Alarm samochodowy – na co zwracać uwagę przy wyborze?

alarm samochodowy
Fot. Povozniuk / Getty Images

W dzisiejszych czasach nie ma już chyba osoby, która uważa, że blokada kierownicy i zamek w drzwiach są odpowiednim zabezpieczeniem przed kradzieżą pojazdu. Tylko skomplikowany, dobry alarm samochodowy może powstrzymać złodzieja przed kradzieżą pojazdu.

Cel działania autoalarmu jest dosyć oczywisty. Ma on uniemożliwić wejście do samochodu i odjechanie nim osobom, które chcą go sobie przywłaszczyć. Alarm samochodowy powinien też powiadomić właściciela pojazdu o zaistniałej sytuacji. Taką funkcję pełni alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon.

Więcej:

Jak działa alarm samochodowy?

Obecne alarmy samochodowe to kilka czujników połączonych z zaprogramowanym procesorem. Procesor jest głównym elementem całego systemu i decyduje o skuteczności działania autoalarmu. Alarm samochodowy działa na zasadzie odbierania informacji płynących z czujników umieszczonych w różnych miejscach samochodu. Dlatego podstawą skutecznego działania alarmu jest umieszczenie czujników poprawnie i w odpowiednich miejscach. Jeżeli nie zastosujemy się do tej zasady, może się zdarzyć jeden z dwóch scenariuszy. Autoalarm albo nie zadziała albo będzie reagował mimo braku włamania. Jeżeli niewłaściwie umieszczone czujniki ulegną zamoczeniu, mogą stać się zbyt czułe i wtedy najmniejszy ruch może je wzbudzić do działania.

Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, żadna firma produkująca alarmy nie zdradza ich szczegółów. Ma to oczywiście logiczne wyjaśnienie – z takimi informacjami mógłby zapoznać się każdy, a wtedy wszystkie pojazdy wyposażone w alarmy danej firmy stanęłyby przed złodziejami otworem.

Alarmy samochodowe według klas

Przy wyborze alarmu trzeba przede wszystkim pamiętać, aby miał znak bezpieczeństwa B i posiadał homologację. Autoalarmy dostępne na rynku należą do kilku podstawowych klas :

  • Klasa popularna – taki alarm ma w swoim składzie wszystkie niezbędne elementy, takie jak czujnik otwarcia drzwi i klapy, a także własną syrenę. Minusem jest stały kod na piloty do alarmów samochodowych.
  • Klasa standardowa – wśród pilotów w tej klasie możliwa jest już zmiana kodu, w związku z tym trudniej jest złodziejom pokonać to zabezpieczenie. Mają też dodatkowo zainstalowaną blokadę silnika oraz czujnik chroniący pojazd przed włamaniem. Każde włamanie sygnalizowane jest syreną oraz światłami. Alarm może być też uruchomiony za pomocą pilota.
  • Klasa profesjonalna – ta grupa alarmów posiada jeszcze większą liczbę zabezpieczeń. Są to co najmniej dwie blokady obwodów elektrycznych oraz czujników zabezpieczających nadwozie przed włamaniem. Tego rodzaju alarmy mają też własne zasilanie, w związku z tym aktywne są nawet po odłączeniu akumulatora. Są też bardzo trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.
  • Klasa ekstra – są to alarmy już najwyższej klasy i posiadają kilka dodatkowych, użytecznych usprawnień. Są to: czujnik położenia samochodu (dzięki temu możliwe jest wykrycie kradzieży samochodu poprzez wciągnięcie go na lawetę), funkcja antynapadowa. Jest to też alarm samochodowy z powiadomieniem GSM.
Zobacz film: Samochodu się nie pożycza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Cena alarmu samochodowego wraz z montażem

Ile kosztuje alarm samochodowy? Najtańsze, ale co za tym idzie, najprostsze autoalarmy można kupić nawet za 100 zł. W ich skład wchodzi centralka oraz kilka czujników umieszczonych w pojeździe. Do kwoty tej trzeba doliczyć koszt montażu, ale jako że system jest dość prosty, całość zamyka się w kwocie około 200 zł. Łatwość montażu umożliwia też samodzielne zainstalowanie alarmu w samochodzie. Alarmy najwyższej klasy, z wieloma dodatkowymi elementami, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Eksperci radzą, aby wybierać alarmy mniej znanych firm, o nietypowej konstrukcji oraz montować je w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu jest większa szansa, że osoba próbująca się włamać nie będzie wiedziała, jak poradzić sobie z tego rodzaju zabezpieczeniem. Nowy samochód, który kupujemy, posiada zabezpieczenia fabryczne, dlatego też warto zainwestować i zainstalować inny alarm. Alarm samochodowy fabryczny jest bardzo dobrze znany złodziejom, co ułatwia kradzież samochodu.

Alarm samochodowy – dodatkowe zabezpieczenia

Zapewnienie większej skuteczności alarmom samochodowym związane jest z zastosowaniem dodatkowych zabezpieczeń. Oto kilka z nich:

  • Immobiliser – jest to elektroniczne urządzenie wspomagające alarm samochodowy, które odcina dopływ przepływu prądu. Dzięki temu niemożliwe jest uruchomienie silnika. W nowych autach urządzenie to jest powszechnie montowane fabrycznie. Po włożeniu oryginalnego kluczyka do stacyjki, urządzenie dezaktywuje się. Niestety powszechne stosowanie tego urządzenia od wielu lat w samochodach powoduje, że jest ono dosyć dobrze znane złodziejom.
  • Blokada uruchomienia silnika – jest to blokada głównego wyłącznika prądu lub stacyjki. Takie zabezpieczenia dezaktywowane jest specjalnym przyciskiem. Z jednej strony powinien on być dosyć dobrze ukryty, ale też być w zasięgu ręki. W przeciwnym przypadku osoba obserwująca sposób dezaktywacji tego urządzenia łatwo znajdzie przełącznik
  • Blokady mechaniczne – są to niewątpliwie najtańsze rodzaje zabezpieczeń przed kradzieżą – takie blokady to np. blokada kierownicy, skrzyni biegów czy blokada sprzęgła. Nie są one bardzo trudne do sforsowania, ale dla złodzieja stanowić będą pewną przeszkodę, która skutecznie opóźni jego działania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości