Jak zacząć fotografować? Przede wszystkim trzeba zacząć robić zdjęcia. Żeby doskonalić swoje umiejętności, fotografowanie powinno nam wejść w nawyk. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Jak nauczyć się fotografować?
- Jak dobrze fotografować przyrodę? Zdjęcia krajobrazów, kwiatów, gwiazd
Zobacz też: W fotografii nie liczy się aparat, ale pomysł
Praktyka czyni mistrza – to powiedzenie sprawdza się doskonale również w przypadku fotografii. Nie sztuką jest mieć wysokiej jakości aparat fotograficzny. Ciekawe zdjęcia można robić również smartfonem. Najważniejsze, by fotografować regularnie. Istotne jest też, żeby robienie zdjęć sprawiało nam przyjemność i satysfakcję. Z biegiem czasu zauważymy, że nasze fotografie będą coraz lepsze.
Jak nauczyć się fotografować?
Wiele osób, które chce zacząć swoją przygodę z fotografią, zastanawia się, jak zacząć fotografować ? Przede wszystkim – trzeba robić zdjęcia. Dobrym ćwiczeniem jest robienie zdjęć codziennie. Po jakimś czasie fotografowanie stanie się nawykiem, a nasze zdjęcia będą coraz lepsze .
Jeśli chcemy robić dobre zdjęcia, warto nauczyć się również teorii fotografii . Wartościową wiedzę możemy znaleźć w internecie za darmo. Warto czytać artykuły poradnikowe na portalach poświęconych fotografii. Wielu profesjonalnych fotografów prowadzi też wideo blogi – na popularnych kanałach wideo możemy znaleźć wiele praktycznych materiałów dotyczących fotografii, które z pewnością pomogą nam robić lepsze zdjęcia.
Możemy też zapisać się na kurs fotografii . W większości miast regularnie organizowane są kursy dla początkujących fotografów. Mogą one trwać jeden dzień lub nawet kilka miesięcy. Kursy organizowane przez szkoły fotografii mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Jeśli nie posiadamy takiego budżetu, możemy też poszukać informacji o kursach fotografii organizowanych przez domy kultury – wtedy koszty będą o wiele niższe. Czasem można trafić też na darmowe kursy – warto na bieżąco szukać informacji o szkoleniach organizowanych w naszej okolicy.
Możemy też dołączyć do nieformalnych grup fotograficznych . Coraz bardziej popularne staje się organizowanie spotkań fotograficznych skupiających zarówno amatorów, jak i bardziej zaawansowanych fotografów. Najczęściej można trafić na spotkania gromadzące pasjonatów fotografii ulicznej. Osoby te razem spacerują przez kilka godzin po mieście i robią zdjęcia. Następnie wspólnie przeglądają fotografie i dzielą się opiniami i wskazówkami. Dzięki ocenie naszych zdjęć przez innych możemy korygować błędy, które najczęściej robimy. Takie spotkania są też świetnym źródłem inspiracji.
Jak dobrze fotografować przyrodę? Zdjęcia krajobrazów, kwiatów, gwiazd
Dobrym ćwiczeniem na doskonalenie umiejętności fotograficznych jest robienie zdjęć na przykład przyrody. Poniżej znajduje się mały poradnik, jak robić zdjęcia krajobrazów, kwiatów i księżyca.
Jak fotografować krajobraz. Do robienia dobrych zdjęć krajobrazowych powinniśmy używać statywu. Pozwoli on na uzyskanie nieporuszonych, ostrych zdjęć. Fotografując krajobraz , powinniśmy ustawić jak najmniejszą wartość ISO. Żeby każdy element krajobrazu był ostry, musimy ustawić dużą wartość przysłony – na przykład f/16. Do fotografowania krajobrazów zaleca się używanie obiektywów szerokokątnych – obiektywy o ogniskowej 24 mm albo 28 mm będą idealnym rozwiązaniem. Jak w każdym rodzaju fotografii, najważniejsze jest światło. Zdjęcia krajobrazów najlepiej jest robić podczas „złotych godzin”, czyli na około godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed zachodem.
Więcej: Zdjęcia 360 – jak zrobić zdjęcie panoramiczne?
Jak fotografować kwiaty. Kwiaty powinniśmy fotografować przy małej głębi ostrości. W tego typu fotografii sprawdzą się więc jasne, stałoogniskowe obiektywy. Robiąc zdjęcia kwiatom, powinniśmy dobrze przemyśleć kadr. Zwróćmy uwagę na to, żeby w tle nie pojawiały się niepotrzebne, odwracające uwagę obiekty.
Jak fotografować księżyc. Żeby robić dobre zdjęcia księżyca, będziemy musieli użyć teleobiektywu. Do fotografowania księżyca niezbędne jest też wykorzystanie statywu. Najlepiej jest fotografować w trybie manualnym, ponieważ wtedy kontrolujemy wszystkie parametry. Również manualnie powinniśmy nastawić ostrość, ponieważ przy braku odpowiedniej ilości światła autofokus często nie działa poprawnie. ISO powinno być jak najmniejsze, żeby na zdjęciu nie było widocznych szumów.
Robienie zdjęć może przynosić wiele satysfakcji , zwłaszcza gdy widzimy, że nasze fotografie są coraz lepsze. Nikt nie urodził się profesjonalnym fotografem. Poszerzanie swojej teoretycznej wiedzy na temat fotografii i stosowanie jej w praktyce oraz kontakty z innymi fotografami z biegiem czasu z pewnością zaowocują. Dlatego też nie zrażajmy się, jeśli na początku naszej przygody z fotografią zdjęcia nie wychodzą tak, jakbyśmy chcieli. Jedynie dzięki praktyce będziemy stawać się coraz lepszymi fotografami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN