Ukleja żyje zazwyczaj gromadnie, a żywi się planktonem, owadami i ich larwami. Co ciekawe, do niedawna łuski uklei stanowiły surowiec do pozyskania guaniny, która używana jest do wyrobu masy perłowej i sztucznych pereł. Do uzyskania 100 g materiału potrzebnych jest ok. 4 tysiące uklei.
Co to za ryba - ukleja
Ukleja posiada wydłużone, spłaszczone ciało, małą głowę i łuski o intensywnym srebrzystym zabarwieniu, niewielki otwór gębowy i stosunkowo duże oczy. Grzbiet ma stalowozielony kolor, a boki są srebrzystobiałe. Osiąga wymiar od 10 do 20 centymetrów oraz od 10 do 40 g masy ciała. Ukleja jest przede wszystkim pokarmem dla ryb drapieżnych, przez wędkarzy stosowana jest jako naturalna przynęta - nawet jeden z woblerów stworzony został na wzór uklei. Aby zachęcić drapieżnika do ataku, woblera trzeba prowadzić szybko, żeby przypominał spłoszoną, uciekającą ukleje. Na taką przynętę najlepiej biorą bolenie, klenie i szczupaki.
Ukleje to bardzo popularne ryby, występują praktycznie w każdych zbiornikach słodkowodnych, wolno płynących i stojących. W dzień przebywają przy powierzchni wody, a nocą schodzą głębiej. W trakcie żerowania uklei na powierzchni wody powstają charakterystyczne koła.
Zawody w łowieniu uklei - jak być najskuteczniejszym?
Ukleja jest bardzo łatwa do złowienia, ponieważ jest rybą bardzo żarłoczną. Z tego powodu ukleja jest podstawową rybą w zawodach spławikowych. Najlepsi wędkarze potrafią złapać do 500 uklei w ciągu godziny! Podstawą sukcesu jest odpowiednia zanęta, dobrze przygotowane stanowisko wędkarskie oraz odpowiednia technika łowienia. Zanętę należy rozrobić na papkę i małymi porcjami, w regularnych odstępach, wrzucać do wody. Następnie co 2-3 złowione ukleje należy stosować donęcanie - wystarczy mała garstka wrzucona w okolice spławika. Ukleja bardzo dobrze i łatwo bierze na białe robaki - na jednego można nawet złapać do 10 uklei. Sprzęt do łowienia uklei nie wymaga specjalistycznych elementów. Jego głównym wyznacznikiem jest to, że powinien być w miarę możliwości delikatny. Można stosować standardową żyłkę 0,22 mm, przypon o długości 30-40 cm i średnicy 0,12 mm. Haczyk może mieścić się w przedziale wielkości 6-8, a spławik być o wyporności 1-2 gr.
Bardzo istotnym elementem sukcesu w zawodach jest rozpoznanie łowiska. Trzeba określić czy większe osobniki znajdują się dalej czy bliżej od brzegu, czy są blisko dna czy raczej powierzchni. Przy samym łowieniu najskuteczniejszą metodą jest odhaczenie złapanej ryby, co zajmuje mało czasu. Po odhaczeniu ryby, żeby zyskać cenne sekundy, najpierw wędkę ponownie zarzucamy, a dopiero później rybę wkładamy do kosza.
Ważne jest nauczenie się odhaczania ryby i zahaczania robaka bez wypuszczania wędki z ręki - to również wpływa na czas łowienia.
Jak powinno wyglądać dobre stanowisko na ukleje w zawodach spławikowych?
1. Podstawowym elementem stanowiska wędkarskiego przy łowieniu uklei jest kosz, do którego przymocowane są poszczególne elementy pomagające przy łowieniu. Siatka powinna znajdować się na środku stanowiska, nie może być ustawiona zbyt wysoko, bo może to doprowadzić do uderzania w nią wędki z ukleją i zerwania ryby.
2. Wędki muszą być w zasięgu ręki. Muszą był ułożone stabilinie i nie stanowić przeszkody w dotarciu do innych przyrządów.
3. Pudełko z robakami musi znajdować się po lewej stronie na wysokości bioder (chyba, że jestesmy leworęczni, wtedy ułożenie będzie odwrotne), aby łatwo było po nie sięgać.
4. Dalej dwie kuwety na zanętę i bardzo ważna kuweta z wodą, bo żeby rzucić zanętą celnie, aby nie kleiła się do ręki, najpierw musimy zamoczyć dłoń w wodzie, a potem dopiero nabieramy zanętę. Jeżeli zanęta będzie kleić się do ręki to rzuty będą zbyt krótkie, nieprecyzyjne.
Jak przygotować smaczny posiłek z uklei?
Ukleje są bardzo łatwe w przyrządzaniu, przepis na ukleję jest bardzo prosty - ryby należy wypatroszyć, pozostawiając głowy. Najlepiej panierować je w mące i podsmażyć z obu stron na złocisty kolor.
Innym sposobem jest przyrządzenie uklei w zalewie octowej. Ukleje należy wypatroszyć, odciąć głowę i ogon, obrać z łusek i dokładnie umyć. Później trzeba ją posolić, odłożyć na chwilę, a następnie obtoczyć w mące. Ukleję lekko zarumieniamy na patelni i odkładamy, żeby obciekła z oleju. Na dno słoika wkładamy warzywa, w kolejnej warstwie układamy ukleje, zasypujemy górę cebulą. Po ugotowaniu wywaru zalewamy ryby w słoiku. Słoik od razu zakręcamy. Ryby są gotowe do spożycia po około trzech dniach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN