Finanse i Praca

Zmiany w wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
dziennik.pl/Wyborcza
Osoba z kartonem rzeczy

Wypowiedzenie umowy na czas określony ma zostać utrudnione - konieczne będzie podanie powodu wypowiedzenia. Ma to związek z nowelizacją prawa pracy oraz wprowadzeniem dyrektywy Work Life Balance. Co i kiedy się zmieni?

Powód wypowiedzenia umowy - kiedy musi zostać podany przez pracodawcę?

W związku z rządowym projektem nowelizacji kodeksu pracy firmy będą miały obowiązek podania uzasadnienia dla wypowiedzenia umowy na czas określony. Do tej pory taka sytuacja miała miejsce tylko przy wypowiedzeniach umów o pracę na czas nieokreślony. Jest to dobra wiadomość dla pracowników, którzy mają w umowie podany czas trwania umowy o pracę. Jak podaje dziennik.pl jest to rewolucyjna wręcz zmiana. 

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dodatkowo pracodawca będzie miał obowiązek skonsultowania wymiaru wypowiedzenia z reprezentującym danego pracownika związkiem zawodowym (o ile taki jest). Oznacza to, że w przypadku chęci rozwiązania umowy na czas określony - proces będzie utrudniony. Dodatkowo pracownik będzie miał prawo zaskarżyć do sądu powód jego zwolnienia. 

Wypowiedzenie umowy na czas określony - utrudnienie dla pracodawców

Trwają pracę nad projektem nowelizującym kodeks pracy, co opublikowano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Nie podano jeszcze terminu zakończenia prac, co oznacza, że wciąż nie wiadomo, kiedy zmiany mają wejść w życie.

Jak mówi dr Marcin Wojewódka w rozmowie z Gazetą Wyborczą: "Jeśli zapowiedziane przepisy dotyczące umów o pracę na czas określony wejdą w życie, to takie umowy o pracę na czas określony utracą głębszy sens. Skoro bowiem do umów o pracę na czas określony będzie się stosować wymóg uzasadnienia przyczyny wypowiedzenia, wymóg prowadzenia konsultacji związkowej, a także poszerzenie katalogu roszczeń przysługujących pracownikowi o przywrócenie do pracy, to w sumie jedyną różnicą między umową o pracę na czas określony a umową na czas nieokreślony będzie termin końcowy. Stawia to pod znakiem zapytania zasadność posługiwania się w obrocie umowami na czas określony".

Z kolei prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan mówi: "Postulujemy powrót do rozmów w sprawie wprowadzenia jednolitego kontraktu o pracę. W takim modelu każdy zatrudniony zyskiwałby kolejne uprawnienia wraz z wydłużającym się stażem pracy".

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: dziennik.pl/Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Chalirmpoj Pimpisarn / EyeEm/ Getty Image

Pozostałe wiadomości