Co to jest headbang? Czy headbanging zagraża zdrowiu?

mahanie głową
Fot. timnewman / Getty Images
Headbang, inaczej headbanging, to potrząsanie głową w rytm głośnej, głównie metalowej muzyki. Najczęściej „uprawia się” go na koncertach zespołów metalowych i hardrockowych. Głowami podczas występów potrząsają zarówno artyści, jak i publiczność pod sceną. Okazuje się, że headbang nie jest obojętny dla zdrowia.

Osoby, które nigdy nie były na koncercie heavymetalowym , mogą nie wiedzieć, czym jest headbanging / headbang . Jest to popularne zachowanie podczas koncertów metalowych i hardrockowych . Trudno znaleźć konkretną datę, od której potrząsanie głową na koncertach rockowych stało się normą, jednak w latach 80. i 90. było to zjawisko powszechne zarówno na scenie, jak i wśród publiczności przybyłej na koncert.

Więcej:

Headbang – rodzaje

Headbang to potrząsanie głową w rytm ciężkiej, najczęściej też szybkiej muzyki rockowej . Wyróżnia się trzy główne rodzaje headbangingu :

  • circular swing – kręcenie głową po okręgu,
  • up-down – potrząsanie głową i włosami w górę i w dół,
  • side to side – czyli energiczne obracanie głowy w obie strony i wprawianie tym samym włosów w ruch.

Skąd wziął się headbanging ?

Żeby dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda headbang , wystarczy przyjrzeć się nagraniom z koncertów zespołów rockowych . Bardzo dobrze headbanging widać w teledysku do utworu Smells Like Teen Spirit grupy Nirvana. W pierwszych taktach headbanging uprawia perkusista. Podczas refrenów głowami macha już cała publiczność. Headbang jest normą podczas koncertów takich zespołów jak np. Slayer – amerykańska grupa heavymetalowa , grająca jedną z ekstremalnych odmian tej muzyki, tzw. thrash metal . Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu headbanging był normą np. na koncertach grupy Metallica, jednak w ostatnich latach headbangujących fanów zespołu jest coraz mniej. Po części może to być spowodowane tym, że fani – nie tylko Metalliki – coraz częściej zajęci są rejestrowaniem występów za pomocą smartfonów.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kto rozpropagował modę na potrząsanie głową – headbang . Na pewno headbanging był powszechny w latach 80. Jednak potrząsanie głową można zaobserwować już na archiwalnych nagraniach grupy Led Zeppelin, głównie w wykonaniu wokalisty – Roberta Planta, oraz perkusisty – Johna Bohnama. A mowa tu o początku lat 70.

Czy headbang jest niebezpieczny dla zdrowia?

Headbanging może odbić się negatywnie na zdrowiu. Najbardziej narażoną grupą wydają się muzycy, którzy uprawiają aktywnie headbanging podczas występów. Taka praktyka jest formą ekspresji, ma też zachęcić publiczność do reagowania w podobny sposób. O ile fani wybranych zespołów bywają na ich koncertach co jakiś czas, o tyle zespół, który gra trasę koncertową miesiącami, ma nieporównywalnie więcej okazji do wyrażania się w ten sposób. Ryzyko urazów rośnie, gdy headbanging jest częścią image'u scenicznego danego zespołu. Dobrym przykładem jest zespół Slayer i jego wokalista, Tom Araya. W 2010 roku, po prawie 30 latach na scenie, lekarze zabronili wokaliście Slayera potrząsać głową podczas koncertów. Wcześniej uskarżał się na bóle pleców i szyi . Sprawa była na tyle poważna, że nie obyło się bez operacji, po której lekarze wydali mu kategoryczny zakaz headbangingu.

Kora – ikona polskiego rocka

Jakie ryzyko niesie ze sobą headbang ?

Headbang niesie ze sobą ryzyko pogorszenia samopoczucia i zdrowia. Osoby, które intensywnie potrząsają głową w rytm muzyki, np. podczas koncertów czy występów, jak artyści, narażeni są na zawroty głowy. Innym skutkiem headbangingu jest ból głowy, a nawet wstrząśnienie mózgu . Ryzyko wyżej wymienionych efektów ubocznych rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości i intensywności wykonywanych ruchów. Niektórzy naukowcy wskazują też na związek pomiędzy headbangingiem a niepożądanymi następstwami, takimi jak krwiak śródczaszkowy, uszkodzenie tętnic szyjnych, uszkodzenie tętnicy kręgowej i tętnicy podstawnej. Do mniej dotkliwych objawów występujących po zbyt intensywnym headbangu , głównie u osób, które rzadko go uprawiają, zaliczyć można bóle mięśni szyi, które ustępuję po kilku dniach.

Headbang a ryzyko urazów

Warto wspomnieć o jeszcze jednej grupie urazów powiązanych z headbangingiem . To urazy powstałe na skutek uderzeń głową czy twarzą o przeszkody przy wykonywaniu headbangingu . Podczas wielu koncertów tłok jest czymś normalnym, więc ryzyko uderzenia twarzą np. o głowę osoby będącej z przodu jest zwiększone. Na urazy narażone są wówczas zęby, nos, a także usta, łuki brwiowe, a nawet kości policzkowe. Co więcej, uraz może powstać zarówno podczas uderzenia o przeszkodę będącą z przodu, jak i z tyłu. Ryzyko jest tym większe, że fani muzyki heavymetalowej mają bardzo często długie włosy i podczas headbangingu zamykają oczy , by nie dostały się do nich końcówki włosów. To z kolei całkowicie ogranicza widoczność i możliwość obrony przed nieoczekiwanym uderzeniem przez kogoś lub uderzeniem głową w innego człowieka lub przeszkodę (np. barierki, nagłośnienie).

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości