Chociaż gry komputerowe, ze względu na swoje wymagania sprzętowe, kojarzyły się dotychczas z komputerami stacjonarnymi (tzw. blaszakami), to obecnie jednak coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych. Na osiąganie przez nie spektakularnych możliwości pozwoli dobra karta graficzna do laptopa: do gier, filmów i wszystkich pozostałych multimediów!
- Za co odpowiada i jak działa karta graficzna do laptopa do gier i bardziej wymagających aplikacji?
- Zewnętrzna karta graficzna do laptopa do gier – na czym polega i czy warto ją zastosować?
- Karta graficzna do laptopa do gier – gwarantowany sposób na płynną roz(g)rywkę!
Zobacz też: Komputer w monitorze – jak wybrać odpowiedni?
Do dwóch najważniejszych podzespołów każdego komputera zaliczamy kartę graficzną oraz procesor. Wpływają one na wydajne i efektywne funkcjonowanie komputera i jego możliwości, które widoczne są gołym okiem, m.in. w postaci liczby wyświetlanych klatek na sekundę (im jest ich mniej, tym bardziej komputer – używając popularnego sformułowania –„ścina się”). W przypadku urządzeń przenośnych takich, jak laptopy, karty graficzne występują najczęściej jako modele zintegrowane z płytą główną, w lepszych zaś modelach, często dedykowanych właśnie do gamingu, jesteśmy w stanie doświadczyć rasowych, osobnych kart graficznych do laptopa.
Za co odpowiada i jak działa karta graficzna do laptopa do gier i bardziej wymagających aplikacji?
Każda karta graficzna – do laptopa do gier , do pracy biurowej, czy też do oglądania filmów – odpowiada za poprawne generowanie i wyświetlanie obrazu, wspomaganie pracy procesora pod względem wykorzystywania mocy obliczeniowej i zwiększenie wydajności jednostki. Wraz z monitorem o odpowiedniej szerokości matrycy karta graficzna zapewni możliwość ustawienia wysokiej rozdzielczości i znacząco wpłynie na płynne działanie komputera. Obecnie dobra karta graficzna do laptopa do gier bywa nawet ważniejszym podzespołem komputera od procesora. Wynika to z faktu, że karty wyposażone są we własną pamięć RAM, procesor graficzny GPU o dużej mocy obliczeniowej, a także układy chłodzący, które nierzadko przyczyniają się do polepszenia funkcjonowania pozostałych podzespołów.
Szukając jak najlepszej karty graficznej do laptopa do gier , warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość pamięci RAM – może się bowiem okazać, że generalne rezultaty (procesy strumieniowe, taktowanie GPU) karty posiadającej mniejszą ilość pamięci mogą być wyższe od karty, która posiada tej pamięci więcej. Coraz ważniejsze staje się obecnie sprawdzenie, jakie nowoczesne technologie zostały zaimplementowane w danym modelu karty graficznej do laptopa do gier przez producenta chipsetu. Często pozwalają na dodatkowe możliwości z zakresu chłodzenia a także oszczędności poboru mocy urządzenia, co jest niezwykle ważne przy notebookach ze względu na ich budowę. Coraz ważniejsza technologia VR (ang. virtual reality ) to również kolejny wymóg nowoczesności, który spełniają najlepsze karty grafiki
Zewnętrzna karta graficzna do laptopa do gier – na czym polega i czy warto ją zastosować?
O ile bardziej zaawansowane zestawy notebooków i laptopów składają się z markowych kart, o tyle w sytuacji, w której potrzebujemy naprawdę najsilniejszej karty graficznej do laptopa do gier najbardziej wymagających, to z rozwiązaniem przychodzą moduły zewnętrzne. Z reguły gwarantują one znacznie większą wydajność w porównaniu do kart zintegrowanych, a nawet dedykowanych kart graficznych do laptopów . Podłączenie zewnętrznej karty graficznej do laptopa – do gier, filmów i wymagających aplikacji – będzie nie tylko rozwiązaniem efektywnym, co również banalnym w obsłudze . W tym wypadku korzysta się bowiem ze stacji eGPU, które komunikują się z komputerem za pomocą bardzo szybkiego interfejsu Thunderbolt 3, kompatybilnym ze złączem USB typu C. Jeśli więc zastanawiamy się, jaka karta graficzna do laptopa do gier będzie najlepszym rozwiązaniem, to z pewnością warto rozważyć te zewnętrzne modele, które oferują:
· możliwość podłączenia nawet najbardziej wydajnych kart graficznych do laptopa do gier ;
· prędkość przesyłania danych przez interfejs Thunderbolt 3 na poziomie ponad 5 GB/s (z maksymalną możliwością 40 GB/s);
· dodatkowe porty USB, ułatwiające podłączanie różnych sprzętów;
· Port Ethernet, za pomocą którego można podłączyć do karty także kabel internetowy;
· zasilacz lub, w zależności od modelu karty graficznej, kilka zasilaczy, zapewniających dodatkową moc dla urządzenia, jak i dla samego laptopa.
Karta graficzna do laptopa do gier – gwarantowany sposób na płynną roz(g)rywkę!
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na laptopa z dobrą kartą dedykowaną, czy też postanowimy dać drugie (a nawet trzecie i czwarte!) życie starszemu sprzętowi poprzez zakup zewnętrznej karty graficznej do laptopa, do gier będzie to perfekcyjne rozwiązanie, które zapewni przez dłuższy czas możliwość cieszenia się z najnowszych produkcji w grafice Ultra HD i w wysokiej rozdzielczości. Pamiętajmy też, że nowoczesne karty dedykowane do laptopów, jak i karty zewnętrze eGPU, poprzez znaczące zwiększenie mocy obliczeniowej komputera, zwiększą także komfort pracy przy nim, a czasem nawet oszczędzą czasu potrzebnego do uruchamiania poszczególnych programów graficznych i pozostałych aplikacji!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN