Zakup stanowiska wędkarskiego jest ważnym elementem przygotowań do wielogodzinnego wędkowania. Jest to istotne zwłaszcza dla uczestników zawodów wędkarskich, którzy w trakcie rywalizacji muszą bardzo szybko zarzucać wędkę.
Podest wędkarski – na co zwrócić uwagę?
Podest wędkarski powstał głównie z myślą o wędkarzach korzystających z wędki typu tyczka, ale ze względu na swoje możliwości będzie przydatny także dla wędkarzy posługujących się innymi metodami. Standardowy kosz (podest) wędkarski ma trzy kasety: dwie z szufladami i jedną z siedziskiem. Aby był w pełni przygotowany do łowienia, powinien być jeszcze uzupełniony o uchwyty na wędkę i siatkę. Warto też dokupić tzw. balkonik, na którym będzie można oprzeć wędkę – jest to szczególnie istotne przy łowieniu ciężką wędką, aby dać ręce odpocząć. Dobry podest powinna cechować tzw. powtarzalność, czyli możliwość ustawienia praktycznie w tym samym miejscu, w którym stał przednio. Ważnym elementem dobrego kosza wędkarskiego są solidnie zamykane szuflady (najlepiej wyposażone w magnes), co ogranicza ryzyko wypadnięcia i zgubienia akcesoriów. Dobrze także, by miał dodatkowo boczną półkę na miskę lub wiadro z zanętą. Największą zaletą stosowania kosza wędkarskiego jest łatwy i szybki dostęp do wszystkich akcesoriów, które ze sobą zabieramy. Ma to szczególne znaczenie w czasie zawodów wędkarskich, gdzie liczy się praktycznie każda sekunda. Pod ręką są wszystkie rodzaje przynęty, pojemnik na dodatkowe akcesoria, mała miska na zanętę, półeczka na inne akcesoria, takie jak wypinacze, obciążenia czy szmatka do czyszczenia rąk. Z tyłu podestu można też zamontować miskę, aby utrzymywać przez cały czas czystość rąk. Bardzo praktyczny jest również uchwyt na parasol, zapewniający jego stabilne ustawienie, a co za tym idzie – skuteczną ochronę przed słońcem lub deszczem.
Z boku podestu powinno się znaleźć oparcie na tyczkę, a z przodu tzw. balkonik do oparcia innych typów wędek. Bardzo ważnym elementem do łowienia na tyczkę lub bata jest uchwyt skórzany znajdujący się bezpośrednio pod siedziskiem. Można tam zamontować wędkę, a jej środek oprzeć o balkonik, co znacznie podnosi komfort łowienia. Poza tym możemy opuścić podest na chwilę, a wędka nadal pozostanie w tym samym miejscu.
Siedzisko powinno być wykonane ze skóry lub skóropodobnego tworzywa wypełnionego gąbką, co gwarantuje wygodę. Pod siedziskiem znajduje się najczęściej kolejny schowek, w którym możemy przetrzymywać gotowe zestawy. Oprócz samego podestu wędkarskiego warto zakupić małe poziomice, które umożliwią precyzyjne i równe ustawienie siedziska. Wybierając się na łowisko, które nie ma równej linii brzegowej, trzeba pamiętać o zabraniu sznura i specjalnych szpilek do mocowania kosza.
Podesty wędkarskie – zalety i wady
Ogromną zaletą podestu wędkarskiego jest możliwość ustawienia go w każdym miejscu, bez względu na podłoże. Wszystko mamy też pod ręką, co daje dużą swobodę działania. Warto zainwestować w podest z kółkami, dzięki czemu po złożeniu będzie można łatwo przenosić go z miejsca na miejsce. Poza tym części zamienne są łatwo dostępne. Wadą jest to, że podest wędkarski zajmuje po rozmontowaniu dużo miejsca, mimo że można go rozłożyć praktycznie na pojedyncze części. Pomieszczenie wszystkich tych elementów wymaga jednak posiadania dużej torby. Sporym problemem jest też brak oparcia, co po kilku godzinach łowienia odbija się na kręgosłupie.
Podesty wędkarskie nie są tanie – ich koszt (bez oprzyrządowania) wynosi 400–500 zł. Dodatkowym wydatkiem jest “uzbrojenie” podestu, czyli zakup wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem może być podest wędkarski używany . Jego zakup z pewnością nie obciąży kieszeni w takim stopniu. Można też spróbować samodzielnie skonstruować podest, choć wymaga to czasu i pewnych umiejętności technicznych.
Podest wędkarski – jaki proponują eksperci?
Jednym z bardziej popularnych podestów wędkarskich jest platforma Jaxon Pro Match . W jej skład wchodzi moduł obejmujący dwie szuflady przednie i jedną szufladę boczną. Zestaw jest oparty na sześciu wysuwanych nogach o średnicy 25 mm. Wielką zaletą jest możliwość regulacji kąta ustawienia nóżek, dzięki czemu nawet na nierównym terenie można ustawić podest stabilnie. Mimo wielu części składowych zestaw jest dosyć lekki i łatwy w transporcie.
Pełny skład zestawu:
· siedzisko z uchwytem na tyczkę 30 x 42 cm,
· 2 kasety,
· 1 moduł z szafką boczną i dwiema przednimi,
· podest pod stopy 61 x 44 cm,
· 6 nóg teleskopowych od 54 do 68 cm,
· pas do przenoszenia.
Cała platforma waży 10 kg, a wysokość siedziska zależy od ustawienia kosza i liczby modułów, które można dodać.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN