naczyń. Jak wykonać go krok po kroku?
Zobacz video: Mydło domowe czy sklepowe?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: E+