Dodatek elektryczny. Na złożenie wniosku został ostatni dzień

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Grzanie stóp o farelkę

Osoby ogrzewające domy przy użyciu energii elektrycznej, w tym pomp ciepła, mogą dostać dodatek elektryczny. Jest to jednorazowe dofinansowanie, o które można się ubiegać od 1 grudnia 2022 roku. Termin nadsyłania wniosków mija już jutro. Kto i jak może je dostać?? Ile wynosi?

Kto może się ubiegać o dodatek elektryczny

Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Nowe przepisy trafią do prac w senacie. Oznacza to, że osoby ogrzewające gospodarstwa domowe energią elektryczną mają szansę na dofinansowanie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Dodatek elektryczny będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, w których główne źródło ogrzewania jest zasilane prądem. Dotyczy to także osób korzystających z pomp ciepła. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest wpis bądź zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB.

Ile wynosi dodatek elektryczny?

Wysokość dodatku elektrycznego jest zależna od zużycia rocznego energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe, które w 2021 roku zużyły do 5 tysięcy kWh dostaną dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Gospodarstwa, w których zużycie wynosiło powyżej tego poziomu mogą liczyć na nieco większą pomoc - w wysokości 1500 zł. 

Pieniądze wypłacane będą do 31 marca 2023 roku. 

Wnioski o dodatek elektryczny - zasady

Wnioski o wypłatę dodatku można składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Złożone po 1 lutego nie będą już rozpatrywane. Dokumenty będzie trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która wniosek składa.

Osoby, które złożą wniosek, muszą liczyć się z tym, że jeśli wystąpią wątpliwości odnośnie gospodarstwa domowego, to będzie możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Będzie miał on na celu ustalenie faktycznego stanu. Niewyrażenie zgody na jego przeprowadzenie bądź uniemożliwienie go będzie wiązało się z odmową przyznania dofinansowania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Evgen_Prozhyrko/Getty Images

Pozostałe wiadomości