Samodzielne wykonanie papierowych ozdób na choinkę wbrew pozorom wcale nie musi być trudne, wymaga jedynie chwili czasu i zaangażowania. Papierowa bombka z origami pięknie ozdobi każde wnętrze, doskonale będzie się również prezentowała na drzewku choinkowym. Wykonanie ozdób w rodzinnym gronie to również dobry sposób na wspólne spędzenie czasu przed świętami, chwilę relaksu i odpoczynku.
- Bombka z papieru - czego potrzebujesz?
- Papierowe bombki - inspiracje
- Jak zrobić bombkę z papieru krok po kroku
Bombka z papieru - czego potrzebujesz?
Do dyspozycji mamy różne wzory papierowych bombek origami - od najprostszych wycinanek, po bardzo złożone, pracochłonne bombki modułowe. Aby wykonać piękną ozdobę, musimy najpierw przygotować sobie warsztat pracy. Czego potrzebujemy do samodzielnego wykonania papierowych ozdób na choinkę?
· Papier origami - przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości papier do origami. W sprzedaży dostępne są różne faktury i barwy. Ważne, żeby papier do origami łatwo się zginał, nie był ani zbyt cienki ani zbyt gruby i miał odpowiedni kolor. Jeśli chcemy wykonać jednowymiarowe wycinanki, możemy zastąpić papier do origami kolorowym bristolem lub tekturą. Możemy również użyć technologii papier-mache.
W tym wypadku każdy rodzaj papieru będzie mile widziany - ciekawie zaprezentują się nawet stare gazety.
· Nożyczki - ważne, żeby były ostre, tak aby ozdoby na choinkę z papieru wyglądały dokładnie tak, jak to sobie zaplanujemy. W sprzedaży dostępne są również nożyczki do wycinania gotowych wzorów (zygzaki, fale) z wymiennymi ostrzami.
· Klej - tradycyjnie w sztuce origami nie używamy kleju, jednak jeśli będziemy chcieli ozdobić bombkę brokatem, lub zdecydować się np. na kolczastą bombkę, przyda nam się klej do papieru z aplikatorem. Do doklejenia elementów z materiałów innych niż papier doskonale sprawdzi się klej Magik.
· Ozdoby - w wyborze ozdób granice wyznacza jedynie nasza wyobraźnia. Możemy użyć brokatu, cekinów, wstążek, ale również przedmiotów codziennego użytku.
Zobacz też: Japoński symbol szczęścia - żuraw origami
Papierowe bombki - inspiracje
Możemy zdecydować się na bombkę origami złożoną z modułów, wykonać bombkę z rogami albo zrobić bombkę eko, wykorzystując do tego celu makulaturę. Oto kilka inspiracji na ozdoby na choinkę wykonane z papieru:
· papierowa bombka z rogami - bardzo prosta w wykonaniu i efektowna ozdoba świąteczna. Do jej wykonania potrzebujemy ok. 20 kółek z papieru, które następnie łączymy ze sobą i zwijamy w charakterystyczne kolce. Do wykonania bombki z rogami możemy użyć dwóch różnych kolorów papieru, a gotową bombkę ozdobić brokatem.
· kwiatowa bombka modułowa - bombka origami składająca się z połączonych dwunastu kwiatów origami. Kwiaty mogą być tego samego koloru, możemy również użyć różnych kolorów.
· papierowe bombki z paper - mache - bombki paper - mache wykonujemy, obklejając masą papierową stare bombki lub np. dostępne w sprzedaży styropianowe kule. Papier długo moczymy w wodzie z klejem, następnie warstwami nakładamy na kulę. Do bombek z paper mache możemy użyć papieru gorszej jakości - starych gazet i makulatury.
· papierowa bombka ze starych książek - bombka origami, która powinna trafić w gusta ekologów i miłośników książek. Wykonana z kółek papieru połączonych za pomocą kleju i nitki. Przy okazji jej wykonania możemy przypomnieć sobie ulubione lektury.
Zobacz też: Jak zrobić ozdoby świąteczne z papieru, zabawki dla dzieci?
Jak zrobić bombkę z papieru krok po kroku
Jedną z bardziej efektownych papierowych ozdób na choinkę jest bombka origami złożona z kwiatów, czyli kusudama . Jej wykonanie jest proste, wymaga jednak zaangażowania i czasu. To doskonały sposób na przedświąteczny relaks i pomysł na wspólną rodzinną aktywność.
1. Aby powstała bombka z origami, potrzebujemy 12 kwiatów. Do wykonania jednego kwiatka potrzebujemy 5 kwadratowych kartek o jednakowych wymiarach.
2. Kartkę składamy na pół, aby powstał trójkąt. Powstałe rogi trójkąta ciągniemy do góry - w ten sposób otrzymamy kwadrat.
3. Powstałe skrzydełka otwieramy, wygładzamy i zaginamy w drugą stronę. Ponownie otwieramy i wygładzamy.
4. Trójkąty zginamy do siebie. Na czworoboku powstaną w ten sposób dwa trójkąty. Całość zginamy na pół w pionie.
5. Figurę zwijamy, a trójkąt sklejamy z trójkątem. W ten sposób powstaje pierwszy z dwunastu kwiatów.
6. Teraz wystarczy połączyć ze sobą kwiaty - klej nakładamy po zewnętrznej krawędzi płatków.
7. Najlepiej łączyć elementy metodycznie, wokół jednego centralnego kwiatka. W ten sposób wykonajmy dwie połowy, które na końcu skleimy w całość.
8. Przed sklejeniem konstrukcji zróbmy przewieszkę - w tym celu przeciągnijmy przez środek bombki sznurek lub żyłkę. Możemy ją ozdobić koralikami lub cekinami.
9. Na końcu sklejamy obie połowy kwiatowej konstrukcji.
Zobacz też: Decoupage – meble przed i po
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN