Latające Spa dla mam. "Każdy ma prawo do odpoczynku"

Codzienna opieka nad dzieckiem nie daje zbyt wiele miejsca, by myśleć o sobie. A gdy dziecko jest niepełnosprawne i wymaga szczególnej troski przez całą dobę, jest to wręcz niemożliwe. Na szczęście są wspaniałe kobiety, które zmęczonym mamom potrafią zapewnić odrobinę relaksu i odpoczynku. Jak wygląda "Latające Spa”?

Gdy masz chore dziecko, które wymaga opieki non stop, znalezienie chwili dla siebie jest po prostu niemożliwe. O dłuższy relaks czy odpoczynek jest niezmiernie trudno. A przecież bez chwili dla siebie po prostu nie da się funkcjonować. Z pomocą zmęczonym mamom przychodzi "Latające Spa".

Zobacz także: Zalety z korzystania ze SPA

Każdy człowiek potrzebuje wypoczynku

Agnieszka Szpila jest kulturoznawczynią i pisarką. Ma trzy córki - bliźniaczki Milenę i Helenę oraz Jagódkę. Życie nie szczędziło jej ciosów: toksyczny związek, rozstanie, samotne macierzyństwo. A przede wszystkim - choroba bliźniaczek, które urodziły się z wrodzoną boreliozą i zespołem Arnolda-Chiariego. Dziś, po długich latach milczenia, wreszcie komunikują się ze światem.

Jej zdaniem, tym co najbardziej obciąża mamy - nie tylko dzieci niepełnosprawnych - jest mit Matki-Polki.

Według niego powinnyśmy złożyć siebie na ołtarzu, po to, żeby wychować dziecko i najlepiej oddać ojczyźnie. Ja się z tym mitem w ogóle nie zgadzam (...), bo nie na tym polega macierzyństwo, nie na cierpieniu

Dla osób, które zajmują się niepełnosprawnymi, niemożność wyjścia z domu jest więzieniem.

Sprawia, że nawet dobry, łagodny człowiek zezwierzęcieje i zrobi się agresywny. Będzie chciał gdzieś spuścić całą frustrację, którą ma w sobie właśnie przez to, że jest obciążony 24 godziny na dobę

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Chodzi nam przede wszystkim o danie opiekunom prawa do relaksu i odpoczynku - wyjaśnia Olga Wojdyńska, koordynatorka projektu „Latające Spa dla mam” w ramach fundacji „Czuj czuj”.

Coraz częściej mówi się o tym, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, jak młode mamy powinny dbać o swój komfort, czas dla siebie, o swoje ciało. Natomiast zapomina się o tym, że opiekunki - nie tylko dzieci, ale też dorosłych osób niepełnosprawnych - są zmęczonymi mamami na pełen etat, czasami przez całe lata

"Latające Spa"

To wymagające logistycznie i organizacyjnie przedsięwzięcie, którego zasięg - jak mają nadzieję pomysłodawcy - obejmie z czasem całą Polskę. Gdy mama poddaje się relaksującym rytuałom, dzieci znajdują się pod opieką wykwalifikowanych opiekunów. W związku z tym cały czas poszukiwane są pielęgniarki i pedagodzy chętni do nawiązania współpracy.

Zobacz reportaż o działalności "Latającego Spa":

''Spa dla mam'', reporter: Arkadiusz Gdula

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości