Styl życia

Jak sprawdzić rozmiar opon – wiedza niezbędna każdemu kierowcy

Styl życia

Aktualizacja:
Richard Drury/Getty Images

Każdy model samochodu to inny rozmiar opon. Mało tego – w ramach każdego pojazdu można zastosować inne rodzaje czy rozmiary opon. Oczywiście pracownicy warsztatów mechanicznych czy wulkanizacyjnych bez najmniejszego problemu rozpoznają rozmiar opon w naszym pojeździe.

Co jednak w sytuacji, kiedy np. chcemy sami zamówić opony w sklepie internetowym lub telefonicznie na wulkanizacji? Albo zdarzy nam się przygoda w postaci złapania gumy i chcemy skorzystać z usługi mobilnej wulkanizacji? Wtedy niezbędna jest wiedza, jak sprawdzić rozmiar opony samochodowej. Jest to zadanie bardzo łatwe, jeżeli tylko wiemy, gdzie szukać takiej informacji.

Jak odczytać rozmiar opon?

Najbardziej oczywistym sposobem będzie sprawdzenie specjalnego numeru znajdującego się na boku opony. Dla ujednolicenia systemu oznaczania rozmiaru opon do samochodu, format ich opisu jest zawsze taki sam i przykładowo wygląda następująco: 175/70/R15. Teraz wystarczy dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne liczby i już wiemy, jaki rozmiar opon mamy w samochodzie. I tak, pierwsza liczba, czyli w tym przypadku 175, oznacza szerokość opony w milimetrach. Druga wartość (w naszym przykładzie 70) to profil. Jest to stosunek wysokości opony do jej szerokości wyrażony w procentach. Im wyższy profil, tym mniejsza szerokość, a im profil jest niższy, tym opona jest szersza. Co ciekawe, kiedyś standardem były opony o profilu 100, czyli posiadające identyczną szerokość i wysokość. Teraz najczęściej spotyka się opony o profilu w przedziale 50–70, czyli stosunkowo szerokie. Litera w kodzie opony wskazuje typ konstrukcji. W naszym przykładzie jest to R, co oznacza oponę radialną. Obecnie w użyciu są w zasadzie tylko opony radialne (zbudowane na zasadzie promieniowej), kiedyś dostępne były jeszcze opony diagonalne (o budowie krzyżowej). Ostatnia liczba w kodzie (w tym przypadku 14) oznacza średnicę koła. Aby sprawa nie była zbyt łatwa, ten wymiar podany jest w calach.

Co w sytuacji, jeżeli nie mamy 100 proc. pewności, czy opony założone w naszym samochodzie są odpowiednie lub czy rozmiar opon do samochodu jest odpowiedni? Tak naprawdę możemy być spokojni, jeżeli jesteśmy pierwszymi właścicielami pojazdu prosto z fabryki albo korzystaliśmy z usług autoryzowanego warsztatu. Jeśli jednak kupiliśmy samochód z drugiej ręki, to warto sprawdzić, czy aby na pewno mamy założone odpowiednie ogumienie. W takim wypadku trzeba porównać numer wytłoczony na boku opony z zapisem z książki serwisowej lub instrukcji obsługi. Jeśli jednak nie posiadamy tego rodzaju dokumentów, trzeba znaleźć naklejkę fabryczną, która może być umieszczona na klapce wlewu paliwa, we wnęce drzwi kierowcy lub wnęce bagażnika.

Jakie są rozmiary opon?

Od pewnego czasu każda opona wprowadzona na rynek europejski musi spełniać pewne normy. Wynikają one z przepisów Europejskiej Komisji Gospodarczej. Taka normalizacja pozwala na stosowanie zamienników opon innych producentów w konkretnych pojazdach. Zapobiega to monopolizacji rynku, która mogłaby mieć miejsce w przypadku wprowadzenia przez producentów pojazdów specyficznych opon, wytwarzanych tylko dla określonego rodzaju pojazdów.

Rozmiary opon samochodowych determinowane są oczywiście przez rozmiar felgi, jaką posiadamy. Najczęściej spotykaną felgą w pojazdach będzie ta o rozmiarze 15 cali. Do takiej felgi przeznaczone są zwłaszcza opony o numerach 185/60 R15, 185/65 R15, 195/55 R15 czy 195/60 R15. Dosyć często w pojazdach stosowane są 16-calowe felgi, do których producenci proponują opony o rozmiarach: 195/55 R16, 205/55 R16, 205/60 R16 lub 215/55 R16. I wreszcie felgi 17-calowe. Tu proponowane są przede wszystkim opony o rozmiarze: 215/50 R17, 215/55 R17, 225/45 R17 oraz 225/50 R17.

Jaki rozmiar opon na zimę?

Do niedawna obowiązywało założenie, że na zimę powinno zakładać się opony węższe niż latem, a to ze względu na większy komfort prowadzenia pojazdu. Taką szkołę reprezentowali zwłaszcza kierowcy starszej daty. Okazuje się jednak, że sprawa nie do końca przedstawia się w ten sposób. Jak więc dobrać rozmiar opon zimowych? Otóż w praktyce w warunkach zimowych jest tylko jedna sytuacja, kiedy węższe opony są bardziej praktyczne. Jest to sytuacja jazdy po świeżym, kopnym śniegu – wtedy rzeczywiście zdecydowanie łatwiej utrzymać pojazd w odpowiedniej linii jazdy. Obecnie w naszym klimacie raczej rzadko kierowcy spotykają się z koniecznością prowadzenia pojazdu w takich warunkach, więc zdecydowanie warto zastosować się do zaleceń producenta w kwestii doboru rozmiaru opon na zimę. Kiedy ulica jest sucha albo oblodzona, wtedy zdecydowanie większy komfort daje prowadzenie pojazdu na oponach szerszych. Warto jak najbardziej zaufać wskazaniom producentów pojazdów, ponieważ ich sugestie dotyczące rozmiaru opony na lato czy zimę oparte są na wielogodzinnych testach ogumienia we wszystkich możliwych warunkach. W razie wątpliwości można się skontaktować z autoryzowaną stacją obsługi marki pojazdu, który posiadamy.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Robot, który wygląda jak miniaturowy motocykl, coraz lepiej radzi sobie z utrzymywaniem równowagi

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości