Materiał promocyjny

Pomorze Zachodnie zachęca mieszkańców do działania. Te inicjatywy łączą pokolenia

Pomorze Zachodnie zachęca mieszkańców do działania.  Te inicjatywy łączą pokolenia
Pomorze Zachodnie zachęca mieszkańców do działania. Te inicjatywy łączą pokolenia
Źródło: Mat. prasowe
Województwo zachodniopomorskie oferuje mieszkańcom wiele inicjatyw, dzięki którym mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności, jednocześnie integrując się ze sobą. Lista projektów społecznych jest imponująca, a za nią idą nowe pomysły na wspólne, międzypokoleniowe działanie. Na czym polega Program Społecznik? 

Program Społecznik łączy pokolenia

Program Społecznik to możliwość realizacji działań społecznych w różnorodnych formach organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnych, czyli tak naprawdę mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego. Do tej pory w organizacji tych wydarzeń wzięło udział ok. 160 tys. osób z Pomorza Zachodniego.

– Z sukcesem udało nam się zbudować pionierski w Polsce system grantowy dla osób, które są aktywne w swoim najbliższym otoczeniu. Jako pierwsze województwo w Polsce wdrożyliśmy w 2017 roku system grantowy dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, który nazwaliśmy po prostu Program Społecznik. Dzięki niemu mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą cieszyć się różnymi inicjatywami od wolontariatu po aktywności sportowe, proekologiczne czy skierowane do seniorów. Chcę podziękować naszym wolontariuszom i społecznikom, bo bez was tego programu nie byłoby. Dzięki waszej pracy nasze społeczeństwo jest otwarte na wzajemne potrzeby – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Roczny budżet Programu Społecznik 2022-2024 to blisko 3 mln zł.  

KGW w Ostrowcu projekt: Aktywne Eko Wakacje dla Dzieci i Młodzieży
KGW w Ostrowcu projekt: Aktywne Eko Wakacje dla Dzieci i Młodzieży
Źródło: Mat. prasowe

Promowanie ważnych wartości

W tym roku odbyły się m.in. "Aktywne wakacje dla Dzieci i Młodzieży" KGW w Ostrowcu (gmina Dębno). Celem tego projektu jest kształtowanie proekologicznych nawyków u dzieci i zaszczepienie w nich tej ekologicznej pasji. Dzieci uczestniczyły w wycieczce przyrodniczej, podczas której poznały różne gatunki drzew, dowiedziały się, kiedy drzewo zostaje pomnikiem przyrody. Wzięły także udział w warsztatach prowadzenia zielnika, a zajrzeć mogą do niego w dowolnej chwili, bez względu na porę roku.

Stowarzyszenie Pomost projekt "Jak zostać strażakiem"
Stowarzyszenie Pomost projekt "Jak zostać strażakiem"
Źródło: Mat. prasowe

W czerwcu i lipcu Stowarzyszenie Pomost oraz grupa nieformalna składająca się ze strażaków OSP Juchowo realizowała projekt "Jak zostać strażakiem?", w ramach projektu Program Społecznik. Dzieci i młodzież odwiedziły remizę strażacką, poznały specyfikę pracę, sprzęt, przeszły szkolenie z udzielania pierwszej pomocy czy udały się do Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie.

"Projekt Rowerowy Zawrót Głowy"

W województwie zachodniopomorskim działa Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne ORZEŁ Świeszyno. 18 sierpnia w Gminie Świeszyno po raz 9 wystartował Świeszyński Maraton Rowerowy, która zrzesza fanów dwóch kółek. W rajdzie wzięły 42 drużyny, a do przejechania było 13,5 km. Po drodze uczestnicy mijali 2 punkty kontrolne, na których po odpowiedzeniu na eko-rowerowe pytania otrzymywali medale. Wszyscy zwycięzcy otrzymali medale i statuetki.

Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne ORZEŁ Świeszyno. Projekt Rowerowy zawrót głowy
Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne ORZEŁ Świeszyno. Projekt Rowerowy zawrót głowy
Źródło: Mat. prasowe

Po jeździe był również czas na zwiedzanie "rowerowego miasteczka". Ubogaceniem, nie tylko wizualnym Rajdu była Rodzina Gaborskich, która przyjechała na zawody w oryginalnej stylizacji oraz na zabytkowych rowerach z Muzeum Rowerów w Niekłonicach! W zbiorach muzealnych Gaborscy posiadają ponad 60 rowerów, z których najstarszy jest z 1947 roku i m.in. on wziął udział w Rajdzie Rodzinnym.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzycy "Aktywni"

29 sierpniu w Dobrzanach przeprowadzono pierwsze warsztaty w ramach realizowanego przez KGW w Mokrzycy "Aktywni" projektu pn. "Wiosną ptaszki ćwierkały, że zimą godnie mieszkać by chciały".

Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzycy "Aktywni". Projekt "Wiosną ptaszki ćwierkały, że zimą godnie mieszkać by chciały"
Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzycy "Aktywni". Projekt "Wiosną ptaszki ćwierkały, że zimą godnie mieszkać by chciały"
Źródło: Mat. prasowe

W ten sposób dzieci i młodzież mogą dowiedzieć się więcej o działaniach na rzecz ochrony ptaków, uwrażliwiać się na otaczający nas świat oraz budować i wzmacniać właściwą postawę pro ekologiczną.

Realizacja projektu jest przykładem tzw. kompensacji skutków działań człowieka i stworzeniu nowych miejsc gniazdowania dla ptaków. Te działania zapewnią ptakom godne miejsca na przetrwanie okresu zimowego, zadbają też o ich bezpieczeństwo, aby w okresie wiosennym mogły znów zachwycać pięknym śpiewem.

Cenna wiedza dla mieszkańców

Kolejną cenną inicjatywą w województwie zachodniopomorskim jest Stowarzyszenie Jadłodzielnia działające od 7 lat. Jego celem jest promowanie idei foodsharingu w różnych kręgach i udostępnianie przestrzeni do niemarnowania żywności. Szafki Jadłodzielni stoją w aż 11 miejscach w Szczecinie. Projekt obejmuje także międzypokoleniowe warsztaty promujące wspomniany wyżej foodsharing – "Pomagamy, ratujemy, nie marnujemy". 

Ponadto we wrześniu odbyło się "Wspólne gotowanie w plenerze – czyli obiad dla każdego". Uczestnicy dyskutowali o tym, jak nie marnować jedzenia, wymieniali się swoimi doświadczeniami i przepisami na dania z tego, co zostaje nam w kuchni. Pod koniec odbył się spacer Szlakiem Gastronomi PRL.

"Bieg Wikinga"

Bieg Wikinga
Bieg Wikinga
Źródło: Mat. prasowe

Już w październiku odbędzie się wydarzenie propagujące aktywność fizyczną. To 6. edycja Biegu Wikinga. Zawodnicy przebiegną 5 km, 10 km lub marsz nordic walking. Trasa jest zróżnicowana – przebiega przez asfalt, bruk, dukty leśne oraz pola na wolińskim stadionie. W tym roku udział zadeklarowało już prawie 500 osób z całego Pomorza Zachodniego. Wielu z nich pokona ten dystans w przebraniach np. w charakterystycznych hełmach z rogami, z tarczami czy w perukach.

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości