Sztuka farbowania roślinami
Aleksandra Bystry barwieniem materiałów zajmuje się już od 7 lat. Jest to połączenie jej miłości do natury oraz drogi zawodowej, czyli projektowania tkanin użytkowych i unikatowych. Swoją wiedzą dzieli się z innymi osobami, prowadząc warsztaty z farbowania.
Zasadą tutaj jest to, że rośliny barwierskie (…) posiadają w swoich organach barwniki i ja wydobywam te barwniki w kąpieli wodnej
- uchyliła rąbka tajemnicy.
Wśród używanych przez nią roślin są m.in. kwiaty wrotyczu, które farbują na żółto, oraz drewno sandałowca czerwonego.
Jak zabrać się za farbowanie?
Aleksandra Bystry pokazała w studiu Dzień Dobry TVN, jak zabrać się za farbowanie, jeśli mamy już niezbędne do tego składniki.
Bierzemy (…) suszoną albo świeżą roślinę, potem należy ją rozdrobnić do takiej postaci 5-10 cm. Potem wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy
- wyjaśniła na początek, zaznaczając, że czas gotowania dla każdej rośliny może być różny.
Dzięki temu uzyskujemy wywar o odpowiedniej barwie i do niego zanurzamy przygotowany kawałek tkaniny. Materiał powinien zostać w takim naczyniu z naturalnym barwnikiem nawet przez jeden dzień (przy metodzie farbowania na zimno). Po tym czasie mamy już gotową tkaninę, której odcień będzie jaśniejszy po wysuszeniu. Nie powinien on schodzić, jednak należy odpowiednio zadbać o zafarbowaną rzeczy, czyli prać ją ręcznie i w niskich temperaturach.
Nowe życie tkanin
Aleksandra Bystry najczęściej do farbowania wybiera len i bawełnę, choć nie są to jedyne tkaniny, które mogą podlegać takiemu procesowi.
Bardzo dobrze barwniki przyjmują włókna wełniane i jedwabne
- zdradziła, uczulając, że każdy z materiałów barwi się na różne odcienie.
Barwienie tkanin może się także stać doskonałym patentem na danie drugiego życia starym ubraniom i z takim zamiarem wiele osób przychodzi na warsztaty specjalistki. Jeśli jednak ktoś nie ma takiej możliwości, dużą porcję wiedzy znajdzie w książce Aleksandry Bystry pod tytułem „Dzikie barwy”.
Zobacz także:
- Niezwykły talent hafciarski Marzeny Sobień. Jak wyglądają jej obrazy malowane nićmi?
- Zamiłowanie do wiecznych piór przerodził w zawód. Dziś nadaje przedmiotom drugie życie
- Eryk Marks – artysta z Podlasia, który podbija świat swoimi obrazami
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz