Styl życia

Ratunku, ktoś psuje mi urlop… Co wtedy zrobić? Radzą Kajetan Kajetanowicz i dr Irena Kamińska-Radomska

Styl życia

Nawet najlepiej zaplanowany wakacyjny wypoczynek może zostać zepsuty przez sposób życia innych osób. Na liście grzechów znajdzie się np. zbyt długie imprezowanie. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Oto porady naszych gości.

Uciążliwi wakacyjni sąsiedzi

Wakacje kojarzą się nam przede wszystkim ze swobodą i możliwością wypoczynku od szarej prozy codzienności. Niestety może się zdarzyć, że długo planowany urlop zbiegnie się z wypoczynkiem osób, które ten czas mają w planach spędzić zupełnie inaczej niż my. Co znajduje się na takiej liście przewinień? Kajetan Kajetanowicz, goszczący w Dzień Dobry Wakacje, wspominał między innymi o nocnym hałasowaniu czy dymie papierosowym zza parawanu na plaży.

Kiedyś miałem trochę pretensję do ludzi, którzy byli z dziećmi i dziecko płakało. Teraz już jako tata trochę bardziej wyrozumiale podchodzę do tematu, zwłaszcza jeżeli dziecko płacze z powodu tego, że nie dostało loda

- powiedział kierowca rajdowy.

Jak skutecznie zwrócić komuś uwagę?

Długie nocne hałasowanie przez sąsiadów zza ściany może być dla nas naprawdę uciążliwe. Jak wyspać się, jeśli cały czas słychać głośną muzykę czy krzyczących imprezowiczów, często będących już po spożyciu alkoholu? W takiej sytuacji zostaje nam albo zaproponowane przez Kajetana Kajetnowicza włożenie do uszu stoperów, albo zwrócenie uwagi przeszkadzającym. Jak to najlepiej zrobić, by osiągnąć oczekiwany efekt? Goszcząca w Dzień Dobry Wakacje ekspertka uczuliła, by nie dać się ponieść negatywnym emocjom i zachować się kulturalnie, aczkolwiek asertywnie i bez cynizmu.

W miarę naturalnie. Można powiedzieć, jaki jest powód

- zaznaczyła dr Irena Kamińska-Radomska.

W takiej sytuacji dobrze jest się zwrócić do osoby, która według nas jest najtrzeźwiejsza. Jeśli tylko mamy taką możliwość, weźmy kogoś ze sobą. Wtedy zwiększy się siła naszego przekazu.

Jeżeli tam jest grupa, to lepiej nie wychodzić samemu do tej grupy, bo nasza pozycja jest od razu słabsza

- dodała.

Równie asertywnie powinniśmy zachować się też w sytuacji, gdy osoba na plaży obok nas zachowuje się w niestosowny sposób. Pamiętajmy przy tym, by argument dotyczył samego postępowania, a nie osoby, do której się zwracamy.

Zobacz także:

Polka o byciu sobowtórem Jennifer Lopez. "Może ktoś mnie zauważy i zobaczy w tym potencjał"

Komary atakują. Jak odstraszyć uciążliwe owady?

Cała prawda o witaminie D3. Czy jej suplementowanie konieczne jest nawet latem? Tłumaczy dr Ambroziak

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości