Jak wygrać w szachy – duża wiedza czy drobne sztuczki?

szachownica
Jak wygrać w szachy?
Źródło: Ngampol Thongsai/EyeEm/Getty Images
Jak wygrać w szachy, aby było to szybkie, efektowne i niewątpliwe zwycięstwo? Z pewnością da się to zrobić szybko, można to zrobić również w wielkim stylu. Przede wszystkim jednak szachy uczą nas cierpliwości i szacunku do nieugiętej logiki, jaką się rządzą.

Jak szybko wygrać w szachy? Najpierw nauczmy się doceniać tę grę i umiejętności, w jakich nas ona ćwiczy. Szczególnie na początku swojej przygody z szachami warto działać powoli i ćwiczyć się w sztuce strategii, a nie tylko myśleć jak grać w szachy, aby wygrać. Paradoksalnie, w tej grze nie liczy się najbardziej ani samo zwycięstwo, ani odniesienie go w błyskawicznym tempie.

Zabawy z dziećmi

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy dla dzieci
Twórcze, jesienne zabawy z dziećmi
Twórcze, jesienne zabawy z dziećmi
Gry i zabawy na spostrzegawczość
Gry i zabawy na spostrzegawczość
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
HGTV: Jak zrobić dziecięcą kuchnię do zabawy?
HGTV: Jak zrobić dziecięcą kuchnię do zabawy?

Dlaczego nie warto pytać, jak szybko wygrać w szachy?

Jak wygrać w szachy z wykorzystaniem trzech ruchów? Jak wygrać szybko w szachy? Jak ograć przeciwnika w pięciu ruchach? To częste pytania, które nieustannie powracają na różnych forach i blogach szachowych. Oczywiście znaleźć można tam szereg porad, jak szybko i efektownie odnieść zwycięstwo i pokonać przeciwnika żelazną strategią. W szachach jednak nie to liczy się najbardziej. Nie bez powodu wielu rodziców właśnie szachy wybiera jako jedne z pierwszych zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. Dlaczego? Ponieważ w trakcie gry na bieżąco uruchamiane są w zupełnie inne umiejętności intelektualne, aktywowane są różne obszary mózgu. Zwycięska strategia nie polega tutaj bowiem jedynie na realizacji wcześniej założonego planu, a na nieustannym dostosowywaniu się, odpowiadaniu na ruchy przeciwnika i weryfikacji pierwotnych założeń. Szachy to sztuka logiki, cierpliwości i kreatywności w jednym. Nic więc dziwnego, że badania wskazują na szereg korzyści, jakie płyną z ćwiczenia się w tej grze:

  • szachy poprawiają zdolności intelektualne i podnoszą IQ;
    • gra w szachy prowadzi do poprawy umiejętności arytmetycznych;
      • szachy wyostrzają zdolności językowe;
        • gra kształci umiejętność krytycznego myślenia;
          • gra w szachy wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej i zdolności psychospołecznych;
            • szachy ćwiczą w myśleniu przyczynowo-skutkowym i szybszym dostrzeganiu zależności pomiędzy wydarzeniami.

              Z tych właśnie powodów nie warto pytać, jak szybko wygrać w szachy. Ta gra pozwala bowiem na stopniowe się w niej doskonalenie, rozwijanie zdolności myślenia strategicznego i krytycznego. Uczy stawiania celów, ich realizacji, a jednocześnie umiejętności dostosowywania się do zmieniających warunków. Na tę naukę potrzeba czasu. To bowiem nie ćwiczenie się w sztuczkach i trikach (choć czasem i one się przydają), ale nauka pewnego stylu myślenia i oceny rzeczywistości.

              Jak grać w szachy, żeby wygrać?

              Szachy – jak wygrać, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z pionkami? Dopiero ćwiczymy się w poszczególnych manewrach, ponieważ wiemy już, że zwycięstwo na szachownicy nie przychodzi tak łatwo. Warto na samym początku przyswoić sobie kilka żelaznych zasad, które pozwolą uniknąć podstawowych błędów. W końcu wygrywa ten, kto da się złapać na mniejszej liczbie błędów.

              Szachy - jak wygrać?

              1. Koncentracja od samego początku

              W szachach nie ma miejsca na dekoncentrację. Jeden fałszywy ruch, a być może trzeba będzie uciekać przed matem. Szczególnej koncentracji wymaga jednak sam początek partii. Od niego zależy, czy graczowi uda się zdobyć centrum szachownicy, z którego swobodnie będzie mógł wyprowadzać ataki w kierunku króla przeciwnika, jednocześnie chronią swoją najważniejszą figurę.

              2. Dobra pozycja

              Wygrana w szachach w dużej mierze zależy od mobilności poszczególnych figur i odpowiedniego ich ustawienia. Wieże i gońce potrzebują więcej miejsca do przesuwania się po szachownicy. Pionki z kolei lepiej sprawdzają się jako zabezpieczające środek pola i chroniące króla.

              3. Nic za darmo

              Nie wolno oddawać przeciwnikowi figur za darmo. Wymaga to podwójnej koncentracji. Z jednej strony bowiem gracz musi prowadzić kampanię ataku na króla przeciwnika. Z drugiej, nie może zapominać o ochronie własnego króla i pozostałych figur.

              4. Akcja - koordynacja

              Jak wygrać w szachy? Prowadzić skoordynowany atak na króla. Rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, w której jedna figura jest w stanie skutecznie zaszachować króla przeciwnika. Aby mat był skuteczny, najczęściej potrzebne są co najmniej dwie figury - atakująca oraz ochraniająca. Zdarzają się również przypadki, w których króla skutecznie powinno zaatakować kilka figur.

              Zmień myślenie i naucz się skutecznie, jak wygrać w szachy

              Jak szybko wygrać w szachy – to pytanie należy zmienić na pytanie o skuteczność wyników. Prawda jest natomiast taka, że gwarancję sukcesu daje tylko czas i cierpliwe ćwiczenie się w sztuce strategii, przewidywania i wchodzenia w cudzy umysł. Szachy polegają tak naprawdę na umiejętności rozpoznania cudzych decyzji, zanim właściwie zostaną one podjęte. Nic więc dziwnego, że ta sztuka tak wiele wnosi do naszych logicznych, intelektualnych i społecznych kompetencji.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Ngampol Thongsai/EyeEm/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości