Jak sobie radzić z chorobami drzew owocowych?

Drzewo, które choruje
Fot: Tatiana Mezhenina / gettyimages.com
Choroby drzew owocowych mogą powodować przebarwienia, więdnięcie oraz zniekształcenia roślin. Wpływają one negatywnie nie tylko na wygląd drzewa, ale i wywołują obumieranie owoców. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by uniknąć ich w przyszłości?

C: Plamy na owocach twojej ulubionej jabłoni? A może coś złego dzieje się z liśćmi brzoskwiń w sadzie za domem? Każde zmiany w wyglądzie rośliny mogą być wynikiem poważnej choroby. Kiedy już się pojawią, koniecznie należy rozpocząć walkę ze źródłem choroby i ratować drzewo przed obumarciem.

Choroby drzew owocowych – czym są?

Choroby drzew owocowych są najczęściej wywoływane przez wirusy, bakterie oraz grzyby . Zdarza się także, że rośliny mogą niedomagać z powodu niedoborów składników pokarmowych, źle dobranych nawozów lub nieodpowiedniego stanowiska. Są utrapieniem zarówno właścicieli dużych upraw przemysłowych, jak i ogrodników-amatorów.

Wiele chorób, które dręczą drzewa owocowe, została już dokładnie przebadana przez naukowców. Dzięki temu mamy dostęp do fachowej wiedzy, która jest niezbędnym orężem w walce ze wszystkimi schorzeniami. Im lepiej znamy wroga, tym większą mamy szansę na zwycięstwo. Przede wszystkim, by skutecznie poradzić sobie z chorobami drzew owocowych, musimy je poprawnie zdiagnozować . Ważne jest także, aby jak najszybciej przystąpić do zwalczania źródła problemu. Czas niestety nie jest w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem, ponieważ im dłużej trwa infekcja, tym więcej środków chemicznych będzie trzeba zużyć, by ją pokonać. Pamiętajmy, że takie preparaty nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. O ile fakt ten nie ma znaczenia w przypadku roślin ozdobnych, to w kwestii drzew i krzewów owocowych stanowi duży problem. Wielu z nas decyduje się na uprawę drzew owocowych właśnie po to, by uniknąć kontaktu z wszechobecnymi chemikaliami zatruwającymi żywność. Faszerowanie jabłoni czy gruszy ogromną ilością preparatów może zniweczyć te starania.

Choroby drzew owocowych – jak sobie z nimi radzić?

Poniżej przedstawiono kilka najpopularniejszych chorób drzew owocowych oraz sposoby ich zwalczania.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – wywołana przez grzyby atakujące części naziemne oraz owoce. W walce z tą chorobą pomaga zbieranie zainfekowanych owoców, wycinanie porażonych pędów oraz walka z owadami atakującymi roślinę.

Parch – popularna choroba, która atakuje grusze i jabłonie. Jest wywoływana przez grzyb, którego zarodniki potrzebują ciepłej i wilgotnej pogody, by się rozwinąć. Niełatwo jest wygrać z tą chorobą. Pomóc może profilaktyka oraz używanie odpowiednich środków chemicznych.

Mączniak prawdziwy – kolejna często występująca choroba. Atakuje większość drzew i krzewów owocowych, ale głównie jabłonie, brzoskwinie oraz agrest. Charakteryzuje się białym nalotem pokrywającym liście, pędy i pąki kwiatowe. W walce z mączniakiem skuteczne jest wycinanie i niszczenie chorych części roślin oraz stosowanie odpowiednich preparatów.

Bakteryjny rak drzew owocowych – to niezwykle groźna choroba, bardzo często atakująca drzewa owocowe. Wywołują ją bakterie, które powodują brunatnienie młodych pędów oraz kwiatów. Kora drzewa pęka i powstają rany, z których wydobywa się gęsta maź. By zapobiec tej chorobie, należy zabezpieczać rany powstałe na skutek cięcia odpowiednimi preparatami, a także wykonywać opryski ze specjalnych środków, takich jak miedzian 50 WP.

Antraknoza orzecha włoskiego – jak wskazuje sama nazwa, jest to choroba, która atakuje orzechy. Wywołuje ją grzyb uaktywniający się w czasie podwyższonej wilgotności. Pędy i liście rośliny zaczynają pokrywać żółte plamy, które z czasem brunatnieją. Porażone owoce obumierają. W leczeniu antraknozy orzecha włoskiego pomaga zbieranie i niszczenie zainfekowanych części roślin, a także stosowanie odpowiednio dobranych oprysków.

Choroby drzew owocowych – jak zapobiegać?

Dobrym sposobem ochrony drzew owocowych jest profilaktyka. Podobnie jak w przypadku zdrowia ludzi, tak i tutaj powinniśmy kierować się zasadą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć . Raz zaatakowany organizm - także roślinny - jest osłabiony i nawet jeśli uda się zwalczyć chorobę, to nie ma pewności, że nie zakatuje ona ponownie.

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na posadzenie danego drzewa owocowego, powinniśmy sprawdzić, jakie ma wymagania . Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki glebowe, nasłonecznienie oraz wilgotność to znacznie zwiększymy szansę na to, że będzie rosło silne i zdrowe.

Istotna jest także prawidłowa pielęgnacja rośliny po posadzeniu. Pamiętajmy o tym, by regularnie wykonywać cięcia prześwietlające oraz usuwać chore pędy, gdy tylko się pojawią. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni termin i technika cięcia, a także sprawny sprzęt, który należy regularnie dezynfekować. Na rynku znajdziemy także bogaty wybór środków pielęgnacyjnych, które przyspieszają gojenie się ran. Starajmy się też usuwać zmumifikowane owoce pozostałe na drzewie oraz opadłe liście. Istotnym elementem zapobiegania chorobom drzew owocowych jest sadzenie gatunków i odmian na nie odpornych .

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości