Porady

Jak wybrać najwygodniejszy biustonosz bezszwowy?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Biustonosz

Biustonosz bezszwowy powstał jako odpowiedź na sztywne staniki, gorsetowe formy i modele ograniczające ruch. W latach 60. i 70. kobiety coraz wyraźniej podkreślały potrzebę posiadania wygodniejszej, bardziej przyjaznej kobiecemu ciału bielizny. Drogę do niej otworzyło wynalezienie lycry w 1959 roku. Na stanik bezszwowy cięty laserowo trzeba było jednak poczekać do 1997 roku.

Staniki bezszwowe są przez wiele kobiet uznawane za najwygodniejszą bieliznę na świecie. Nic więc dziwnego, że przeznaczona jest ona w głównej mierze kobietom ciężarnym, karmiącym, a także tym o wrażliwej skórze. Bezszwowy biustonosz sprawdza się także jako stanik sportowy. Część z kobiet nosi go na co dzień. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Kiedy pojawił się pierwszy biustonosz bezszwowy?

Stanik bezszwowy mógł pojawić się na rynku dopiero w momencie wynalezienia lycry, co stało się w 1959 roku. Pierwszy biustonosz bezszwowy wyprodukowała firma Wonderbra i nazwała go "Dici". Z kolei w 1997 roku włoski producent, Santoni, stworzył maszynę, która pozwoliła na masową produkcję staników stworzonych z jednego kawałka materiału. Kolejne udoskonalenia, w tym rozwijająca się technika laserowych cięć, doprowadziły to tego, że współczesny biustonosz bawełniany bezszwowy jest właściwie idealnie dopasowany do kształtu kobiecego ciała.

Jak wygląda biustonosz bezszwowy?

Bezszwowy biustonosz z pozoru przypomina ten tradycyjny, bawełniany. Wizualnie niewiele się od niego różni. Podstawowa różnica to sposób wykonania miseczek. W przypadku biustonosza bezszwowego miseczki stanowią jedną całość, nie są połączone szwami. Wykonane są najczęściej z odpowiednio wyprofilowanej miękkiej gąbki lub elastycznej, dopasowującej się do ciała, tkaniny (wysokiej jakości bawełny czy mikrofibry).

Biustonosze bezszwowe: duże rozmiary

Bezszwowy stanik pasuje tak naprawdę do każdego rodzaju biustu. Biustonosze bezszwowe tworzą bowiem dość szeroką kategorię, obejmującą wiele modeli, dedykowanych konkretnym typom biustu. Wśród nich można znaleźć:

  • stanik bezszwowy z fiszbinami,
  • biustonosz bezszwowy push up,
  • biustonosz bezszwowy o formowanych termicznie kopach czyli tzw. T-shirt bra,
  • zupełnie miękki bezszwowy minimizer.

Wygodne biustonosze bezszwowe nie są przeznaczone wyłącznie do małego i lekkiego biustu. Oferta producentów kierowana jest także do kobiet o większym biuście. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku biustonosz bezszwowy ma zapewniać maksymalny komfort i poczucie wygody. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku większych rozmiarów częściej wykorzystuje się fiszbiny lub odpowiednio dobrane sploty tkanin.

Jak działa biustonosz bezszwowy minimizer?

Stanik bezszwowy bardzo często wybierają kobiety o dużym biuście, które chciałyby go optycznie zmniejszyć. Specjalnie dla takich potrzeb stworzony został osobny rodzaj stanika, jakim jest minimizer. Odpowiednio zbiera on biust i profiluje go w taki sposób, że optycznie wydaje się on mniejszy. W przypadku biustonosza bezszwowego kluczowy jest splot tkaniny. Jest on gęstszy przy bokach miseczki, na jej obrzeżach, a najrzadziej tkanina spleciona jest w centralnej części biustu. Dzięki temu wytwarza się bezpieczne dla piersi zjawisko kompresji, które wizualnie minimalizuje biust.

Czy bezszwowy biustonosz do karmienia to dobry pomysł?

Biustonosze bawełniane, bezszwowe w szczególności, są uznawane za najbezpieczniejsze staniki dla kobiet ciężarnych i karmiących. Minimalizują one ryzyko infekcji, otarć, podrażnień. Pamiętać przecież trzeba, że skóra kobiety w ciąży jest wyjątkowo wrażliwa, podobnie zresztą jak skóra karmiącej matki. Biustonosz bezszwowy pozbawiony dodatkowych przeszyć jest natomiast praktycznie niewyczuwalny.

Ze względu na potencjalne infekcje i poziom higieny, szczególnie ostrożnie należy wybierać biustonosz do karmienia. Bezszwowy stanik jest idealnym rozwiązaniem ze względu na brak przeszyć, ściegów, haftek, które dodatkowo mogłyby podrażniać i tak już bardzo wrażliwą skórę matki.

Biustonosz bezszwowy do karmienia powinno się wybierać, uwzględniając jednocześnie materiał, z jakiego wykonany jest stanik. Dobrze, aby był on jak najbardziej chłonny, a jednocześnie oddychający. Chodzi przede wszystkim o to, aby zapobiegać ewentualnemu rozwojowi bakterii.

Pod co zakładać biustonosz bezszwowy bez ramiączek?

Stanik bezszwowy najczęściej zakłada się pod obcisłe ubrania lub t-shirty. Brak szwów zapewnia komfort noszenia. W przypadku bardzo obcisłych ubrań zapewnia on także wysoką estetykę ubioru. Nie odznacza się pod ubraniem, co sprawia, że biustonosz bezszwowy idealnie wręcz pasuje pod lejące się koszule i bluzki. Sprawdza się w przypadku obcisłych i dopasowanych sukienek, także tych z odkrytymi plecami lub dużym dekoltem. W takiej sytuacji warto sięgnąć po biustonosz bezszwowy bez ramiączek.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Z jakiej tkaniny powinien być biustonosz?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/izusek

Pozostałe wiadomości