Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku?

Soniczna szczoteczka do zębów
TatianaMagoyan/Getty Images
Soniczna szczoteczka do zębów to gadżet, który sporo kosztuje, jednak jest to dobra inwestycja. Chyba każdy przyzna, że zdecydowanie lepiej wydać nieco więcej na takie urządzenie do dbania o higienę jamy ustnej niż na dentystę.

Używanie tradycyjnej szczoteczki do zębów nigdy nie da takich samych efektów. Mycie z jej pomocą nie jest bowiem tak dokładne i nie usuwa wielu bakterii. Dlaczego warto ją zastąpić soniczną szczoteczką do zębów, dla kogo jest ona stworzona i jakie modele są dostępne na rynku?

Soniczna szczoteczka do zębów – działanie

Jak pracuje soniczna szczoteczka do zębów? Jej działanie jest oparte na emitowaniu drgań oraz fal dźwiękowych, dzięki czemu skutecznie pomaga usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Urządzenie wykonuje ruchy pulsacyjno-wymiatające, więc pozwala pozbyć się resztek pokarmu, bakterii czy przebarwień, nie uszkadzając przy tym szkliwa.

Soniczna szczoteczka do zębów a elektryczna – która lepsza? W tym porównaniu zdecydowanie lepiej wypada ta pierwsza. Wykonuje bowiem więcej ruchów, co przekłada się na efektywność czyszczenia. Jest przy tym delikatniejsza. To jednak nie wszystko. Kolejna różnica między szczoteczką do zębów soniczną a oscylacyjną jest taka, że w przypadku tej drugiej ruchy są jedynie obrotowe. W przypadku pierwszej zaś wymiatające, co sprawia, że resztki pokarmu czy nalot są usuwane sprawniej, zwłaszcza po wewnętrznej stronie zębów na linii dziąseł.

Jak używać sonicznej szczoteczki do zębów? Wystarczy nanieść na nią pastę, włączyć i przyłożyć do zębów. Nie trzeba wykonywać żadnych ruchów oprócz zmieniania obszaru czyszczenia. Szczoteczka będzie wytwarzać fale dźwiękowe, a rezultatem ich działania będzie powstanie mikrobąbelków, które uderzając w powierzchnię zębów, będą usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Dla osób, które mają problemy z osadem czy kamieniem nazębnym, dobrym wyborem będzie właśnie soniczna szczoteczka do zębów. Efekty jej działania mogą pozytywnie zaskoczyć już po kilku tygodniach. Zęby stają się wyraźnie bielsze, płytka nazębna zredukowana, przebarwienia usunięte, a dziąsła mocniejsze.

Jak dbać o higienę sonicznej szczoteczki do zębów? Końcówki należy wymieniać raz na jakiś czas, bo się zużywają, a zniszczone włosie traci funkcjonalność. Po każdym użyciu należy je dokładnie umyć oraz upewnić się, że zabrudzeń z pasty nie ma też na samej główce. Soniczną szczoteczkę do zębów na baterie akumulatorowe wystarczy zwykle naładować raz na kilka tygodni.

Soniczna szczoteczka do zębów dla dzieci

Okazuje się, że taki rodzaj szczoteczki sprawdzi się także u najmłodszych. W tym okresie właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, bo wszelkie zaniedbania mogą się odbić w dorosłym wieku. Maluchy często nie lubią myć zębów, więc warto zadbać o to, aby ten proces im nieco umilić. Jeśli chodzi o wygląd soniczna szczoteczka do zębów dla dziecka zazwyczaj ma żywe kolory, sprawiające, że wydaje się maluchowi bardziej przyjazna i atrakcyjna wizualnie. Może być też dekorowana obrazkami, posiadać etui czy naklejki przydatne do spersonalizowania egzemplarza. W nowoczesnych modelach można spotkać kolorowe wymienne obudowy z bohaterami z bajek, które na pewno zachwycą niejednego malca.

Wybierając szczoteczkę soniczną dla dziecka, warto rozważyć modele z timerem. Dzięki niemu pociecha będzie wiedzieć, jak długo ma myć zęby. Czas potrzebny do wykonania tej czynności higienicznej rano i wieczorem może też umilić muzyka płynąca z urządzenia. Na pewno przydatną funkcją jest także podświetlana główka. Dzięki niej dziecko lepiej zobaczy wszelkie zakamarki w jamie ustnej. Nie mniej ważny w przypadku maluchów jest antypoślizgowy uchwyt i zmienne prędkości, pozwalające oswoić się z urządzeniem. Można także spotkać modele z aplikacją, która edukuje dzieci w temacie higieny jamy ustnej.

Co ciekawe, na rynku jest również soniczna szczoteczka do zębów dla niemowląt, przeznaczona dla dzieci w wieku 0–3 lata. Dzięki miękkiemu włosiu łagodnie masuje dziąsła (tak bolesne w okresie ząbkowania) i pomaga uczyć dobrych nawyków dbania o higienę.

Soniczna szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

Decydując się na zakup takiego gadżetu, warto wcześniej określić swoje potrzeby. Wybór modeli jest bowiem bardzo duży. Najważniejszym kryterium wyboru powinien być rodzaj włosia. W sprzedaży są szczoteczki o różnej twardości. Te z miękkim włosiem nadadzą się dla osób o wrażliwych zębach, a te twarde sprawdzą się u tych, którzy wymagają solidniejszego oczyszczenia szkliwa, np. z przebarwień po herbacie, kawie czy papierosach.

Kolejnym aspektem jest także siła nacisku – najlepiej, aby była regulowana. Droższe modele sonicznych szczoteczek do zębów mają wymienne główki czy różne programy pracy. Miłośnikom gadżetów można polecić modele z funkcją Bluetooth, dzięki której można zsynchronizować szczoteczkę z aplikacją w smartfonie.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Kiedy i jak usuwać ósemki?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości