W karierze każdego fotografa przychodzi moment, by wybrać odpowiedni statyw do aparatu. Statyw fotograficzny minimalizuje ilość poruszonych zdjęć, dlatego warto mieć go w swoim wyposażeniu. Tylko jaki statyw do aparatu wybrać? Czy mały statyw do aparatu sprawdzi się w praktyce, a może lepszy będzie model elastyczny? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania statywu do aparatu?
Statywy do aparatu znajdują się w torbie każdego profesjonalnego fotografa. Praca, w której wykorzystujemy wysoki czas naświetlenia, właśnie dzięki statywom staje się przyjemna, a uzyskane efekty robią wrażenie. Dzięki nim zyskujemy możliwość fotografowania w miejscach i okolicznościach, o których moglibyśmy tylko pomarzyć – chociażby w nocy. Do czego wykorzystać statyw fotograficzny , jak go wybrać? Na pewno pod uwagę musimy wziąć kilka kryteriów – chociażby jego udźwig czy wysokość.
Statyw do aparatu – na co zwrócić uwagę
Statyw fotograficzny to inaczej trójnóg zapewniający stabilizację dla aparatu. Najczęściej jest wyposażony w ruchomą głowicę, która umożliwia fotografowi zmianę perspektywy kadru. Statyw jest zbudowany z teleskopowo wysuwanych rurek wykonanych z metalu (droższe modele często są zrobione z połączenia aluminium i włókien węglowych). Wysokość każdej z nóg statywu fotograficznego regulujemy oddzielnie. Odmianą statywu do aparatu jest monopod, tzw. statyw do aparatu z jedną nogą. Kupując statyw, powinniśmy przemyśleć kilka poniższych kwestii.
Waga statywu. Na pewno ważny jest udźwig. Sprawdźmy, ile waży nasz aparat wraz z podpiętym obiektywem (takie informacje znajdziemy w instrukcji lub na stronie producenta). Szukając odpowiedniego statywu, nie możemy wybrać modelu, który ma mniejszy udźwig niż waga naszego sprzętu.
Wysokość statywu. Następnie pomyślmy o wysokości, jaką ma mieć statyw do aparatu . Na rynku fotograficznym mamy cały przekrój statywów – od mobilnych, których wysokość wynosi około 0,3 metra, do dużych trójnogów, które rozsuniemy na maksymalną wysokość np. 1,8 metra. Ministatyw do aparatu czy elastyczny statyw do aparatu to kolejne wersje statywu, które przydadzą nam się w odpowiednich okolicznościach.
Liczba sekwencji. Przy wyborze wysokości warto sprawdzić, ile sekwencji posiada nasz statyw. Oznacza to liczbę sekcji, które możemy regulować pod względem wysokości. Wyróżniamy statywy dwu-, trzy-, cztero- i pięciosekwencyjne.
Materiał statywu. W budowie statywu ważny jest też materiał, z jakiego został wykonany. Najczęściej jest to aluminium, droższe modele mogą być wykonane z aluminium i karbonu – zmniejsza to wagę statywu i jednocześnie zachowuje jego stabilność.
Głowica . Przy wyborze statywu ważna jest również odpowiednia głowica. Warto sprawdzić, w jaki sposób i pod jakim kątem możemy nią obracać – a tym samym obracać przymocowanym do niej aparatem. Głowica to też element, który możemy kupić oddzielnie. Należy pamiętać, że w takim przypadku każda głowica będzie miała również swój określony udźwig sprzętowy.
Zastosowanie. Pomyślmy też, co chcemy fotografować i w jakich warunkach. Czy statyw z aparatem będzie głównie wykorzystywany w studiu fotograficznym, czy w plenerze? W warunkach zewnętrznych musimy uważać na czynniki pogodowe – statyw fotograficzny powinien być solidny, tak aby nie zaliczył upadku wraz z naszym sprzętem np. spowodowanego wiatrem. Mały statyw do aparatu na pewno się tu nie sprawdzi, za to jeśli chcemy fotografować w niestandardowych okolicznościach i uzyskać oryginalne kadry, może przydać się elastyczny statyw do aparatu.
Akcesoria do aparatu – statyw i jego zalety
Zdjęcia robimy co prawda aparatem, jednak statyw to prawdziwy niezbędnik każdego fotografa. Jest to ważne i uniwersalne akcesorium, które zwiększa nasze możliwości. Zacznijmy od pleneru i fotografii nocnej oraz krajobrazu. W pierwszym przypadku statyw umożliwia nam pracę z wykorzystaniem wysokiego czasu naświetlania – nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund. Bez statywu takie zdjęcie byłoby poruszone i nieczytelne. Zresztą pewnie nie raz widzieliście nocne, miejskie ujęcia.
Wyraźne kolorowe lampy oraz smugi świetlne, które tworzą przejeżdżające pojazdy i przechodnie. Taki efekt uzyskamy w następujący sposób:
· Ustawiamy aparat na statywie i wybieramy czas naświetlania powyżej 10 sekund.
· Wciskamy spust migawki (lepiej nawet ustawić samowyzwalacz).
· Aparat będzie ustabilizowany, a my bez obaw czekamy na efekt, jednocześnie nie martwimy się o poruszone zdjęcie.
W drugim przypadku, podczas fotografowania krajobrazu za dnia statyw również daje nam wiele możliwości. Możemy zaplanować kadr tak, aby był prosty i miał zachowane odpowiednie proporcje. Również do minimum spada ryzyko poruszonego zdjęcia. W tym przypadku statyw sprawdzi się też, jeśli chcemy uwiecznić na zdjęciu panoramę. Będziemy mieli serię zdjęć zrobionych na tej samej wysokości, w niezmienionym położeniu.
Statyw fotograficzny w studiu
Statyw znajduje swoje zastosowanie również w studiu fotograficznym. Przede wszystkim w fotografii produktowej i podczas profesjonalnych sesji. Przy robieniu zdjęć produktowych ustawiamy aparat na odpowiedniej dla nas wysokości i możemy wykonywać zdjęcia, siedząc jednocześnie przy komputerze, aby od razu zobaczyć efekt na dużym ekranie. Przy tego typu zdjęciach dużą rolę odgrywa głowica statywu – jeśli możemy ją ustawić pionowo, to nasz aparat na statywie też przyjmie taką pozycję. Dzięki temu zrobimy stabilne, nieporuszone zdjęcia produktów z góry. Podczas sesji statyw również używany jest w celu stabilizacji sprzętu. Ciekawą opcją jest wykorzystanie statywu do autoportretu – można powiedzieć, że w ten sposób sami zrobimy sobie zdjęcie.
Statyw fotograficzny znajdzie zastosowanie w niemal każdej dziedzinie fotografii. Stabilizacja sprzętu bardzo dużo znaczy dla fotografa. Ile kosztuje statyw do aparatu? Nie bójmy się zainwestować w statyw, bowiem tanie modele mogą nas zawieść. My z kolei nie chcielibyśmy widzieć upadku takiego statywu wraz z naszym sprzętem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF