Rośliny akwariowe – pielęgnacja i rodzaje

Rośliny akwariowe
Fot. Andrey Nikitin/Getty Images
Podwodny świat bez roślin? Trudno to sobie wyobrazić. Dlatego rośliny akwariowe to niezbędnik każdego zbiornika. Nie tylko stanowią element dekoracyjny, ale przede wszystkim odgrywają kluczową rolę w podwodnym ekosystemie oczyszczając wodę i dostarczając tlenu. Wszystkie te zalety mają także rośliny akwariowe łatwe w hodowli.

Jakie łatwe w uprawie rośliny akwariowe wybrać? Na co zwrócić uwagę w ich hodowli i pielęgnacji? Oto krótki instruktaż dla każdego początkującego akwarysty.

Rośliny akwariowe – dlaczego warto wybierać naturalne a nie sztuczne?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Rośliny pełnią w akwarium rolę filtra, usuwając wszelkie szkodliwe związki będące na przykład efektem rozkładania się resztek pokarmu. Ponadto mają zdolność neutralizowania związków azotowych i fosforanów, które powodują powstawanie glonów. To dzięki nim ryby mogą odbywać tarło, składać jaja, wykorzystywać je do kryjówek czy nawet używać ich jako pożywienia. Zieleń to także transporter niezbędnego tlenu. Nie ma więc wątpliwości, że żywe rośliny akwariowe to wybór zdroworozsądkowy i dużo bardziej trafny niż zakup roślin sztucznych. Plastikowe odpowiedniki są niepraktyczne i nie zapewniają rybom naturalnego środowiska. Do tego nie wnoszą do ekosystemu zbiornika nic prócz efektu dekoracyjnego. Rośliny akwariowe sztuczne, jeśli koniecznie chcemy się na nie zdecydować, powinny być zatem w minimalnej ilości. Lepiej wybierać rośliny akwariowe łatwe w uprawie.

Popularne rośliny akwariowe – przegląd typów

Niskie rośliny akwariowe to m.in. gałęzatka (roślina w kształcie kuli, która daje się łatwo formować i dzielić na mniejsze), Eleocharis, świetnie nadający się na „trawnik”, bardzo wytrzymała i mało wymagająca i szybko adaptująca się żabienica czy idealny na drugi plan Hemianthus „Duży Heniek”. Popularnością wśród niskich odmian cieszą się zwłaszcza rośliny akwariowe Anubias. Są bardzo ozdobne, dobrze tolerują każdy rodzaj wody, nie potrzebują zbyt dużo światła, jednak minusem jest to, że dość wolno rosną. Należy je umiejscawiać przy kamieniach lub korzeniach. Należą do grup roślin akwariowych łatwych w hodowli.

Wysokie rośliny akwariowe , które warto umieszczać na tyłach, to np. ludwigia peruwiańska, amania senegalska, moczarka czy żabienica amazońska. Pływające rośliny akwariowe to np. pistia rozetkowa i paproć wodna.

Czerwone rośliny akwariowe wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Są to często Alternanthery, które idealnie nadają się na drugi plan do małych akwariów. Mogą także posłużyć do stworzenia czerwonego trawnika, jeśli mamy do dyspozycji duży zbiornik wodny. Rośliny akwariowe in vitro cieszą się dużą popularnością. Na rynku obecnie jest ich całkiem sporo. Nie kupujemy ich w koszykach, ale w formie żelu. Ich zaletą jest to, że uprawiane są w sterylnych warunkach i wolne od glonów, a do tego można z nich uzyskać lepsze okazy niż ze standardowej sadzonki. Warto jednak upewnić się, że kupujemy je od zaufanego producenta.

Niewymagające rośliny akwariowe idealne dla początkujących to: Bacopa, Anubias, moczarka i żabieniec oraz wgłębka. To idealni kandydaci do zbiornika dla początkującego miłośnika rybek. Inną rośliną akwariową łatwą w hodowli jest także chętnie wybierana zielona kryptokoryna.

Rośliny akwariowe – pielęgnacja i sadzenie

Podstawowe pytanie, jakie rodzi się po przyniesieniu sadzonki do domu, to: jak sadzić rośliny akwariowe? W kwestii ich umiejscowienia, aby stworzyć jak najlepszy efekt wizualny i jednocześnie zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie, zaleca się planowanie kaskadowe. Co to oznacza? Niskie rośliny akwariowe tzw. dywanowe, jak np. gałęzatka kulista czy „mały heniek”, powinno się sadzić na samym początku, potem średnie egzemplarze, a z tyłu umiejscowić wysokie okazy np. moczarki. Pływające rośliny akwariowe, takie jak np. salwinia, to zawsze trafny wybór. Chronią one przed zbyt intensywnym światłem. Nie można jednak przesadzić z ich ilością.

Jak przycinać rośliny akwariowe? To zależy od gatunku i odmiany, z jakimi mamy do czynienia, oraz aranżacji, jaką chcemy stworzyć. Inaczej będziemy obchodzić się z roślinami trawnikowymi, a inaczej z łodygowymi. Innych też będziemy używać do tego narzędzi (nożyczek akwarystycznych czy pęset). Jeśli chodzi o pielęgnację, to istotne jest regularne oczyszczanie roślin akwariowych z glonów, najlepiej specjalnym „odmulaczem”, utrzymywanie pH wody na właściwym poziomie oraz stosowanie wysokiej jakości nawozów, dzięki którym rośliny będą zaopatrywane w cenne składniki niezbędne do ich prawidłowego wzrostu.

Gdzie kupić rośliny akwariowe? Najlepiej w sprawdzonym sklepie zoologicznym czy akwarystycznym, gdzie fachowiec doradzi nam, jakie okazy wybrać, jeśli nie mamy w tym zbyt dużego doświadczenia. Istnieje także wiele sklepów internetowych, które mają bogatą ofertę i wyczerpujące opisy wraz ze szczegółowymi zdjęciami, więc mamy pewność, że decydując się na nie, nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Można rozważyć też zakup roślin z hodowli wodnej , które ponoć, dorastając w warunkach takich jak w akwarium, lepiej się adaptują.

Zobacz film:Rośliny domowe łatwe w pielęgnacji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości