Walc angielski to taniec towarzyski należący do grupy tańców wolnych, opiera się na takcie ¾. Ruch partnerów może przywodzić na myśl łódź płynącą po falującej wodzie. W poszczególnych figurach widoczna jest inspiracja walcem wiedeńskim – Anglicy nie pałali jednak miłością do tańców szybkich, dlatego postanowili wymyślić swój własny, wolniejszy. Tempo walca angielskiego jest umiarkowane: wynosi ono bowiem 30–31 taktów na minutę.
Kroki podstawowe walca angielskiego
Kroki walca angielskiego przypominają rysowanie kwadratu. Kobieta i mężczyzna wykonują te same figury na przemian. Można wyróżnić kilka podstawowych kroków walca angielskiego. Są to:
- Krok zmienny – kiedy partner wykonuje krok do przodu, partnerka wykonuje go do tyłu. Następnie mężczyzna lewą nogę (a kobieta prawą) kierują w bok. Partnerzy dosuwają stopy: mężczyzna do lewej, a kobieta – do prawej. Później sytuacja odwraca się – kobieta wykonuje krok prawą nogą do przodu, a mężczyzna przesuwa lewą nogę do tyłu. Przeciwne nogi stawiają oni w bok, a następnie przesuwają je do siebie.
- Obroty w lewo i prawo – w przypadku obrotu w lewo mężczyzna wykonuje lewą nogą krok do przodu, kobieta stawia prawą nogę do tyłu. Tancerz wykonuje jednocześnie skręt w lewo. Kobieta stawia lewą nogę do tyłu i również wykonuje skręt w lewo. Partnerzy dosuwają stopy. Następnie mężczyzna stawia prawą nogę do tyłu, a kobieta – lewą do przodu. W analogiczny sposób wygląda obrót w prawo.
- Spin (wirówka) – mężczyzna stawia krok w tył ze skrętem w prawo, partnerka wykonuje prawą nogą krok do przodu ze skrętem w prawo, po czym umieszcza ją między nogami mężczyzny. Tancerz prawą nogę wysuwa w przód wraz ze skrętem w prawo, a następnie stawia ją pomiędzy nogami kobiety. Partnerka przesuwa stopę w bok, ze skrętem w lewo. Następnie ruch z lewą nogą partnera i prawą nogą partnerki zostaje powtórzony.
Tancerze powinni poruszać się naturalnie, krok w tańcu angielskim ma naśladować zwyczajne, codzienne chodzenie. Kolana partnerów powinny być luźne. W przypadku walca angielskiego nauka na początkowym etapie nie obejmuje zaawansowanych technik: pochyleń, podnoszeń i opadania ciała. Warto pamiętać, że tam, gdzie wykonuje się krok, musi się znajdować ciężar ciała nad daną nogą.
Mężczyzna i kobieta stoją na początku naprzeciwko siebie, później poruszają się natomiast w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Biodra kobiety i mężczyzny lekko się ze sobą stykają, a ich twarze skierowane są delikatnie na lewo. Splecione dłonie partnerów powinny znajdować się na wysokości oczu kobiety. Dłoń mężczyzny ma być ułożona na lewej łopatce partnerki. Kobieta powinna opierać dłoń na barku mężczyzny. Ciała partnerów powinny się ze sobą stykać na wysokości od kolan do mostka kobiety.
Inne figury taneczne w walcu angielskim, które pojawiają się na kolejnych etapach nauki tańca to m.in.: chasse, promenada, whisk, open telemark, tkacz, skrzydełko, fallaway.
Walc angielski – muzyka do pierwszego tańca
Wiele osób wybiera walc angielski na pierwszy taniec na swoim weselu. Ze względu na dostojny styl, elegancję i spokój, idealnie wpisuje się on w charakter uroczystości. Jakie piosenki najlepiej sprawdzą się do tego tańca? Poniżej przedstawiamy listę z naszymi propozycjami.
Walc angielski – muzyka nowoczesna:
- Ballroom Orchestra & Singers/Bodane – Unchained Melody,
- Whitney Houston – You Light Up My Life,
- Elvis Presley - This Is Our Dance,
- Dana Glover – It is You (Shrek),
- Simply Red – If You Don’t Know Me By Now,
- Andy Williams – Moon River,
- Rod Stewart – When I Need You,
- Seal – Kiss from a Rose,
- Iris– Goo Goo Dolls,
- Norah Jones – Come Away With Me,
- Cliff Richard – Wind Me Up (Let Me Go).
Jeśli chodzi o muzykę, walc angielski można tańczyć także i przy piosenkach polskich, rodzimych wykonawców.
Walc angielski – polskie piosenki:
- Ewa Demarczyk – Groszki i róże,
- Zbigniew Wodecki – Oczarowanie,
- Edyta Górniak i Mietek Szcześniak – Dumka na dwa serca,
- Natalia Kukulska – Zakochani,
- Carrantuohill – Gdy wrócę do Irlandii swej,
- Katarzyna Sobczyk – Mały książę.
Mężczyźni też tańczą na rurze. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Pole dance to sport nie tylko dla kobiet. "Można być mężczyzną i pięknie trenować"
Autor: Adrian Adamczyk