Mistrzyni świata w akrobatyce szybowcowej
Patrycja Pacak ma 27 lat i jest akrobatką szybowcową, mistrzynią świata oraz konstruktorką szybowców. W czasie ostatnich zawodów w Rumunii w 2019 roku Patrycja pokonała 13 zawodników z całego świata. Polka wykonywała w powietrzu wiele trudnych akrobacji, między innymi korkociąg, który z perspektywy obserwatora wygląda spektakularnie, ale też bardzo niebezpiecznie. Jednak dla Patrycji to nie figury są w akrobatyce powietrznej najtrudniejsze, ale lądowanie.
Jeżeli chodzi o figury, to już zależy od preferencji zawodników. Dla jednych trudny jest korkociąg, dla innych coś innego. Chodzi po prostu o to, żeby wiedzieć, jak go zrobić. Akrobacja szybowcowa to wiązanka figur, która trwa średnio 3 minuty. Ułamki sekund decydują albo o sukcesie, albo o porażce. Bardzo łatwo wpaść w korkociąg, ale już wyprostować szybowiec w konkretnym miejscu jest trudno
-tłumaczy Patrycja, której ulubioną figurą jest ślizg na ogon. To jest taka niesamowita figura, w której szybowiec leci pionowo do góry i w tym momencie wytraca całą prędkość i nastaje absolutna cisza.
Jesteśmy zawieszeni w powietrzu i nie ma ani jednego dźwięku i potem chwilę cofamy się po ogonie do tyłu i już potem lecimy nurkowaniem
- dodała mistrzyni.
Skąd pasja do szybowców?
W jej rodzinie nie było tradycji lotniczej. Szybowce nie należały do kręgu zainteresowań jej rodziców, a jednak pewnego dnia Patrycja postanowiła spróbować swoich sił w tej wymagającej dyscyplinie. Pacak dodaje, że dopiero po ostatnich zawodach (w Rumunii w 2019 przyp. red.) jej rodzina uznała, że można bezpiecznie latać z Patrycją i że zdecydują się na przejażdżkę z mistrzynią. Choć jak wspomina 27-latka, kiedyś już zabrała swojego tatę na lot szybowcem. Czy mu się podobało?
Chyba tak, ale powiedział, że już nigdy więcej
-dodaje z uśmiechem Patrycja.
Kim jest Patrycja Pacak?
Mistrzyni akrobatyki szybowcowej jest absolwentką Politechniki Rzeszowskiej: "Lotnictwa i kosmonautyki" na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictw.
Wiedzę o tym, jak buduje się szybowiec czy generalnie samoloty sprawia, że mam o wiele większą świadomość z zagrożeń, które mogą się pojawić podczas lotu. Kiedy dokonywany jest przegląd szybowców, to jestem podwójnie uważna
- mówi Patrycja.
Pacak należy do Aeroklubu Częstochowie. Aktualnie przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Lesznie (zawody odbędą się latem).
Pacak zajmuje się nie tylko akrobacją szybowcową. Od 3 lat pracuje w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Jest najmłodszą członkinią tej komisji. Nie jest to łatwa praca.
Analizuję wypadki, przebieg pod wieloma aspektami. Pojawiam się na miejscu wypadków lotniczych, zastaję bardzo różne sytuacje – także bardzo dramatyczne
- dodaje Patrycja.
Zobacz też:
- Niepełnosprawny najlepszym polskim szybownikiem
- Adam Czeladzki otworzył niebo dla niepełnosprawnych. Szybownictwo to dla nich kilkakrotnie mocniejsze przeżycie
- Szybownik Sebastian Kawa - po trzech miesiącach od złamania kręgosłupa przeleciał nad Afryką
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Magdalena Gudowska