Finanse i Praca

W Islandii przetestowano czterodniowy tydzień pracy. Eksperyment zakończył się sukcesem

Finanse i Praca

Aktualizacja:
telepraca, praca, kobieta

Eksperymentalne wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Islandii okazało się sukcesem, który przerósł wszelkie wyobrażenia. W efekcie wielu pracowników pracuje w mniejszym wymiarze godzin. Czy inne kraje pójdą w ślady Islandii?

Eksperyment w Islandii - krótszy tydzień pracy

Jak podaje BBC, radni w Reyjkjaviku we współpracy z rządem i związkami zawodowymi w latach 2015-2019 przeprowadzili eksperyment. Projekt, który objął 2500 osób(czyli 1% czynnej zawodowo ludności Islandii) polegał na tym, że pracownicy wykonywali swoje obowiązki zawodowe przez około 35godzin w tygodniu i dostawali za to takie samo wynagrodzenie jak za pracę w wymiarze 40 godzin tygodniowo. W opinii naukowców z brytyjskiego think tanku Autonomy i Association for Sustainable Democracy (Alda) w Islandii w większości miejsc pracy wydajność pozostała taka sama lub poprawiła się.

Do czego prowadzi 4-dniowy tydzień pracy?

Wyniki badań dla związków zawodowych stały się impulsem do renegocjacji umów. aktualnei 86 proc. pracowników w Islandii albo korzysta z krótszego czasu pracy za takie samo wynagrodzenie jak za 40-godzinny tydzień pracy, albo już niedługo otrzyma taką możliwość.

Jakie odczucia mają pracownicy, którzy uczestniczyli w pilotażowym projekcie zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie? Uczestnicy eksperymentu zwracali uwagę, że poprawiły się ich zdrowie i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Dyrektor ds. badań w Autonomy Will Stronge podkreśla że to największa na świecie próba zbadania krótszego tygodnia pracy w sektorze publicznym. Ekspert doszedł do wniosku, że podjęta próba zakończyła się „druzgocącym sukcesem”. Stronge zachęca, by z rozwiązania wypracowanego w Islandii korzystały inne rządy.

Jest to plan możliwy do zrealizowania, ponieważ badania takie jak w Islandii są prowadzonych na całym świecie, m.in. w Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy przez Unilever w Nowej Zelandii.

Ze skrócenia czasu pracy korzyści może odnieść także planeta. Raport zlecony przez Platform London w ramach kampanii 4 Day Week jest dowodem, że krótsze godziny pracy mogą zmniejszyć ślad węglowy w Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo: 9 oznak tego, że powinieneś zmienić pracę

Zobacz także:

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Zniesienie zakazu handlu w niedziele w miejscowościach turystycznych? Wszystko już jasne

Te osoby mają większe szanse na zawodowy sukces. O kogo chodzi?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości