Gdzie na grzyby? Gdzie rosną prawdziwki, podgrzybki, kurki?

Grzyb w lesie
Fot. Arctic-Images/ Getty Images

Sprawdź, gdzie rosną grzyby - gdzie szukać podgrzybków, a gdzie kani, jakie miejsca upodobały sobie w lasach prawdziwki i kiedy wyjść na grzybobranie, aby zebrać jak najwięcej.

Gdzie najlepiej wybrać się na grzyby w Polsce? Jak szukać grzybów i kiedy? Gdzie rośnie najwięcej poszczególnych gatunków?

  • Gdzie pojawiły się grzyby w Polsce?
  • Gdzie na grzyby? Prawdziwki
  • Grzyby - gdzie szukać podgrzybków?
  • Gdzie rosną grzyby? W poszukiwaniu kurek
  • Grzyby. Gdzie najwięcej kani?
  • Gdzie najlepiej na grzyby? Maślaki
  • Grzyby. Gdzie rosną rydze?
  • Gdzie jest wysyp grzybów?
  • Gdzie na grzybobranie? Tam, gdzie zawsze!
  • Gdzie nie można zbierać grzybów?

Gdzie pojawiły się grzyby w Polsce?

Grzyby można jesienią spotkać w całej Polsce. Na wysyp grzybów natknąć się można już od maja do końca października, a nawet listopada, jeśli pogoda pozostaje ciepła i wilgotna.

Gdzie na grzyby? Prawdziwki

Borowiki szlachetne są najbardziej pożądane przez grzybiarzy. Gdzie szukać tych grzybów ? Najczęściej rosną w lasach iglastych, nieco rzadziej w mieszanych, a najrzadziej spotykane są w lasach liściastych. Nie lubią gleb wapiennych i starych drzewostanów, a także jeżyn.

Gdzie rosną prawdziwki? Te grzyby jadalne lubią towarzystwo świerków, a także muchomorów czerwonawych i twardawych.

Jeśli już znajdziemy jednego prawdziwka, rozglądajmy się bacznie - często występuje w grupie, może nawet rosnąć z innymi w okręgu.

Grzyby - gdzie szukać podgrzybków?

Gdzie rosną podgrzybki? Te grzyby wybierają lasy iglaste i mieszane. Rzadko spotkamy je w starych drzewostanach, podobnie jak borowiki szlachetne. Często rosną pod sosnami i świerkami, blisko pni, w mchu.

Gdzie szukać podgrzybków? Często rosną w lasach, w których są też jagody. Podobnie prawdziwki.

Gdzie rosną grzyby? W poszukiwaniu kurek

Jeśli jesteśmy smakoszami kurek, na grzyby możemy się wybrać już od czerwca. Ale kurki są w lasach jeszcze do października. Rosną w lasach iglastych lub mieszanych z przewagą tych pierwszych. Kryją się wśród mchu i opadłych liści, najczęściej pod świerkami, sosnami, bukami, grabami, dębami.

Grzyby. Gdzie najwięcej kani?

Kanie nie rosną w lasach, a na ich obrzeżach (a dokładniej - na obrzeżach lasów liściastych i iglastych), na polanach, łąkach. Wybierają gleby gliniaste.

Gdzie najlepiej na grzyby? Maślaki

Maślaki to grzyby, które występują raczej na obrzeżach lasów i na polanach, ponieważ lubią słońce. Szczególnie upodobały sobie lasy modrzewiowe. Rosną też pod sosnami.

Grzyby. Gdzie rosną rydze?

Rydze rosną na piaszczystych glebach i lubią wilgoć. Można je znaleźć wokół sosen i świerków. Najlepszym miejscem na szukanie tych grzybów są iglaste młodniki.

Gdzie jest wysyp grzybów?

Gdzie jest najwięcej grzybów? W grzyby obfitują lasy na terenach górskich, czyli na południu i zachodzie Polski. Dużo grzybów zbierają grzybiarze także nad morzem. Ale zdarzają się doskonałe miejsca do zbierania grzybów w lasach w każdym rejonie Polski.

Gdyby wszyscy wiedzieli od razu, gdzie teraz są grzyby, bardzo szybko znikły by one z polskich lasów. Na szczęście wiele zależy od... szczęścia. W jednym roku wysyp może być w jednym miejscu, w drugim - w innym. Mają na to wpływ przeróżne czynniki - od temperatury, wilgotności, warunków pogodowych, po wcześniejsze wizyty innych amatorów grzybów. Dlatego grzybiarze rzadko dzielą się swoimi „miejscówkami” na grzybobranie. To także powód, dla którego na grzyby wychodzi się skoro świt - aby ubiec innych grzybiarzy.

W tym roku pogoda sprzyja grzybom. Jest ciepło, ale padają deszcze. To idealna pogoda na grzybobranie. Ale przez to grzyby mogą być szybciej atakowane przez robaki. Należy pamiętać, że robaki i ślimaki jedzą także trujące grzyby - nie jest to sposób na odróżnienie grzybów jadalnych od niejadalnych.

Zobacz też: Jadalne i trujące rodzaje grzybów gąsek

Gdzie na grzybobranie? Tam, gdzie zawsze!

Grzyby „odradzają się” w tych samych miejscach, pod warunkiem, że będziemy je prawidłowo zbierać, nie uszkadzając grzybni. Aby to zrobić, wykręca się je z podłoża. Dzięki temu, jeśli w jednym roku znaleźliśmy w lesie podgrzybki lub prawdziwki - wróćmy za rok w to samo miejsce.

Można też wracać w te same miejsca raz na kilka dni. Dobrym terminem jest dzień po deszczu. Jeśli wybieramy się na grzyby w piękną pogodę, będziemy musieli szukać zacienionych miejsc, gdzie mogło zachować się trochę wilgoci. Jeśli idziemy na grzyby w czasie deszczu - wręcz przeciwnie. Wysyp grzybów będzie w nieco suchszych miejscach, bo grzyby nie lubią ani zbyt małej ani zbyt intensywnej wilgoci.

Zobacz też: 

Jak odróżnić prawdziwka od szatana

Gdzie nie można zbierać grzybów?

Należy pamiętać, że nie można zbierać grzybów na terenach parków narodowych i ścisłych rezerwatów. Pozostałe lasy są otwarte dla grzybiarzy. Nie warto tylko zbierać grzybów zaraz przy drodze - akumulują one w sobie szkodliwe substancje ze spalin.

Większość grzybów najlepiej zbierać przez trzy miesiące jesieni: wrzesień, październik i listopad. Ale wiele rodzajów rośnie w lasach już od sierpnia, a nawet czerwca.

Zobacz też: Muchomor czerwony

Zobacz film: Cudowne właściwości orientalnych grzybów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości